Poradíme v čem nosit vodu, abyste při běhu neumřeli žízní

aktualizováno 
Lahev, ledvinka, nebo batoh? Toto dilema už jsme na Rungo jednou řešili a s příchodem letních prázdnin přichází čas na to zjistit, kam se za poslední dvě sezóny svět hydratačních doplňků posunul.

Poradíme v čem nosit vodu, abyste při běhu neumřeli žízní | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Letní prázdniny odstartovaly parnou letní běžeckou sezónu a s ní přichází nutnost řešit doplňování tekutin také v průběhu tréninku. Vysoké teploty totiž mohou způsobit, že trasu, kterou jindy běháte „nasucho“ bez nejmenších potíží, najednou přežijete jen s velkými obtížemi.

Pokud chcete mít při běhu tekutiny neustále po ruce, máte na výběr ze tří různých variant. Této problematice už jsme se věnovali v jednom z předchozích článků, ale od jeho vydání doba přece jen značně pokročila a ne vše, co platilo před dvěma roky, je aktuální i v letošní sezóně. Pojďme se tedy podívat, jak se změnil sortiment hydratačních doplňků a jaké jsou klady a zápory jednotlivých řešení.

Běžecké batohy

Běžecké batohy a běžecké vesty prodělaly za poslední dvě sezóny pravděpodobně největší vývoj ze všech běžeckých doplňků, ale především, výrazným způsobem se vyrovnaly kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými značkami.

Zatímco v roce 2014 byl jednoznačným králem této kategorie Salomon se svými S-Labovými vestami, dnes máme na výběr z množství značek, které umí vytvořit stejně dobré, nebo dokonce ještě lepší produkty často za lepší ceny.

Salomon a ti druzí

Kromě Salomonu tak je třeba brát vážně značky jako Montane, Ultraspire, Compressport, Inov-8 nebo Raidlight. V průběhu letošní sezóny se také můžeme těšit na novinku v podobě amerického Nathanu, který je nováčkem na českém trhu, ale v Severní Americe svou konkurenci poráží na plné čáře.

Trendem mezi batohy je bezesporu minimalistická konstrukce a ty nejlehčí batohy se s gramáží okolo 100 gramů podobají spíše trikotům s našitými kapsami než klasickým batohům.

Vaky versus lahve

Kromě redukce hmotnosti je dalším charakteristickým rysem upouštění od hydratačních vaků a cílení na lahve (ať už klasické pevné, nebo měkké soft flašky). Obliba lahví roste zejména kvůli tomu, že s jejich pomocí je možné rozložit hmotnost tekutin na více menších částí, mít s sebou dva různé typy tekutin a za zmínku stojí i snazší manipulace při doplňování.

vybíráme ty nejlehčí běžecké batohy na trhu. Váží míň než vaše tričko

Nejzajímavější modely lehkých běžeckých batohů si můžete prohlédnout v následujícím přehledu

.

Jedna z mála značek, která zůstává věrná hydrovakům, je tak Camelbak, který kdysi dávno tento hydratační doplňek vynalezl.

Aktuální kolekci běžeckých camelbaků si můžete prohlédnout v našem článku.

Uvažovat o běžeckém batohu má smysl zejména v případě, že pravidelně běháte dlouhé trasy, při kterých potřebujete více než jeden litr tekutin a kromě vody s sebou chcete brát i náhradní oblečení, jídlo a další drobné předměty. Kromě tréninku je batoh neocenitelným společníkem i při horských závodech, kde mohou být rozestupy mezi občerstvovacími stanicemi velmi dlouhé.

Hydratační ledvinky

V oblasti hydratačních ledvinek je situace o něco klidnější, ale i zde se některé trendy prosazují na úkor jiných. Nejčastěji je možné pozorovat odklon od konstrukcí využívajících pouze jednu lahev k ledvinkám se dvěma až čtyřmi lahvemi, které jsou menší a rozkládají celkovým objem tekutin příjemněji podél pasu.

Stále častěji se také objevují ledvinky osazené měkkými lahvemi, které se až donedávna objevovaly pouze u běžeckých batohů.

Velký úložný prostor

Kromě rozmělnění tekutin je dalším trendem zvětšení úložného prostoru, protože množství lidí běhá s mobilním telefonem a uložit do kapsy takový iPhone 6+ může být až nečekaně velký problém.

Této příležitosti se chytly zejména horské značky Inov-8 a Salomon. Přišly s množstvím novinek cílících na běžce, kteří s sebou nechtějí vláčet zbytečně velký běžecký batoh, ale zároveň potřebují kromě tekutin i úložný prostor na větší množství drobností od výživy přes telefon až po náhradní oblečení.

Mezi nejzajímavější ledvinky patří Race Ultra 1 a Race Elite 3 od Inov-8, při kapesních rozměrech pojmou až jeden litr tekutin a kromě toho také disponují nezanedbatelným úložným prostorem. Největší konkurencí jim jsou Energy Belt a Agile Belt 500 od Salomonu.

Lahve do ruky

Lahve do ruky jsou zdánlivě oblastí, která neposkytuje absolutně žádný prostor pro inovaci, ale i tentokrát můžeme sledovat několik zajímavých změn a inovací.

Měkké lahve

Alfou i omegou je v případě lahví do ruky komfort nošení, proto jednotlivé značky stále více pracují s měkkými lahvemi, které se samy o sobě nosí velmi dobře. Objevují se tak nové a nové rukavice s našitými kapsami, do kterých se dají soft flasky vložit a pohodlně používat.

Mezi nejzajímavější řešení patří Hydro Handset od Salomonu, který tuto kategorii doplňků posouvá pravděpodobně na nejvyšší možnou úroveň.

Největšími konkurenty Salomonu jsou Ultraspire a Camelbak se svými pevnými lahvemi. Ty sice nesedí v ruce tak příjemně jako měkké lahve, ale přináší jednu vlastnost, která je pro nošení lahví v ruce zásadní.

Běžecké „termosky“

Řeč je o izolaci, která zajistí, že tekutina v lahvi zůstane studená i dlouho poté, co vyběhnete.

Nejdominantnější jsou v segmentu pevných zaizolovaných lahví americké značky Camelbak (se svým léty prověřeným modelem Quick Grip), Ultraspire (za zmínku stojí zejména Isomeric Pocket) nebo Nathan (zaizolovaná klasika Speedshot Insulated nebo model ExoShot, jehož se snad už brzy dočkáme na českém trhu a který přináší unikátní kombinaci měkké lahve s úchopem charakteristickým pro lahve pevné).

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Nádory či cukrovka. I tak se může projevit nedostatek vitaminu D

S příchodem podzimu je potřeba konzumovat více vitaminů, protože virózy a chřipky mají toto období nejraději. Pro...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Jak předejít rakovině děložního čípku? Zeptejte se online gynekologa

Infekce HPV, která může přejít v rakovinu děložního čípku, je velmi častá, za život se papilomavirem nakazí až procent...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz