Posilujte pánevní dno a doběhněte si pro orgasmus

Porody nebo věk tělo běžkyně tak trochu amortizují. I v intimní oblasti. Dobrá zpráva ale je, že tréninkem se dá ledacos vylepšit. A že užitek z vašeho cvičení bude mít i váš životní spoluběžec.

Úplně nejlepší na posílení pánevního dna je orgasmus | foto: Profimedia.cz

Ať už je vám pár let nad čtyřicet, či ať máte za sebou několik porodů, můžete mít při poskočení nebo nenadálém kýchnutí takový menší problém. Silně intimní. Někdy už nemůžete ani skákat přes švihadlo. Nebo běhat jen tak naostro. Můžete si říkat, že to je daň za věk a hezké děti. My jsme u rehabilitační terapeutky a trenérky specializující se na problémy slabého pánevního dna zjistili, že nikdy není pozdě s nápravou. Dnešní článek je ze sekce „zadáno pro ženy“, ovšem s tichou podporou mužů.

Pánevní dno a jeho funkce

Pánevní dno tvoří svalstvo uložené ve spodní části pánve. Jeho základním posláním v našem těle je funkce sfinkterová (udržuje a zajišťuje kontinenci moči a stolice), podpůrná (podporuje dělohu a nese váhu všech orgánů dutiny břišní) a posturální (účastní se břišního lisu a je jednou z hlavních částí hlubokého stabilizačního systému). Pokud je tedy pánevní dno slabé, můžeme vidět negativní dopady hned v několika ohledech.

„Většinou se projeví při zvýšeném nitrobřišním tlaku, například při kýchnutí, smíchu, zakašlání nebo popoběhnutí. V takových případech se stane, že dojde k úniku moči nebo, zvláště v pozdějším věku nebo po porodu, k poklesu orgánů. V každém případě je taková situace zdvižený prst a žena by věc měla začít řešit,“ říká terapeutka Barbora Svozilová.

Nahá pravda

I tohle jsou zkušenosti běžkyň

„Po porodu po každém výběhu „vyjíždím výtahem“. Tedy cvičím kontrakci, vtahuji pánevní dno dovnitř. Pokud to neudělám, mám pocit, že jsem tak otevřená, až mi dovnitř „táhne“. Při běhu se snažím běžet bez vystrčeného zadku, aby bylo pánevní dno zapojené.“

„Po dvou porodech mi běh nevadí, ale švihadlo a trampolínu nedávám.“

„Před porodem jsem rok cvičila podle Mojžíšové, takže mám pánevní dno ve výborné kondici. Po porodu jsem bez problémů a cviky na pánevní dno zařazuju vždy na konci strečinku.“

„Na posilování jsem klasicky kašlala s tím, že to jsou jen babské řeči. Později se mi to vymstilo a nyní je každé neplánované kýchnutí kriticky tragické. Takže švihadlového maratonu se asi nikdy nezúčastním a ve frontě v konzumu procvičuju Kegelovu metodu.“

„Čtyři děti, z toho jeden císařský řez, a k tomu zakloněná děloha, která tím pádem tlačí přímo na močový měchýř. Můžu však prohlásit, že dnes nemám vůbec žádné problémy! Cvičím a běhám, ale bez toho bych dneska určitě chodila s inkontinenční vložkou.“

„Rodila jsem dvakrát, pánevní dno posiluji od konce šestinedělí. Při běhu si hlídám dobrou pozici trupu a pánve, ale švihadlo, trampolínu ani nečekané kýchnutí nedávám.“

Tréninkem k bezstarostnému běhu a lepšímu sexu

Řešit situaci znamená cvičit. „Svaly jsou trénovatelná jednotka a pánevní dno není výjimkou. Posilovat jej můžete různě, od procvičování izolované kontrakce až po zapojení pánevního dna u cviků na hluboký stabilizační systém,“ tvrdí optimisticky Bára Svozilová.

Přiznává ovšem, že velice záleží na tom, v jakém stavu je celková stabilizace trupu, která vychází z toho, zda žena sportovala před těhotenstvím a mezi jednotlivými porody a jak tyto události probíhaly. „Důležité je, aby byly břišní svaly před zahájením cvičení ve fyziologickém postavení. V opačném případě vám posilování jen prohloubí získané dysbalance. Proto doporučuji, aby ženy po porodu navštívily rehabilitačního pracovníka nebo fyzioterapeuta. Většina trenérů z fitka tohle nepozná a rovnou s vámi začne posilovat jádro. Žena by ale měla být nejprve schopna zapojit pánevní dno v izolované kontrakci a následně stabilizovat trup, a to alespoň v pozici lehu na zádech. Pokud nezvládne správnou kontrakci pánevního dna, nebude mít stabilizovaný trup a žádný cvik tak nemůže být proveden dobře,“ varuje Barbora Svozilová.

Konkrétní cviky na posílení pánevního dna přitom vycházejí z individuálního stavu. „Nejdéle většinou nacvičujeme vlastní kontrakci, pak ji upravujeme v jednotlivých polohách. Svoje pacientky to učím docela dlouho. Každopádně tvrdím, že toto je tak specializovaná věc, že je třeba najít podle osobního doporučení někoho, kdo se na problematiku přímo zaměřuje. I když základy zná každý rehabilitační pracovník, výsledky má přece jen většinou ten, kdo se posilováním pánevního dna zabývá dlouho a specializovaně,“ radí Bára Svozilová.

Jste-li motoricky šikovná, umíte-li dobře vnímat vlastní tělo a cvičíte-li pravidelně, několikrát denně, máte stoprocentní šanci uspět. „Cvičení jsou jednoduchá, nikdo to na vás nepozná a na rozdíl od kruhového tréninku to nebolí. Cvičení můžete s něčím spojit. Já například cvičím, když v autě čekám na červené nebo ve frontě u pokladny,“ radí fyzioterapeutka.

Výsledky jsou při zachování pravidelnosti cítit už po několika týdnech cvičení, a to i po porodu císařským řezem. „Pokud na to ženy nekašlou, mají úspěch. Navíc získají krásné držení těla, jsou ve formě. Cílem tréninku přitom není jen posílit pánevní dno, ale naučit je správné pohybové vzorce, které se pak přenesou do normálního života. Pak vlastně cvičí, i když jdou nakoupit nebo vystupují z auta,“ říká Bára Svozilová.

„Nemyslete si ale, že jít cvičit dvakrát týdně je až až. Zvlášť po porodu na sobě musíte makat. V některých směrech je to ale příjemné. Úplně nejlepší na posílení pánevního dna je totiž orgasmus. Klientkám dávám za úkol mít sex alespoň dvakrát týdně. Posílení vylepší váš prožitek i prožitek vašeho partnera,“ prozrazuje Bára Svozilová.

Posun se dá ostatně dokonce změřit. V rámci výzkumu stahů pánevního dna prováděla Bára Svozilová měření síly kontrakcí. Ženy s nějakým stupněm dysfunkce pánevního dna měly hodnoty síly maximální kontrakce okolo 5 až 15 hPa. Průměrná žena, která se cvičením pánevního dna nezabývá, má hodnoty kontrakce okolo 40 hPa. U ženy, která cvičí, mohou hodnoty dosahovat až 96,8 hPa. To už je veliká motivace pro prožitek běžkyně i jejího partnera - a nemyslíme tím zadýchání se na cyklostezce.

Zkuste zapojit pánevní dno podle tohoto článku!

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Bradavky navíc i srostlé prsty. Anomálie celebritám v úspěchu nezabránily

Víc prstů nebo narození s malým ocáskem? I to jsou anomálie, se kterými se některé osobnosti šoubyznysu potýkaly. Podívejte se do galerie, o jaké známé tváře se jedná. Svou jinakost tajili třeba...

V čem jsme cvičívali. Připomeňte si úbory ze spartakiád

Účelnost, zářivé barvy a jen málo zdobnosti, která by rušila výsledný dojem. Takové byly úbory ze spartakiád, které v Československu odstartovaly před sedmdesáti lety. Do jejich výroby byly zapojeny...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

Celebrity, které se chovají nevhodně k asistentům a mají zvláštní potřeby

Práce čtyřiadvacet hodin denně, starost o domácí mazlíčky, spaní v jedné posteli nebo naprostá preciznost. To je jen malý výčet požadavků slavných na jejich osobní asistenty. Podívejte se do galerie,...

Nebraňte se emocím. Kdo jich má plno, je zdravější

Pokud se jedná o emoce, rozhodně neplatí, že méně je více. Běží-li o váš citový život, je lepší prožívat ho v celém jeho spektru včetně pozitivních pocitů, ale i těch negativních. Proč?

24. června 2025

Užijte si růžové dny. Tyto něžné květy vás budou hýčkat i oblékat

Ať už jde o barvu či oblíbené květy, jedno je jisté, růžový svět je krásný a má co nabídnout. A to nejen v kosmetice, i když jeho účinky jsou výjimečné. Do módy má také co mluvit.

24. června 2025

Kašel mě pronásledoval roky. Až CT ukázalo, že mám rakovinu plic

Štěkavý kašel mě trápil už od dětství, prakticky při každém nachlazení. Zlom přinesl podzim roku 2023, kdy začal být kašel tak úporný, že jsem nedokázala spát, a to ani vsedě. Vyšetření nakonec...

24. června 2025

Postarat se a nezešílet. Seriálový hit oslavuje nezdolnost žen středního věku

Ačkoli poslední dobou sbírají dámy ve středních letech jedno filmové ocenění za druhým, odraz skutečného života vidíme na obrazovce jen zřídka. Nyní ale dorazil na Netflix norský seriál Pernille...

24. června 2025

KVÍZ: Jaké jsou vaše tábornické znalosti?

Nepohodlí, komáři a mokro v botách, ale také velká legrace a zážitky na celý život. Možná, že dnes už dáváte přednost spíš pohodlí hotelů a all inclusive služeb, ale většina z nás má nějaké vzpomínky...

vydáno 24. června 2025

Angreštový koláč s pistáciemi

Angreštový koláč
Recept

Střední

90 min

Kombinace angreštu a pistácií vás mile překvapí.

Století obžerství. Proč máme tendenci přejídat se a jak s tím zatočit

Premium

Zajídáme stres, smutek, radost, nudu. Láká nás vůně jídla, bažíme po chuti. Neumíme si říct dost. Přejídáme se a tloustneme. Ale můžeme přestat! Jak na to, radí magazín Víkend DNES.

23. června 2025

V čem jsme cvičívali. Připomeňte si úbory ze spartakiád

Účelnost, zářivé barvy a jen málo zdobnosti, která by rušila výsledný dojem. Takové byly úbory ze spartakiád, které v Československu odstartovaly před sedmdesáti lety. Do jejich výroby byly zapojeny...

23. června 2025  14:26

Partneři se na sebe nemohli podívat na fotkách, tak společně zhubli

Partneři Raquel a Dustin Halovi z USA shodili dohromady téměř dvě stě kilogramů, protože se na sebe už nemohli dívat na svatebních fotkách a toužili po potomkovi, který i přes jejich intenzivní snahu...

23. června 2025  10:43

Příběh Markéty: Jako mladá jsem nechtěla mít děti, teď toho lituju

Narodila jsem se na konci sedmdesátých let, takže jsem listopadovou revoluci zažila ještě jako dítě, ale devadesátky už byly docela jízda. Vzpomínám si, jak moji rodiče vítali nové možnosti, které se...

23. června 2025  8:40

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jak se správně starat o zuby. Potřebují nejen pravidelnou péči, ale i výživu

Zdravé zuby nejsou jen otázkou vzhledu, ale především důležitým předpokladem celkového zdraví. Kromě každodenní péče můžete hodně ovlivnit i tím, co jíte a jaké doplňky stravy volíte. Poradíme vám,...

23. června 2025

Řasy, skutečná koruna krásy. Pečujte o ně zvenčí i zevnitř

Chcete mít svůdný pohled? Pěstujte si řasy. Můžete je mít zdravé, dlouhé a pevné v každém věku. Stačí se jim pověnovat zvenčí i zevnitř.

23. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.