Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Na vlastní kůži. Jak jsem bojovala s postcovidovým syndromem

I když máte lehčí průběh onemocnění covid-19 bez vysokých horeček, bez potíží s dýcháním a dalších vážných příznaků, nemusíte mít ještě vyhráno. Přijít mohou další nečekané komplikace. Jde o postcovidový syndrom. Bojovala s ním také redaktorka Markéta Škaldová.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsem mladá, zdravá, nemám nadváhu, když chytnu chřipku či angínu, obejde se to bez větších obtíží, případného „koroňáka“ zvládnu, říkala jsem si. Když onemocněl partner, zdálo se, že od něj covid nechytnu, ale po devíti dnech jsem ulehla i já. Oba jsme měli rozdílné příznaky.

V prvních dnech ho sužovala hodně vysoká teplota, mě ne, já ztratila čich a chuť, on ne. Společná byla únava, bolest hlavy (ta byla snad nejhorším příznakem), rýma. Onemocnění jako takové odeznělo zhruba po týdnu, vyhráno nebylo, tedy u mě ne.

Cviky, které vás po covidu dostanou do formy

Posílení dvojhlavého svalu pažního: Vzpřímeně se posadíme na židli, do každé...
Posílení trojhlavého svalu pažního: Vzpřímený sed, horní končetiny jsou...
Podřep s oporou: Postavíme se vzpřímeně s  oporou o holi (popř. o opěrku židle,...

Popravdě, netušila jsem, že existuje něco jako postcovidový syndrom. Ano, sice jsem slyšela o přetrvávající únavě, ale nic víc. Po asi deseti dnech od vypuknutí nemoci jsem už chtěla normálně fungovat, bylo mi fajn, ovšem nebyla jsem například schopná pořádně pracovat, psát, vytvořit souvislou větu, často mě trápila bolest hlavy, i když jinak na tento neduh netrpím. Navíc se objevily i psychické potíže. Následující tři týdny se mi zkrátka ani za mák nelíbily.

Někdy jsem byla i dost zoufalá ze stavu, který jsem prožívala. Začala jsem se tedy o postcovidový syndrom zajímat. Upřímně, syndrom jako takový mi přišel podstatně horší než samotná nemoc. Dnes, přibližně po měsíci a půl, je konečně vše v pořádku, zdá se. Tímto určitě nechci nikoho děsit, vyvolávat paniku, ale informovat o možném trápení a také poradit, jak vlastně hledat pomoc.

Únava, dušnost i poruchy spánku

Obrátila jsem se na praktického lékaře Rodiona Schwarze z Přílepské ordinace a externího konzultanta Konopných lékáren, který se postcovidovým syndromem zabývá.

Co vše vlastně postcovidový syndrom představuje?
Postcovidový syndrom lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemocnění covid-19, bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh nemoci. Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, sklony k depresím, potíže se zažíváním či zvýšené vypadávání vlasů .

Já si například nějaké následky nepřipouštěla, i tím, že jsem průběh nemoci měla lehčí formou, evidentně však na samotném průběhu nemoci nezáleží, je to tak?
S postcovidovým syndromem přicházím do styku dnes a denně. A nemluvím jen o pacientech, kteří prošli těžkým průběhem nemoci a jejich stav vyžadoval intenzivní léčbu v nemocnicích. Měl jsem pacienty, kteří i relativně těžší průběh onemocnění zvládli doma, aby nezatěžovali zdravotnický systém. A také ty, kteří měli naprosto lehký průběh, a i ti ke mně přichází s těžkým postcovidovým syndromem.

Můžeme říci, jestli postcovidový syndrom trápí více muži či ženy?
Zdá se, že to nemá závislost na pohlaví či věku.

Když mám po covidu následky, jsem stále infekční?
Reinfekce sice hrozí (hlavně u zmutovaných forem viru), ale pravděpodobnost infekčnosti je nízká.

S návštěvou lékaře většinou otálíme, nechceme působit jako slaboši, co nezvládnou nějaký zdravotní problém, ale je u postcovidového syndromu lepší čekat na odeznění potíží, nebo vyhledat odborníka? 
Doporučuji vyhledat lékaře, který má hlavně povědomí o postcovidovém syndromu. Na specializaci v tuto chvíli skutečně nezáleží, protože jde o natolik obšírnou symptomatiku, že téměř vždy zasahuje do více oborů.

MUDr. Rodion Schwarz je lékař, který se postcovidovým syndromem zabývá

Jak je možné, že tato nemoc přináší následky, se kterými si lékaři sami často nevědí rady?
Vysvětluji si to tím, jaký je charakter samotného covidu-19. Je to nakonec podobné průběhu covidu, který je také nevyzpytatelný. Mám mezi pacienty 25letého mladíka, který skončil na JIPu, a 84letého seniora, který je těžce polymorbidní, náhodně jsme ho testovali, zjistili, že je silně pozitivní a jediný projev, který on zaznamenal, byla lehce zvýšená teplota a ztráta chuti k jídlu. To se u něj projevilo jen tak, že ten den k obědu nesnědl obvyklých šest knedlíků, ale dal si pouze čtyři.

Víte, jak dlouho obvykle potíže přetrvávají?
Neléčené potíže mohou přetrvávat týdny i měsíce. Máme pacienty, kteří prodělali covid v srpnu 2020 a teprve nyní se k nám dostali, a to díky tomu, že se této léčbě intenzivně věnujeme a stále zlepšujeme i samotný postup léčby, který je víceúrovňový. Dá se říci, že jsme již opustili všeobecná doporučení ve smyslu „jezte vitaminy a odpočívejte a vše bude fajn“. Už měsíce se snažíme najít způsob, jak lidem, kteří trpí těmito obtížemi po prodělání covidu-19, pomoci.

Projevy nazývané postcovidovým syndromem medicína často neumí vysvětlit. Je třeba volit více úrovní léčby. Řešíme to tak, že odebereme kompletně krev a změříme saturaci kyslíku. Pacient má například pocit, že jeho krev se okysličuje hůře, ale objektivně zjistíme, že je vše v pořádku. To má vysvětlení psychogenní. Ale vždy tomu tak není.

Co se nám nakonec osvědčilo, je infuzní terapie. Tablety často po covidu zažívací trakt nepřijímá dobře. Když pacient pozře tisíc miligramů vitaminu C, tělo si vezme sotva zlomek z tohoto množství a zbytek vyloučí. Ale při podání vysoké dávky vitaminů a minerálů rovnou do žíly, pak ještě například s postcovodivým odvarem z bylin, to funguje a tělo využije celou dávku. Lidé si tuto naši metodu chválí a ze své dosavadní praxe mohu říct, že zatím nám vždy zabere právě tento postup.

Mohou být následky po covidu trvalé?
V tuto chvíli nelze říci, zda ano, či ne, protože jej známe zhruba rok. Nemoc také stále mutuje. Z praxe však vyplývá, že pokud nejsou včas „naplněné sypky zrním, hladomor pokračuje a zhoršuje se“. Tělo strádá a pacienti to častokrát nedokáže zlepšit jen stravou a spánkem.

Existuje prevence postcovidového syndromu?
Po prodělaném onemocnění se snažit posilovat svou tělesnou i duševní schránku. Neklesat na mysli, oprostit se od projevu agrese, méně sledovat televizi a více pobývat v přírodě. Také se nám osvědčila postcovidová bylinná směs v odvarech. Ta obsahuje 11 bylin - například koprníček walichův, pornátku kokosovou, kozinec blanitý a další). Pacienti ji pijí dvakrát denně po dobu jednoho měsíce a dojdou si aspoň jednou týdně na infuzi multivitaminu s vysokou dávkou vitaminu C (odpovídá cca 80 kilogramům pomerančů). 

  • Nejčtenější

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...

Pětinásobná matka sdílela devítitýdenní proměnu po porodu dvojčat

Dvaatřicetiletá Chontel Duncanová ukázala světu, že i po pátém dítěti může mít žena skvělou postavu bez pomoci...

Radka roky tajila mezerník. Ve Vysněné kráse získala zuby i mladší obličej

Na prahu padesátky se rozhodla vydat za vysněnou krásou a příjemným úsměvem. Radka se trápila desítky let pro vytržené...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Újma místo úlevy. Které potraviny či bylinky byste neměli kombinovat s léky

Premium Léky jsou nedílnou součástí našich životů, dokážou zatočit i s vážnými nemocemi. Není výjimkou, že lidé berou několik...

Blanka zhubla 40 kilogramů. Teď si místo XL kupuji velikost XS, říká

Mladé mamince Blance osud nadělil postavu „krev a mlíko“, časem však nabrala tak, že si v každém oblečení připadala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž se narodil bez čelisti, po letech trápení konečně našel lásku

Jednačtyřicetiletý Joseph Williams se narodil bez spodní čelisti. Nikdy nemohl normálně jíst, mluvit ani dýchat....

Rakovina prsu ohrožuje i mladé. Nejen samovyšetření může zachránit život

Na preventivní prohlídky pravidelně dochází zhruba jen třetina lidí a pandemie toto číslo ještě o něco snížila. U žen...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...