Nejlepší potraviny pro vaše plíce. Pomohou jablka i lněná semínka

  4:06aktualizováno  4:06
Může skladba stravy ovlivnit i zdraví našich plic, konkrétně chronické onemocnění astma? Ačkoli výzkumy na toto téma se stále dělají, podle odborníků je to možné.
Jezte jablka, jsou zdravá nejen pro vaše plíce (ilustrační snímek)

Jezte jablka, jsou zdravá nejen pro vaše plíce (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Doktor Robert Graham z nemocnice Lenox Hill v New Yorku tvrdí, že sice neexistují potraviny, které by nějak významně zlepšily nebo dokonce vyléčily astma, ale můžeme najít potraviny, které by při této nemoci mohly pomáhat. 

Poradce zdravého životního stylu a cvičitel jógy Václav Krejčík z Energy Clinic radí, že je dobré plíce chránit potravinami s ostrou chutí, jako jsou například křen, česnek, tuřín, zázvor, pálivá ředkev nebo ostřejší koření.

Doplňujte vitamíny ovocem

Čerstvé ovoce a zelenina jsou základními stavebními kameny pro zdravou stravu. Jak funguje dodávka těchto potravin do ČR? Více v prosincovém Retail Info Plus.

Pro astmatiky doporučuje kromě lněných semínek také libové maso a dostatek ovoce a zeleniny. Pro plíce nevhodné jsou podle Václava Krejčíka především tučné a masné výrobky, červené maso a výrobky z kravského mléka.

I když se individuální reakce na určité potraviny velmi liší, server 
Health.com přinesl seznam potravin, které by při astmatu mohly pomáhat.

Jablka

Další důvod, proč si každý den dát jablko. Studie britských vědců zjistila, že lidé, kteří týdně snědí dvě až pět jablek, sníží riziko rozvinutí astmatu až o 32 procent více než ti, kteří jablek jedí méně. Autoři studie se domnívají, že je to díky flavonoidům, které jablka obsahují. Konkrétně flavonoid kelin může podle odborníků otvírat dýchací cesty.

Mrkev

Antioxidant beta-karoten, který je v těle přetvářen na vitamín A, může podle odborníků snižovat výskyt astmatu způsobeného tělesným cvičením. Tento pigment je také nezbytný k udržení zdraví očí a imunitního systému a pomáhá bojovat i se srdečními onemocněními, rakovinou a Alzheimerovou chorobou. 

Beta karoten neobsahuje pouze mrkev, ale také další jasně zbarvené ovoce a zelenina, jako jsou meruňky, papriky a sladké brambory.

Káva

Prakticky každý týden se objeví nová zpráva o tom, jak káva ovlivňuje naše zdraví. Zdá se, že kofein je při astmatu prospěšný. Podle revize sedmi publikovaných studií může káva s kofeinem na rozdíl od kávy bez kofeinu mírně zlepšovat funkci dýchacích cest, a to až čtyři hodiny po konzumaci.

"Kofein je bronchodilátor, který může zlepšovat průchod vzduchu," vysvětlil doktor Graham. Z toho samého důvodu může být pro plíce dobrý i černý čaj.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny a na hořčík. Podle některých výzkumů mohou omega-3 mastné kyseliny pozitivně působit při onemocnění astmatem, ale výzkum je stále na začátku.

Podle doktora Grahama hořčík obsažený ve lněných semínkách uvolňuje svaly okolo průdušek a dýchací cesty, a udržuje je tak otevřené. Stažení průdušek způsobuje astmatický záchvat. Konzumaci lněných semínek při astmatu doporučuje také poradce zdravého životního stylu Václav Krejčík.

Česnek

Česnek má protizánětlivé vlastnosti a už po staletí je známý jako přírodní léčivo, které je účinné na všechno od hemeroidů po virové infekce. Česnek také obsahuje alicin, což je antioxidant, který ničí volné radikály. Podle doktora Grahama je možné, že díky tomu pomáhá i při astmatu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Další z rubriky

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz