Poselství uštvaného pitomce

  15:18aktualizováno  15:18
Hubnout se dá všelijak. Spousta lidí si třeba dokáže přivodit nechutenství sledováním Zemana na Hradě. Považuji sledování Zemana za účelem sledování Zemana za tak drsné sebemrskačství, že to provedu jinak. Jdu běhat do podivně jarního vánočního lesa.

Pořád vpřed a nikdy se nevzdat | foto: Profimedia.cz

Po drahné době, s tělem, kterému to nevonělo už při šněrování tenisek, zato s odhodláním to nevzdat za žádnou cenu. Jsem skvělý, tak ať to každý vidí. Přežrané tělo jsem obalil do zbrusu nové běhací vesty, reflexní, značkové, kterou mám proto, aby mě nikdo nesrazil. Nesrazí, všichni už z dálky brzdí jak o život a kolem mě jedou úplně krokem. Vypadám jak policajt. Do sluchátek jsem pustil Piráty z Karibiku a začal stoupat příbojem bahna k lesu.

Stoupám. Pomalu. Krev šumí řečištěm, mé tempo nemá s tím slovem nic společného, ale nakonec vbíhám mezi stromy. Hudba se stupňuje a vypadá to, že se odněkud každou chvíli vyřítí Černá perla. Funím a z lesa se skutečně cosi řítí a přímo ke mě. Skáču na nejtenší buk co tam je a marně si vzpomínám, jak se správně šplhá. Strach zvítězil a na mé tenisky funí zespodu pitbul s očima zalitýma krví. Nechápu, že ta krev není moje, ale jistý si tím nejsem. Držím se zuby nehty a fakt to není přirovnání. Z obrovské dálky volá jakýsi blbec: "Nebojte se, on vám nic neudělá, je to ještě štěně! Adonisi, k noze!" Hrůza. Jestli myslel k mojí noze, pak ta baskervilská bestie poslouchá na slovo.

Už zase běžím. A zase do kopce. Třes po setkání s tím milým psem střídá srdeční arytmie. Tělo se brání. Možná ten Zeman nebyla tak špatná volba. Na pátém kilometru mě opouštějí plíce, zoufale klopýtají kdesi vzadu a sakrují. Vybíhám z lesa a po mém boku se objeví skutečná Černá perla. Rozráží vlny, hudba graduje a Jack Sparrow na mě posměšně hledí z kapitánského můstku. Pak udělá elegantní pohyb rukou, zachechtá se, zachechtá se i opice na jeho rameni a Černá perla kopne do vrtule. Ačkoliv to popírá všechny pozemské zákony, na osmém kilometru zrychluji.

V podivném transu dobíhám k Boudě. Je tam plno důchodců, mají vycházkové hole, značkové bundy, slivovici a dobrou náladu. Někdo na mě volá, ať si dám panáka a kam se jako ženu. Sám nevím. Proběhnu davem a otáčím k domovu. Důchodci zpívají Když jsem šéél z Hradišťáá... Až si doma sednou k televizi, budou zase spokojeně nadávat na tu dnešní pracující generaci uštvaných pitomců, jako jsem já.

Blíží se desátý kilometr. Jsem uštvaný, funím a už jsem spotřeboval všechny tekutiny v těle. A když říkám všechny, tak myslím všechny. Nakonec je to dobře, protože už neovládám ani natahovače, ani svěrače. Po plících mě opouští i sebevědomí a tělo přepíná na autopilota. A víc si nepamatuju.

.....

Sedím doma na zemi. Ničeho se nedotýkám, protože jsem jako prase a matně si vzpomínám, že hlavně nesmím ušpinit domácnost. Plíce se vrátily po půlhodině, takže už zase vyrábíme kyslík. Vím, že jsem vám chtěl ještě něco říct, ale někdo zvoní: za dveřma na mě vyčítavě hledí moje zdevastované sebevědomí.

PS: Už vím, chtěl jsem vám jenom říct, abyste v tom novém roce běhali a nikdy to nevzdali. Ať už si za ten běh dosadíte cokoliv. Jste skvělí, tak ať to každý vidí!

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz