Poradíme v čem nosit vodu, abyste při běhu neumřeli žízní

aktualizováno 
Lahev, ledvinka, nebo batoh? Toto dilema už jsme na Rungo jednou řešili a s příchodem letních prázdnin přichází čas na to zjistit, kam se za poslední dvě sezóny svět hydratačních doplňků posunul.

Poradíme v čem nosit vodu, abyste při běhu neumřeli žízní | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

Letní prázdniny odstartovaly parnou letní běžeckou sezónu a s ní přichází nutnost řešit doplňování tekutin také v průběhu tréninku. Vysoké teploty totiž mohou způsobit, že trasu, kterou jindy běháte „nasucho“ bez nejmenších potíží, najednou přežijete jen s velkými obtížemi.

Pokud chcete mít při běhu tekutiny neustále po ruce, máte na výběr ze tří různých variant. Této problematice už jsme se věnovali v jednom z předchozích článků, ale od jeho vydání doba přece jen značně pokročila a ne vše, co platilo před dvěma roky, je aktuální i v letošní sezóně. Pojďme se tedy podívat, jak se změnil sortiment hydratačních doplňků a jaké jsou klady a zápory jednotlivých řešení.

Běžecké batohy

Běžecké batohy a běžecké vesty prodělaly za poslední dvě sezóny pravděpodobně největší vývoj ze všech běžeckých doplňků, ale především, výrazným způsobem se vyrovnaly kvalitativní rozdíly mezi jednotlivými značkami.

Zatímco v roce 2014 byl jednoznačným králem této kategorie Salomon se svými S-Labovými vestami, dnes máme na výběr z množství značek, které umí vytvořit stejně dobré, nebo dokonce ještě lepší produkty často za lepší ceny.

Salomon a ti druzí

Kromě Salomonu tak je třeba brát vážně značky jako Montane, Ultraspire, Compressport, Inov-8 nebo Raidlight. V průběhu letošní sezóny se také můžeme těšit na novinku v podobě amerického Nathanu, který je nováčkem na českém trhu, ale v Severní Americe svou konkurenci poráží na plné čáře.

Trendem mezi batohy je bezesporu minimalistická konstrukce a ty nejlehčí batohy se s gramáží okolo 100 gramů podobají spíše trikotům s našitými kapsami než klasickým batohům.

Vaky versus lahve

Kromě redukce hmotnosti je dalším charakteristickým rysem upouštění od hydratačních vaků a cílení na lahve (ať už klasické pevné, nebo měkké soft flašky). Obliba lahví roste zejména kvůli tomu, že s jejich pomocí je možné rozložit hmotnost tekutin na více menších částí, mít s sebou dva různé typy tekutin a za zmínku stojí i snazší manipulace při doplňování.

vybíráme ty nejlehčí běžecké batohy na trhu. Váží míň než vaše tričko

Nejzajímavější modely lehkých běžeckých batohů si můžete prohlédnout v následujícím přehledu

.

Jedna z mála značek, která zůstává věrná hydrovakům, je tak Camelbak, který kdysi dávno tento hydratační doplňek vynalezl.

Aktuální kolekci běžeckých camelbaků si můžete prohlédnout v našem článku.

Uvažovat o běžeckém batohu má smysl zejména v případě, že pravidelně běháte dlouhé trasy, při kterých potřebujete více než jeden litr tekutin a kromě vody s sebou chcete brát i náhradní oblečení, jídlo a další drobné předměty. Kromě tréninku je batoh neocenitelným společníkem i při horských závodech, kde mohou být rozestupy mezi občerstvovacími stanicemi velmi dlouhé.

Hydratační ledvinky

V oblasti hydratačních ledvinek je situace o něco klidnější, ale i zde se některé trendy prosazují na úkor jiných. Nejčastěji je možné pozorovat odklon od konstrukcí využívajících pouze jednu lahev k ledvinkám se dvěma až čtyřmi lahvemi, které jsou menší a rozkládají celkovým objem tekutin příjemněji podél pasu.

Stále častěji se také objevují ledvinky osazené měkkými lahvemi, které se až donedávna objevovaly pouze u běžeckých batohů.

Velký úložný prostor

Kromě rozmělnění tekutin je dalším trendem zvětšení úložného prostoru, protože množství lidí běhá s mobilním telefonem a uložit do kapsy takový iPhone 6+ může být až nečekaně velký problém.

Této příležitosti se chytly zejména horské značky Inov-8 a Salomon. Přišly s množstvím novinek cílících na běžce, kteří s sebou nechtějí vláčet zbytečně velký běžecký batoh, ale zároveň potřebují kromě tekutin i úložný prostor na větší množství drobností od výživy přes telefon až po náhradní oblečení.

Mezi nejzajímavější ledvinky patří Race Ultra 1 a Race Elite 3 od Inov-8, při kapesních rozměrech pojmou až jeden litr tekutin a kromě toho také disponují nezanedbatelným úložným prostorem. Největší konkurencí jim jsou Energy Belt a Agile Belt 500 od Salomonu.

Lahve do ruky

Lahve do ruky jsou zdánlivě oblastí, která neposkytuje absolutně žádný prostor pro inovaci, ale i tentokrát můžeme sledovat několik zajímavých změn a inovací.

Měkké lahve

Alfou i omegou je v případě lahví do ruky komfort nošení, proto jednotlivé značky stále více pracují s měkkými lahvemi, které se samy o sobě nosí velmi dobře. Objevují se tak nové a nové rukavice s našitými kapsami, do kterých se dají soft flasky vložit a pohodlně používat.

Mezi nejzajímavější řešení patří Hydro Handset od Salomonu, který tuto kategorii doplňků posouvá pravděpodobně na nejvyšší možnou úroveň.

Největšími konkurenty Salomonu jsou Ultraspire a Camelbak se svými pevnými lahvemi. Ty sice nesedí v ruce tak příjemně jako měkké lahve, ale přináší jednu vlastnost, která je pro nošení lahví v ruce zásadní.

Běžecké „termosky“

Řeč je o izolaci, která zajistí, že tekutina v lahvi zůstane studená i dlouho poté, co vyběhnete.

Nejdominantnější jsou v segmentu pevných zaizolovaných lahví americké značky Camelbak (se svým léty prověřeným modelem Quick Grip), Ultraspire (za zmínku stojí zejména Isomeric Pocket) nebo Nathan (zaizolovaná klasika Speedshot Insulated nebo model ExoShot, jehož se snad už brzy dočkáme na českém trhu a který přináší unikátní kombinaci měkké lahve s úchopem charakteristickým pro lahve pevné).

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Slavné ženy, které vyhrály boj nad rakovinou prsu

Svět slaví mezinárodní den boje proti rakovině prsu, který připomíná důležitost samovyšetření a pravidelných kontrol na...

Premium

Spolknout prášek je snadné. Proti depresím se dá však bojovat i jídlem

Duševní poruchy lidí jsou stále častější a přicházejí v čím dál nižším věku. Alespoň jednou za život se s některou z...

„Myší nemoci“ zabrání pauzy, protahování i pomůcky, uvedl lékař on-line

Bolesti ruky způsobují stále stejné dlouhodobé pohyby, i takové, které provázejí práci s počítačovou myší. „Při práci...

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz