V obýváku jako u silnice. Se špinavým vzduchem v domácnosti lze bojovat

  9:56aktualizováno  9:56
Ať je jaro, léto, podzim nebo zima, ohrožují naše zdraví doma i venku nečistoty ve vzduchu. S domácím klimatem se přitom dá něco dělat – tradičně i moderně. Co konkrétně, prozradil článek z týdeníku 5plus2.
Čerstvý a čistý vzduch je však pro mnoho Čechů po většinu roku nedostupný.

Čerstvý a čistý vzduch je však pro mnoho Čechů po většinu roku nedostupný. | foto: Profimedia.cz

Během 24 hodin udělá člověk až dvacet tisíc nádechů a tělem mu projde neuvěřitelných patnáct kilogramů vzduchu. Ideální by bylo dýchat pouze čistý vzduch, ale i přes dodržování přísné hygieny a pravidelného větrání není v lidských silách zbavit se škodlivin obsažených v ovzduší.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Většinu svého života trávíme v uzavřených místnostech – doma, v zaměstnání, v obchodech, posilovnách, děti ve školách, školkách, na kroužcích a v družinách. A všude tam dýcháme vzduch plný škodlivin a nečistot – prachy, pyly, viry, bakterie, plísně, cigaretový kouř, výpary ze syntetických materiálů, úklidových prostředků, chemických osvěžovačů vzduchu a mnoho dalšího.

Odborná měření v interiérech a venku ukázala alarmující výsledky. Například vzduch v 6. patře kancelářské budovy a vzduch ve sklepě byl, co se množství škodlivin týká, horší než vzduch u hlavní silnice. A vzduch v obývacím pokoji rodinného domu byl znečištěn podobně jako vzduch u méně frekventované silnice. Z toho vyplývá, že i když máme doma čisto a nablýskáno, nemusíme tam mít zdravý vzduch.

Udržet v místnosti zdravé klima a zdravý vzduch není jednoduché. Péče o domácí klima zahrnuje péči o správnou teplotu, vlhkost a čistotu vzduchu.

Teplota a vlhkost vzduchu

Mnoho domácností se potýká se špatnou vlhkostí. Ta ideální se pohybuje v rozmezí 45 až 60 procent. Hlavně v topné sezoně je péče o správnou vlhkost důležitá. V přetopených bytech se suchým vzduchem trpí dýchací ústrojí (chronická rýma, pocit plného nosu), pokožka (vysušená pokožka, předčasná tvorba vrásek) i květiny. A naopak v příliš vlhkých a nevětraných interiérech se daří roztočům a plísním.

Děti v rodině kuřáka

  • Mají o 40 % vyšší riziko, že onemocní zánětem středního ucha či dolních cest dýchacích. 
  • Mají o 33 % vyšší riziko astmatu
  • Mají o 50 % vyšší riziko chronické obstrukční choroby plicní (CHOPN).

Dodržování správné vlhkosti a teploty vzduchu je důležité nejenom v domech a bytech, ale i na úřadech, ve školách a školkách. Tam by se měla teplota pohybovat kolem 22 stupňů Celsia a mělo by se pravidelně větrat. Protože v přetopených a nevětraných třídách jsou děti unavené a špatně se koncentrují, totéž platí i o zaměstnancích třeba v kancelářích.

Ideální teplota v obývacím pokoji by měla být 20 až 21 stupňů, v kuchyni i méně, pokud se zde vaří. Pokojová teplota ve dne by měla být vyšší než v noci.

V ložnici a dětském pokoji je vhodná noční teplota kolem 17 až 18 stupňů. Obecně platí, že spánku prospívá snížení teploty o 3 °C. V chladnější ložnici se většině lidí spí lépe a navíc je to zdravější pro organismus.

Aniž si to lidé uvědomují, polovina z nich nějakým způsobem trpí syndromem nezdravých budov. Ten způsobuje řadu potíží od bolesti hlavy, nespavosti, snížené koncentrace, alergií, astmatu, akutních i chronických onemocnění plic až po těžké deprese i rakovinu. Moderní stavební materiály, utěsněná okna, běžící klimatizace, vaření na plynu, elektronika, to vše dohromady vytváří uvnitř budov – tedy tam, kde trávíme osmdesát procent života – zdraví škodlivé prostředí.

Anionty pomáhají

Záporné ionty jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Působí příznivě na dýchací ústrojí a plíce, ovlivňují pozitivně celý imunitní systém, chrání tělo před nádorovými nemocemi, snižují zvýšený tlak u hypertoniků a přispívají k lepší fyzické i psychické kondici. Jsou nezbytnou potravou pro lidské buňky.

Do krevního oběhu se anionty dostanou snadno - dýcháním vzduchu. Kdo tráví dostatek času na čerstvém a čistém povětří v přírodě, ten získává záporné ionty přirozenou cestou. Čerstvý a čistý vzduch je však pro mnoho Čechů po většinu roku nedostupný.

Ocet a citron místo chemikálií

Můžeme začít radami našich babiček a při úklidu používat minimum chemikálií, uklízet například pomocí octu a citronu. V obývacím pokoji můžete v bytě rozestavět rostliny, které čistí vzduch (fíkus, filodendron, břečťan, tchýnin jazyk, kamélie, pokojové růže). Důležité je i pravidelné větrání. Ideálně krátké a intenzivní, které vzduch v místnosti vymění, ale neochladí

Moderní řešení: čistička vzduchu

Domácí kvalitu vzduchu lze mít mnohem více pod kontrolou, než by se mohlo zdát. Jednou z možností je pořízení čističky vzduchu. Tu ocení v první řadě lidé trpící alergiemi nebo respiračními chorobami, kterým přináší značnou úlevu a zmírnění projevů těchto onemocnění.

Ovšem čistý vzduch v interiéru není důležitý pouze pro alergiky, odstranění nečistot ze vzduchu prospěje každému. Čistička vzduchu představuje účinnou prevenci před vzduchem přenosnými chorobami a pomáhá s posílením celého imunitního systému.

Kvalitní čistička vzduchu by měla zachytit minimálně osmdesát procent prachu a polétavých nečistot. Ideální je mobilní čistička, kterou lze po bytě přesunovat podle potřeby. Přes den například v dětském či obývacím pokoji a na noc v ložnici. S tím úzce souvisí také hlučnost a energetická náročnost takového přístroje. Čistička s hlučným ventilátorem a vysokou spotřebou elektřiny svým uživatelům pravděpodobně brzy poleze na nervy.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz