Plavky na dovolenou nestačí. Přibalte také vhodné léky

  3:05aktualizováno  3:05
Medúzy či nakažení komáři vám mohou zkazit dovolenou. Jaké další zdravotní komplikace na vás mohou čekat? A jak se jim bránit?
Místo, kde by se medúzy se stoprocentní zárukou nevyskytovaly, nenajdeme. Ilustrační foto.

Místo, kde by se medúzy se stoprocentní zárukou nevyskytovaly, nenajdeme. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Třináctiletý Martin z Ostravy viděl moře poprvé v životě. Nejkratší cestou se rozběhl k vodě a hodlal zkoumat podmořský svět. V tu chvíli ale ucítil ostrou bolest a pálení. S křikem vyběhl z vody a mnul si obličej, na kterém měl ještě zbytky těla medúzy. Chlapec dostal prášky proti alergii a dvě injekce. Zbytek dovolené musel strávit v přítmí hotelového pokoje.

Pomůže ocet

Místo, kde by se medúzy se stoprocentní zárukou nevyskytovaly, nenajdeme. Výše popsaný případ se stal v letovisku Brela na Makarské riviéře a místní na něco podobného nepamatují. Ublížit totiž mohou i ramena, která jsou od těla medúzy již oddělena a proud je ke vzdáleným břehům odnese snadněji.

Medůzy

Rady, jak se tvorům, kteří připomínají spíše igelitový sáček, ve vodě vyhnout, neexistují. Ve většině případů si jich ani nevšimnete. Požahání od běžné medúzy sice nezpůsobí vážná zranění, ale pokud není správně ošetřeno, může v místě vzniknout infekce, která musí být léčena antibiotiky.

Pokud vás tedy medúza požahá, použijte ručník a místo rychle ochlaďte. Sežeňte si ocet, ten kůži uklidní a zmírní pálení. Podobně pomůže šťáva z citronu nebo cibule. V lékárničce byste měli mít antihistaminikum, a to jak pilulku, tak mast.

"Minimálně dva dny po žahnutí by se pak lidé měli úplně vyhnout sluníčku a koupání," tvrdí vedoucí Centra očkování a cestovní medicíny při Poliklinice v Hradci Králové Jiří Beran.

Pozor na ježky

Velmi bolestivé může být také šlápnutí na mořského ježka. Některé druhy jsou jedovaté. Proto si nezapomeňte přibalit vhodné boty do vody i na procházky. Zejména v Chorvatsku, kde je běžné kamenité pobřeží, je výskyt ježků velmi častý. Pokud si boty zapomenete nebo osten podrážku prorazí, pokuste se jej pinzetou odstranit, opláchněte ránu vodou a použijte ocet. Pokud v končetině bylo více ostnů, raději navštivte lékaře.

Mořský ježek

Mezi další tvory, kteří nejenže dokážou znepříjemnit dovolenou, ale mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, patří komáři. Na ty je třeba dávat si pozor zejména v malarických oblastech, tedy především v Africe, Asii a Latinské Americe. Přednosta Kliniky pracovního a cestovního lékařství pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Evžen Hrnčíř radí, aby se lidé před cestou raději poradili s lékařem. Ten případně doporučí nasadit antimalarika, která se začínají užívat týden před odjezdem.

Kromě malárie komáři přenášejí horečku dengue nebo žlutou zimnici. A co proti komárům nejlépe zabírá? V tropických oblastech odborníci doporučují repelenty, které obsahují účinné látky DEET či picaridin. Zapomenout byste neměli ani na očkování.

Žloutenka číhá

"Nejčastěji se cestovatelé očkují proti žloutence typu A a břišnímu tyfu," říká primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec Adam Vitouš. "Turisté zapomínají, že se toto očkování hodí i pro cesty do severní Afriky, tedy do Egypta nebo Tuniska," dodává. Právě tam hrozí zvýšená nákaza žloutenkou typu A. Jsou tam ideální podmínky: zaostalejší hygienické návyky a vysoká koncentrace obyvatel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz