Potratová pilulka RU-486

Potratová pilulka RU-486 | foto: Profimedia.cz

Vše, co jste chtěli vědět o potratové pilulce. Odpovědi gynekologa

  • 19
Ženy si od potratové pilulky slibují snadnější cestu, jak řešit nechtěné těhotenství. Lékaři její zavedení také vítají. Berou to jako další metodu interrupce, která může být šetrnější než běžně používaný chirurgický zákrok.

V nejbližších dnech podstoupí první ženy interrupci pomocí oficiálně zaregistrované pilulky RU-486. Provází jí pověst „snadného“ potratu. Přesto používání potratové pilulky rozhodně není bez rizika, je vhodná jen pro některé ženy a především nemusí být stoprocentně účinná.

Proto jsme se na nejdůležitější věci zeptali gynekologa Jana Šulce, vedoucího lékaře z Centra reprodukční medicíny GEST.

Co je potratová pilulka?
Potratová pilulka je cestou, jak ukončit nechtěné těhotenství bez nutnosti chirurgického zákroku. Účinnou látkou je mifepriston, který blokuje účinek přirozeného hormonu progesteronu. Podáme-li v prvních týdnech těhotenství mifepriston v dostatečné dávce, plod se přestane vyvíjet a dojde k potratu. V České republice je tato pilulka dostupná pod názvem Mifegyne.

Je zapotřebí pilulku kombinovat s jinými léky?
Pro zajištění vyšší spolehlivosti se podání Mifegynu kombinuje s dalším lékem s názvem Mispregnol. Ten obsahuje prostaglandin, tedy látku vyvolávající stahy dělohy. Souhra těchto dvou látek vede k odumření plodu a jeho vypuzení z dělohy.

Kdy a kde si ji budou moci české ženy pořídit?
Pilulka by již měla být v průběhu června dostupná ve vybraných nemocničních lékárnách. Předepsat ji může jen lékař lůžkového zařízení.

Kolik bude stát?
Přesná cena ještě nebyla podle mých informací stanovena. Hovoří se ale o ceně přibližně stejné jako u klasické interrupce, tedy zhruba 3 500 korun. Není ale vyloučeno, že cena za přerušení těhotenství pomocí „potratové pilulky“ může být v součtu i vyšší.

Pro koho je pilulka vhodná?
Pilulka je vhodná pro většinu zdravých těhotných žen, které se včas rozhodly pro přerušení gravidity. Podmínkou je podání do konce 7. týdne těhotenství.

Jaká jsou pravidla užití potratové pilulky?
První část léčby, tedy samotná „potratová pilulka“, se musí podávat v lůžkovém zařízení pod kontrolou lékaře. Žena musí v nemocnici po spolknutí Mifegynu (účinná dávka jsou tři pilulky) nějakou dobu zůstat, přibližně hodinu. Pak odchází domů, neobjeví-li se nějaké komplikace. Na další kontrolu se musí žena dostavit za dva dny a léčba je dokončena podáním prostaglandinu. Opět je nutný krátký pobyt (minimálně opět hodina) v lůžkovém zařízení. Povinná je i následná kontrola za dva až tři týdny k potvrzení úspěšného potratu. Velmi důležité je pečlivé poučení ženy a možnost nonstop kontaktu s lékařem.

Je potratová pilulka šetrnější než klasická interrupce?
Ano, potratová pilulka je podle mého názoru o něco šetrnější než klasická interrupce, nedochází totiž k instrumentální revizi dutiny děložní s rizikem poranění stěny dělohy.

Jaká jsou rizika použití této pilulky?
Rizikem je především neúspěch s nutností dokončit potrat chirurgickou cestou. Pravděpodobnost selhání se uvádí do 7,5 procent. Nepříjemné může být i poměrně dlouhé krvácení, až dva týdny. Další možnou komplikací je zánět nebo nepřiměřená celková odezva na podané přípravky.

Existují nějaká omezení pro užití potratové pilulky?
Určité riziko hrozí u žen, u kterých byla na děloze provedena nějaká operace, tedy například císařský řez. Problémem může být i velký myom. Dále je podání Mifegynu třeba zvažovat u žen s vyšším rizikem kardiovaskulárního onemocnění,  tedy věk nad 35 let, kouření cigaret, vysoká hladina cholesterolu, vysoký tlak nebo cukrovka. Opatrnost je třeba také u poruch funkce jater či ledvin.