Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Na vlastní kůži. Jak jsem bojovala s postcovidovým syndromem

I když máte lehčí průběh onemocnění covid-19 bez vysokých horeček, bez potíží s dýcháním a dalších vážných příznaků, nemusíte mít ještě vyhráno. Přijít mohou další nečekané komplikace. Jde o postcovidový syndrom. Bojovala s ním také redaktorka Markéta Škaldová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsem mladá, zdravá, nemám nadváhu, když chytnu chřipku či angínu, obejde se to bez větších obtíží, případného „koroňáka“ zvládnu, říkala jsem si. Když onemocněl partner, zdálo se, že od něj covid nechytnu, ale po devíti dnech jsem ulehla i já. Oba jsme měli rozdílné příznaky.

V prvních dnech ho sužovala hodně vysoká teplota, mě ne, já ztratila čich a chuť, on ne. Společná byla únava, bolest hlavy (ta byla snad nejhorším příznakem), rýma. Onemocnění jako takové odeznělo zhruba po týdnu, vyhráno nebylo, tedy u mě ne.

Cviky, které vás po covidu dostanou do formy

Posílení dvojhlavého svalu pažního: Vzpřímeně se posadíme na židli, do každé...
Posílení trojhlavého svalu pažního: Vzpřímený sed, horní končetiny jsou...
Podřep s oporou: Postavíme se vzpřímeně s  oporou o holi (popř. o opěrku židle,...

Popravdě, netušila jsem, že existuje něco jako postcovidový syndrom. Ano, sice jsem slyšela o přetrvávající únavě, ale nic víc. Po asi deseti dnech od vypuknutí nemoci jsem už chtěla normálně fungovat, bylo mi fajn, ovšem nebyla jsem například schopná pořádně pracovat, psát, vytvořit souvislou větu, často mě trápila bolest hlavy, i když jinak na tento neduh netrpím. Navíc se objevily i psychické potíže. Následující tři týdny se mi zkrátka ani za mák nelíbily.

Někdy jsem byla i dost zoufalá ze stavu, který jsem prožívala. Začala jsem se tedy o postcovidový syndrom zajímat. Upřímně, syndrom jako takový mi přišel podstatně horší než samotná nemoc. Dnes, přibližně po měsíci a půl, je konečně vše v pořádku, zdá se. Tímto určitě nechci nikoho děsit, vyvolávat paniku, ale informovat o možném trápení a také poradit, jak vlastně hledat pomoc.

Únava, dušnost i poruchy spánku

Obrátila jsem se na praktického lékaře Rodiona Schwarze z Přílepské ordinace a externího konzultanta Konopných lékáren, který se postcovidovým syndromem zabývá.

Co vše vlastně postcovidový syndrom představuje?
Postcovidový syndrom lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemocnění covid-19, bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh nemoci. Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, sklony k depresím, potíže se zažíváním či zvýšené vypadávání vlasů .

Já si například nějaké následky nepřipouštěla, i tím, že jsem průběh nemoci měla lehčí formou, evidentně však na samotném průběhu nemoci nezáleží, je to tak?
S postcovidovým syndromem přicházím do styku dnes a denně. A nemluvím jen o pacientech, kteří prošli těžkým průběhem nemoci a jejich stav vyžadoval intenzivní léčbu v nemocnicích. Měl jsem pacienty, kteří i relativně těžší průběh onemocnění zvládli doma, aby nezatěžovali zdravotnický systém. A také ty, kteří měli naprosto lehký průběh, a i ti ke mně přichází s těžkým postcovidovým syndromem.

Můžeme říci, jestli postcovidový syndrom trápí více muži či ženy?
Zdá se, že to nemá závislost na pohlaví či věku.

Když mám po covidu následky, jsem stále infekční?
Reinfekce sice hrozí (hlavně u zmutovaných forem viru), ale pravděpodobnost infekčnosti je nízká.

S návštěvou lékaře většinou otálíme, nechceme působit jako slaboši, co nezvládnou nějaký zdravotní problém, ale je u postcovidového syndromu lepší čekat na odeznění potíží, nebo vyhledat odborníka? 
Doporučuji vyhledat lékaře, který má hlavně povědomí o postcovidovém syndromu. Na specializaci v tuto chvíli skutečně nezáleží, protože jde o natolik obšírnou symptomatiku, že téměř vždy zasahuje do více oborů.

MUDr. Rodion Schwarz je lékař, který se postcovidovým syndromem zabývá

Jak je možné, že tato nemoc přináší následky, se kterými si lékaři sami často nevědí rady?
Vysvětluji si to tím, jaký je charakter samotného covidu-19. Je to nakonec podobné průběhu covidu, který je také nevyzpytatelný. Mám mezi pacienty 25letého mladíka, který skončil na JIPu, a 84letého seniora, který je těžce polymorbidní, náhodně jsme ho testovali, zjistili, že je silně pozitivní a jediný projev, který on zaznamenal, byla lehce zvýšená teplota a ztráta chuti k jídlu. To se u něj projevilo jen tak, že ten den k obědu nesnědl obvyklých šest knedlíků, ale dal si pouze čtyři.

Víte, jak dlouho obvykle potíže přetrvávají?
Neléčené potíže mohou přetrvávat týdny i měsíce. Máme pacienty, kteří prodělali covid v srpnu 2020 a teprve nyní se k nám dostali, a to díky tomu, že se této léčbě intenzivně věnujeme a stále zlepšujeme i samotný postup léčby, který je víceúrovňový. Dá se říci, že jsme již opustili všeobecná doporučení ve smyslu „jezte vitaminy a odpočívejte a vše bude fajn“. Už měsíce se snažíme najít způsob, jak lidem, kteří trpí těmito obtížemi po prodělání covidu-19, pomoci.

Projevy nazývané postcovidovým syndromem medicína často neumí vysvětlit. Je třeba volit více úrovní léčby. Řešíme to tak, že odebereme kompletně krev a změříme saturaci kyslíku. Pacient má například pocit, že jeho krev se okysličuje hůře, ale objektivně zjistíme, že je vše v pořádku. To má vysvětlení psychogenní. Ale vždy tomu tak není.

Co se nám nakonec osvědčilo, je infuzní terapie. Tablety často po covidu zažívací trakt nepřijímá dobře. Když pacient pozře tisíc miligramů vitaminu C, tělo si vezme sotva zlomek z tohoto množství a zbytek vyloučí. Ale při podání vysoké dávky vitaminů a minerálů rovnou do žíly, pak ještě například s postcovodivým odvarem z bylin, to funguje a tělo využije celou dávku. Lidé si tuto naši metodu chválí a ze své dosavadní praxe mohu říct, že zatím nám vždy zabere právě tento postup.

Mohou být následky po covidu trvalé?
V tuto chvíli nelze říci, zda ano, či ne, protože jej známe zhruba rok. Nemoc také stále mutuje. Z praxe však vyplývá, že pokud nejsou včas „naplněné sypky zrním, hladomor pokračuje a zhoršuje se“. Tělo strádá a pacienti to častokrát nedokáže zlepšit jen stravou a spánkem.

Existuje prevence postcovidového syndromu?
Po prodělaném onemocnění se snažit posilovat svou tělesnou i duševní schránku. Neklesat na mysli, oprostit se od projevu agrese, méně sledovat televizi a více pobývat v přírodě. Také se nám osvědčila postcovidová bylinná směs v odvarech. Ta obsahuje 11 bylin - například koprníček walichův, pornátku kokosovou, kozinec blanitý a další). Pacienti ji pijí dvakrát denně po dobu jednoho měsíce a dojdou si aspoň jednou týdně na infuzi multivitaminu s vysokou dávkou vitaminu C (odpovídá cca 80 kilogramům pomerančů). 

  • Nejčtenější

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

Blanka zhubla 40 kilogramů. Teď si místo XL kupuji velikost XS, říká

Mladé mamince Blance osud nadělil postavu „krev a mlíko“, časem však nabrala tak, že si v každém oblečení připadala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třiašedesátiletá babička je díky cvičení ve skvělé kondici

Lesley Maxwellová z Austrálie je sice v důchodovém věku, ale jako klasická babička rozhodně nevypadá. Je osobní...

Nevěřte nesmyslům. Kdo nemá hlad, ať nesnídá, říká trenérka a modelka Kováčová

Premium Před devatenácti lety získala modelka Klára Kováčová titul Vicemiss České republiky, tehdy ještě pod rodným příjmením...

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Byla jsem unavená a bolela mě záda. Z krve mi zjistili mnohočetný myelom

Vždycky jsem ráda chodila s manželem na dlouhé procházky do lesa. Krátce po třiašedesátých narozeninách jsem je ale...

Rakovina prsu ohrožuje i mladé. Nejen samovyšetření může zachránit život

Na preventivní prohlídky pravidelně dochází zhruba jen třetina lidí a pandemie toto číslo ještě o něco snížila. U žen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blanka zhubla 40 kilogramů. Teď si místo XL kupuji velikost XS, říká

Mladé mamince Blance osud nadělil postavu „krev a mlíko“, časem však nabrala tak, že si v každém oblečení připadala...

Antikoncepce může ženě pomoci překonat období přechodu, řekl gynekolog

Způsoby, jak se chránit proti neplánovanému početí, se neustále vyvíjejí. Speciálně u hormonální antikoncepce se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...