Jogurt je dobrý nejen na správné zažívání (ilustrační fotografie)

Jogurt je dobrý nejen na správné zažívání (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Pravidelné pojídání jogurtů chrání před zubním kazem

  • 4
Odborníci objevují stále nové, zdraví prospěšné účinky jogurtů. Mezi poslední objevy patří ten, že pravidelná konzumace jogurtů snižuje riziko zubního kazu u dětí. Známý je pozitivní vliv jogurtů na trávení.

Proč je dobré jíst jogurty a v čem jsou tolik důležité jejich "živé kultury?"

"Jogurty jsou stejně jako další mléčné výrobky pro člověka nejdůležitějším zdrojem vápníku. Z jogurtů je vápník navíc nejlépe využitelný. Poskytují nám také plnohodnotné bílkoviny, které si náš organismus neumí sám vytvářet," řekla iDNES.cz nutriční terapeutka Věra Králová z Fóra zdravé výživy.

Probiotika neboli živé kultury (někdy se jim také říká "přátelské bakterie") jsou mikroorganismy, které zlepšují bakteriální rovnováhu v trávicím ústrojí. "Mohou tak významně omezit zácpy, průjmy a potíže s nadýmáním. Mají také příznivý vliv na imunitu a prevenci střevních zánětů," vysvětlila Králová.

Proti hnilobným mikroorganismům

Bakterie mléčného kvašení totiž ve střevech vytvářejí mírně kyselé prostředí, které brání množení hnilobných mikroorganismů. Chrání tím střevní sliznici před poškozením a brání tvorbě a vstřebávání škodlivých látek ve střevě.

Podle Věry Králové přitom není možné jednoznačně říct, který jogurt je ten nejzdravější. Obecně však doporučuje sledovat, zda jogurty obsahují probiotické kultury. Dobrou volbou jsou z tohoto pohledu zakysané mléčné výrobky, například kefíry.

Nízkotučný jogurt a méně vápníku? Mýtus.

Množství vápníku v jogurtu přitom vůbec neovlivňuje to, zdali jde o výrobek smetanový nebo se sníženým množstvím tuku. "Vápník je v mléčných výrobcích vázán na bílkovinnou složku, obsah tuku ho tedy neovlivňuje," vysvětluje odbornice na výživu. Platí však, že čím je výrobek koncentrovanější, tím více vápníku obsahuje. Například jogurt má tedy více vápníku než mléko, a tvaroh více než jogurt.

"Jogurty a další mléčné výrobky by měly být pravidelnou součástí našeho jídelníčku, nejlépe každodenní. Pro děti není vhodné vybírat jogurty nízkotučné a to ani v případě, že jsou obézní, ale na druhou stranu ani nedoporučuji, aby rodiče dětem běžně dopřávali ty smetanové. Ideální je dávat dětem jogurty s obsahem tuku přibližně 2 až 5 procent."

Jogurt jako zubní pasta

Lepší trávení a imunita však nejsou jedinými klady, které pravidelná konzumace jogurtů přináší.

Podle japonské studie publikované v květnovém vydání časopisu Journal of Dentristy pomáhají jogurty rovněž snižovat riziko vzniku zubního kazu u dětí. Děti, které jedly jogurty alespoň čtyřikrát týdně, měly podle výsledků studie o třetinu méně zubních kazů než děti, které měly jogurt na jídelníčku méně než jednou za týden.

Autoři studie to vysvětlují tím, že vápník a fosfor obsažený v jogurtech vytvářejí na zubní sklovině jakousi ochrannou vrstvu. Ta pak brání před napadením bakterií, které způsobují zubní kaz.