Místo, kde by se medúzy se stoprocentní zárukou nevyskytovaly, nenajdeme. Ilustrační foto.

Místo, kde by se medúzy se stoprocentní zárukou nevyskytovaly, nenajdeme. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Plavky na dovolenou nestačí. Přibalte také vhodné léky

  • 16
Medúzy či nakažení komáři vám mohou zkazit dovolenou. Jaké další zdravotní komplikace na vás mohou čekat? A jak se jim bránit?

Třináctiletý Martin z Ostravy viděl moře poprvé v životě. Nejkratší cestou se rozběhl k vodě a hodlal zkoumat podmořský svět. V tu chvíli ale ucítil ostrou bolest a pálení. S křikem vyběhl z vody a mnul si obličej, na kterém měl ještě zbytky těla medúzy. Chlapec dostal prášky proti alergii a dvě injekce. Zbytek dovolené musel strávit v přítmí hotelového pokoje.

Pomůže ocet

Místo, kde by se medúzy se stoprocentní zárukou nevyskytovaly, nenajdeme. Výše popsaný případ se stal v letovisku Brela na Makarské riviéře a místní na něco podobného nepamatují. Ublížit totiž mohou i ramena, která jsou od těla medúzy již oddělena a proud je ke vzdáleným břehům odnese snadněji.

Medůzy

Rady, jak se tvorům, kteří připomínají spíše igelitový sáček, ve vodě vyhnout, neexistují. Ve většině případů si jich ani nevšimnete. Požahání od běžné medúzy sice nezpůsobí vážná zranění, ale pokud není správně ošetřeno, může v místě vzniknout infekce, která musí být léčena antibiotiky.

Pokud vás tedy medúza požahá, použijte ručník a místo rychle ochlaďte. Sežeňte si ocet, ten kůži uklidní a zmírní pálení. Podobně pomůže šťáva z citronu nebo cibule. V lékárničce byste měli mít antihistaminikum, a to jak pilulku, tak mast.

"Minimálně dva dny po žahnutí by se pak lidé měli úplně vyhnout sluníčku a koupání," tvrdí vedoucí Centra očkování a cestovní medicíny při Poliklinice v Hradci Králové Jiří Beran.

Pozor na ježky

Velmi bolestivé může být také šlápnutí na mořského ježka. Některé druhy jsou jedovaté. Proto si nezapomeňte přibalit vhodné boty do vody i na procházky. Zejména v Chorvatsku, kde je běžné kamenité pobřeží, je výskyt ježků velmi častý. Pokud si boty zapomenete nebo osten podrážku prorazí, pokuste se jej pinzetou odstranit, opláchněte ránu vodou a použijte ocet. Pokud v končetině bylo více ostnů, raději navštivte lékaře.

Mořský ježek

Mezi další tvory, kteří nejenže dokážou znepříjemnit dovolenou, ale mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, patří komáři. Na ty je třeba dávat si pozor zejména v malarických oblastech, tedy především v Africe, Asii a Latinské Americe. Přednosta Kliniky pracovního a cestovního lékařství pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Evžen Hrnčíř radí, aby se lidé před cestou raději poradili s lékařem. Ten případně doporučí nasadit antimalarika, která se začínají užívat týden před odjezdem.

Kromě malárie komáři přenášejí horečku dengue nebo žlutou zimnici. A co proti komárům nejlépe zabírá? V tropických oblastech odborníci doporučují repelenty, které obsahují účinné látky DEET či picaridin. Zapomenout byste neměli ani na očkování.

Žloutenka číhá

"Nejčastěji se cestovatelé očkují proti žloutence typu A a břišnímu tyfu," říká primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec Adam Vitouš. "Turisté zapomínají, že se toto očkování hodí i pro cesty do severní Afriky, tedy do Egypta nebo Tuniska," dodává. Právě tam hrozí zvýšená nákaza žloutenkou typu A. Jsou tam ideální podmínky: zaostalejší hygienické návyky a vysoká koncentrace obyvatel.

,