Na břiše, nebo na zádech? Která spánková poloha je nejlepší

  • 6
Probouzíte se ráno spíš unavení a rozlámaní než odpočatí? Asi tomu nepřikládáte význam, ale i poloha, ve které usínáte, má zásadní vliv na váš spánek a celkové zdraví. Je lepší spát na zádech, na boku, nebo na břiše? Ve hře je mnoho proměnných, záleží na vašem zdravotním stavu, duševním rozpoložení, ale i na tom, jakou máte matraci.
Ilustrační fotografie

Na zádech

V této poloze se prostě a jednoduše rozvalíte a je vám úplně jedno, jak při tom vypadáte. Pokud rádi spíte na zádech, tak dobře děláte, hlava, krční a bederní páteř jsou v jedné podélné ose, čímž se skoro nezatěžuje páteř a zádové svalstvo.

Žaludeční kyseliny, které v jiných polohách trápí žáhu, nemají šanci překonat „převýšení“ mezi hlavou a žaludkem, takže zůstávají pěkně tam, kde mají.

Volit spaní na zádech by měly také ženy s větším poprsím, které je v této poloze přirozeně podpíráno, a je tak udržována jeho pevnost, přičemž zároveň při spánku „nepřekáží“.

Ale jaké má spaní na zádech nevýhody? No, pro vás skoro žádné, spíš na ně doplatí váš protějšek. Chrápání je pro tuto pozici typické, takže trpíte-li tímto zvukovým projevem (více, než je zdrávo), zvolte raději variantu na boku, jež je odborníky druhou doporučovanou možností pro kvalitní spánek. To samé platí pro syndrom neklidných nohou.

Co prozradí spaní na zádech?

+ je nejzdravější pro páteř

podporuje chrápání a zvyšuje riziko krátkodobé zástavy dechu (neboli spánkové apnoe)

Spaním na zádech otevíráme svůj hrudník s důležitými orgány, takže jsme nejvíce zranitelní. Jakmile se cítíme v nebezpečí, máme automaticky potřebu chránit hruď a místo otevřené polohy na zádech se raději schoulit do klubíčka. Není se samozřejmě čeho bát, žijeme v civilizované společnosti, ale je to instinkt, který v sobě máme zakořeněný už tisíce let. Spánek na zádech proto upřednostňují zejména miminka a malé děti – bezbranní tvorové, kteří si ale s nebezpečím světa nedělají hlavu... Co se dospělých týče, uvedenou polohu preferují sebejistí a důvěřiví lidé.

Ilustrační snímek

Na boku

Ač spaní na boku není tak prospěšné jako to na zádech, rozhodně si jím neublížíte. Navíc, jestli jste chrápající typ, ulevíte tím své drahé polovičce. O zdraví páteře se obávat nemusíte, ta zůstává v optimální poloze, takže krk a záda by vás bolet neměla. Ale na jednu věc dbejte – spěte na vhodném anatomickém polštáři, který vytvoří tu správnou oporu pro krční a šíjové svalstvo.

Osm potravin pro lepší spánek. Pomohou ryby, mandle i kiwi

Poradíme vám, že pokud vás trápí pálení žáhy nebo zažívací potíže, je lepší lehnout si na levý bok. Levá strana napomáhá (díky gravitaci) lepší průchodnosti střev, strávená potrava snadněji sklouzne do tračníku a odtud už je jen krůček k tomu, abyste se ráno přirozeně vyprázdnili.

Co prozradí spaní na boku?

+ poloha vhodná v případě zažívacích potíží nebo pokud chrápete

bez anatomického polštáře může být poněkud problémová

Při spaní na levém boku si libuje žaludek, ale i pravý bok má své výhody, odpočívají při něm srdce a ledviny. Naše rada zní: Pro odpolední šlofík (po jídle) volte levý bok, na noční spánek naopak ten pravý.

Jak se vyrovnat se změnou času

Na břiše

Na rovinu, tato poloha moc benefitů neskýtá. Až na jediné – uleví se vám od bederních bolestí, protože váha těla tlačí na matraci, která vyvíjí opačný tlak, a výsledná síla vyrovnává tlak v meziobratlových ploténkách.

Dobrý spánek je zázrak. Zaveďte pravidelný večerní rituál

Obecně se však tato poloha nedoporučuje, už jen proto, že při ní nemůžete volně dýchat, protože do polštáře opravdu nejde, takže nezbývá než spát s hlavou vytočenou do strany. Časem začne protestovat páteř, ale i pleť, dlouhodobý kontakt tváře s polštářem vede k rychlejší tvorbě vrásek a ucpávání pórů.

Co prozradí spaní na břiše?

+ blokuje chrápání a ulevuje bedrům

způsobuje největší zatížení páteře a neprospívá pleti

Ze spaní na břiše nemají příliš radost stomatologové, podle jejich zjištění tato poloha podporuje rovněž noční skřípění zubů (tzv. bruxismus).

Ilustrační snímek

V klubíčku

Choulíte se rádi do klubíčka s koleny skoro u brady, protože jedině takto se cítíte příjemně? Není divu, přináší vám to pocit bezpečí, které jste zažili v matčině lůně, kde vás nic nemohlo ohrozit. Této embryonální poloze se raději vyhýbejte, protože záda a krk při ní dostávají pořádnou dardu a časem se budete probouzet s bolavou páteří, ať už tou krční, šíjovou nebo bederní.

Stejně tak nesvědčí ani vaší pleti. Volte proto raději polohu na boku a pusťte si uklidňující hudbu pro navození pocitu bezpečí.

Co prozradí spaní v klubíčku?

+ výhody nemá téměř žádné, polohu volte jen na uklidnění, ale nespěte v ní

záda a krk při něm trpí nejvíce

Libujete si právě v této poloze? Zvolněte raději tempo, míra stresu a starostí u vás pravděpodobně dosáhla kritického bodu.