Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Na vlastní kůži. Jak jsem bojovala s postcovidovým syndromem

I když máte lehčí průběh onemocnění covid-19 bez vysokých horeček, bez potíží s dýcháním a dalších vážných příznaků, nemusíte mít ještě vyhráno. Přijít mohou další nečekané komplikace. Jde o postcovidový syndrom. Bojovala s ním také redaktorka Markéta Škaldová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsem mladá, zdravá, nemám nadváhu, když chytnu chřipku či angínu, obejde se to bez větších obtíží, případného „koroňáka“ zvládnu, říkala jsem si. Když onemocněl partner, zdálo se, že od něj covid nechytnu, ale po devíti dnech jsem ulehla i já. Oba jsme měli rozdílné příznaky.

V prvních dnech ho sužovala hodně vysoká teplota, mě ne, já ztratila čich a chuť, on ne. Společná byla únava, bolest hlavy (ta byla snad nejhorším příznakem), rýma. Onemocnění jako takové odeznělo zhruba po týdnu, vyhráno nebylo, tedy u mě ne.

Cviky, které vás po covidu dostanou do formy

Posílení dvojhlavého svalu pažního: Vzpřímeně se posadíme na židli, do každé...
Posílení trojhlavého svalu pažního: Vzpřímený sed, horní končetiny jsou...
Podřep s oporou: Postavíme se vzpřímeně s oporou o holi (popř. o opěrku židle,...

Popravdě, netušila jsem, že existuje něco jako postcovidový syndrom. Ano, sice jsem slyšela o přetrvávající únavě, ale nic víc. Po asi deseti dnech od vypuknutí nemoci jsem už chtěla normálně fungovat, bylo mi fajn, ovšem nebyla jsem například schopná pořádně pracovat, psát, vytvořit souvislou větu, často mě trápila bolest hlavy, i když jinak na tento neduh netrpím. Navíc se objevily i psychické potíže. Následující tři týdny se mi zkrátka ani za mák nelíbily.

Někdy jsem byla i dost zoufalá ze stavu, který jsem prožívala. Začala jsem se tedy o postcovidový syndrom zajímat. Upřímně, syndrom jako takový mi přišel podstatně horší než samotná nemoc. Dnes, přibližně po měsíci a půl, je konečně vše v pořádku, zdá se. Tímto určitě nechci nikoho děsit, vyvolávat paniku, ale informovat o možném trápení a také poradit, jak vlastně hledat pomoc.

Únava, dušnost i poruchy spánku

Obrátila jsem se na praktického lékaře Rodiona Schwarze z Přílepské ordinace a externího konzultanta Konopných lékáren, který se postcovidovým syndromem zabývá.

Co vše vlastně postcovidový syndrom představuje?
Postcovidový syndrom lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemocnění covid-19, bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh nemoci. Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, sklony k depresím, potíže se zažíváním či zvýšené vypadávání vlasů .

Já si například nějaké následky nepřipouštěla, i tím, že jsem průběh nemoci měla lehčí formou, evidentně však na samotném průběhu nemoci nezáleží, je to tak?
S postcovidovým syndromem přicházím do styku dnes a denně. A nemluvím jen o pacientech, kteří prošli těžkým průběhem nemoci a jejich stav vyžadoval intenzivní léčbu v nemocnicích. Měl jsem pacienty, kteří i relativně těžší průběh onemocnění zvládli doma, aby nezatěžovali zdravotnický systém. A také ty, kteří měli naprosto lehký průběh, a i ti ke mně přichází s těžkým postcovidovým syndromem.

Můžeme říci, jestli postcovidový syndrom trápí více muži či ženy?
Zdá se, že to nemá závislost na pohlaví či věku.

Když mám po covidu následky, jsem stále infekční?
Reinfekce sice hrozí (hlavně u zmutovaných forem viru), ale pravděpodobnost infekčnosti je nízká.

S návštěvou lékaře většinou otálíme, nechceme působit jako slaboši, co nezvládnou nějaký zdravotní problém, ale je u postcovidového syndromu lepší čekat na odeznění potíží, nebo vyhledat odborníka? 
Doporučuji vyhledat lékaře, který má hlavně povědomí o postcovidovém syndromu. Na specializaci v tuto chvíli skutečně nezáleží, protože jde o natolik obšírnou symptomatiku, že téměř vždy zasahuje do více oborů.

MUDr. Rodion Schwarz je lékař, který se postcovidovým syndromem zabývá

Jak je možné, že tato nemoc přináší následky, se kterými si lékaři sami často nevědí rady?
Vysvětluji si to tím, jaký je charakter samotného covidu-19. Je to nakonec podobné průběhu covidu, který je také nevyzpytatelný. Mám mezi pacienty 25letého mladíka, který skončil na JIPu, a 84letého seniora, který je těžce polymorbidní, náhodně jsme ho testovali, zjistili, že je silně pozitivní a jediný projev, který on zaznamenal, byla lehce zvýšená teplota a ztráta chuti k jídlu. To se u něj projevilo jen tak, že ten den k obědu nesnědl obvyklých šest knedlíků, ale dal si pouze čtyři.

Víte, jak dlouho obvykle potíže přetrvávají?
Neléčené potíže mohou přetrvávat týdny i měsíce. Máme pacienty, kteří prodělali covid v srpnu 2020 a teprve nyní se k nám dostali, a to díky tomu, že se této léčbě intenzivně věnujeme a stále zlepšujeme i samotný postup léčby, který je víceúrovňový. Dá se říci, že jsme již opustili všeobecná doporučení ve smyslu „jezte vitaminy a odpočívejte a vše bude fajn“. Už měsíce se snažíme najít způsob, jak lidem, kteří trpí těmito obtížemi po prodělání covidu-19, pomoci.

Projevy nazývané postcovidovým syndromem medicína často neumí vysvětlit. Je třeba volit více úrovní léčby. Řešíme to tak, že odebereme kompletně krev a změříme saturaci kyslíku. Pacient má například pocit, že jeho krev se okysličuje hůře, ale objektivně zjistíme, že je vše v pořádku. To má vysvětlení psychogenní. Ale vždy tomu tak není.

Co se nám nakonec osvědčilo, je infuzní terapie. Tablety často po covidu zažívací trakt nepřijímá dobře. Když pacient pozře tisíc miligramů vitaminu C, tělo si vezme sotva zlomek z tohoto množství a zbytek vyloučí. Ale při podání vysoké dávky vitaminů a minerálů rovnou do žíly, pak ještě například s postcovodivým odvarem z bylin, to funguje a tělo využije celou dávku. Lidé si tuto naši metodu chválí a ze své dosavadní praxe mohu říct, že zatím nám vždy zabere právě tento postup.

Mohou být následky po covidu trvalé?
V tuto chvíli nelze říci, zda ano, či ne, protože jej známe zhruba rok. Nemoc také stále mutuje. Z praxe však vyplývá, že pokud nejsou včas „naplněné sypky zrním, hladomor pokračuje a zhoršuje se“. Tělo strádá a pacienti to častokrát nedokáže zlepšit jen stravou a spánkem.

Existuje prevence postcovidového syndromu?
Po prodělaném onemocnění se snažit posilovat svou tělesnou i duševní schránku. Neklesat na mysli, oprostit se od projevu agrese, méně sledovat televizi a více pobývat v přírodě. Také se nám osvědčila postcovidová bylinná směs v odvarech. Ta obsahuje 11 bylin - například koprníček walichův, pornátku kokosovou, kozinec blanitý a další). Pacienti ji pijí dvakrát denně po dobu jednoho měsíce a dojdou si aspoň jednou týdně na infuzi multivitaminu s vysokou dávkou vitaminu C (odpovídá cca 80 kilogramům pomerančů). 

  • Nejčtenější

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpotetovanější matka čelí urážkám na Instagramu, vášně budí i nahotou

Trojnásobná matka Aleksandra Jasminová pracuje jako tatérka. Sama je považována za nejpotetovanější matku světa a...

Žena se přestala holit, pletou si ji s mužem

Dnes šestadvacetiletá Morgan Colemanová se od svých jedenácti let musela holit v oblasti obličeje. Rostly jí totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Připravte se na vlnu veder. Jak zatočit s nadměrným pocením a zápachem

V horkých letních měsících se potíme všichni a je to naprosto přirozené, ba dokonce užitečné. Co když z vás však „leje“...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ke zhubnutí jsem se prožrala, říká Petra, která shodila 20 kilogramů

Na dovolené s firmou se Petra schovávala v rohu bazénu, zatímco její kolegyně působily sebevědomě. I to u ní nakonec...

Místo kilometru jdeme do obchodu čtyři, směje se matka syna s Downovým syndromem

Premium Vzali byste s sebou na výlet handicapovaného kluka nebo holku? Nová služba sdílené péče (homesharing) rozšiřuje...

Pozor na vysoký tlak v létě, vedro srdci nesvědčí

Sluníčko už začíná pěkně připalovat, což je na jednu stranu moc příjemné, vysoké teploty však zároveň mohou velmi...

Žena třikrát porodila dvojčata, považuje to za zázrak. Celkem má deset dětí

Sedmatřicetiletá Kimberly Alarconová z New Yorku porodila třikrát za život dvojčata. Dohromady má s manželem deset...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...