1. Přibírání na váze
Ve spánku se z tukové tkáně uvolňuje hormon jménem leptin, který dává tělu informaci, že má dostatek energetických zásob. I v případě, že jste přes den příliš nejedli, se proto uprostřed noci nevzbudíte hlady a můžete dále spát. Naopak při nedostatku spánku tělo vytváří více látky jménem grehlin, již se říká "hormon hladu".
2. Potíže s imunitou
Obranyschopnost organismu úzce souvisí s celkovou dobrou kondicí. Lidé, kteří málo spí nebo nespí hluboce, nezdravě jedí a nedodržují životosprávu, bývají častěji nemocní a náchylnější k infekcím. Imunitu totiž podporuje přiměřeně dobrý a kvalitní spánek.
3. Deprese
Lidé, kteří dostatečně nespí, jsou náchylnější k duševní poruše, hlavně k depresi. Může to být samozřejmě i naopak, poruchami spánku častěji trpí depresivní lidé, ale i lidé závislí, stresovaní, s chronickou bolestí nebo patologičtí hráči. V takovém případě je nutné léčit hlavně základní onemocnění, nikoliv nespavost. Lidem s depresí potom k lepšímu spánku může pomoci psychoterapeutická léčba nebo antidepresiva.
4. Problémy se srdcem a cévami
Těm, kteří se uprostřed spánku budí a nemohou pak znovu usnout, se do krve uvolňuje takzvaný stresový hormon. Dotyčnému začne rychleji bušit srdce, zvýší se mu tlak i hladina cholesterolu v krvi. Tento proces doprovází mimo jiné i zvýšené ukládání vápníku v těle, což přispívá k ateroskleróze neboli kornatění tepen. Studie prokázaly, že lidé, kteří spí krátkou nebo naopak dlouhou dobu, mají větší riziko nemocí srdce a cév. Proč to tak je, se ovšem neví.
5.Dopravní nehody
Nevyspalý člověk mívá problémy se soustředěním a nedokáže rychle zareagovat. Za volant by proto neměli sedat lidé, kteří se necítí vyspaní nebo kteří nerespektují doporučené pauzy po čtyřech hodinách jízdy. Všechny poruchy spánku pak podle odborníků mohou zhruba za 35 až 80 procent neštěstí na silnicích.
Chcete vědět více?
Jaké další problémy může nekvalitní spánek způsobit? Odpovědi najdete v páteční příloze Zdraví v MF DNES.