Ovoce a zelenina v horku pití nenahradí. Nezapomínejte na vodu

  0:38aktualizováno  0:38
Také občas v horkých dnech sáhnete po šťavnatém jablku s pocitem, že zároveň dodáte tělu tekutiny? Nenechte se zmýlit. Ovoce a zelenina nedokážou ani částečně nahradit pitný režim. Důvodem je vláknina, upozorňuje týdeník 5plus2.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V rozžhavených letních dnech leckdo nemá chuť dávat si obden těžká jídla třeba v podobě „svíčkové se šesti“. Častěji než jindy v roce volíme osvěžující zeleninový či ovocný salát.

Mnozí strávníci se domnívají, že ovoce a zelenina do jisté míry naplní pitný režim a není proto potřeba tolik pít, pokud se jejich podíl v jídelníčku znatelně zvýší. Podle odborníků je to ovšem právě naopak.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.
5plus2

Ano, ovoce spolu se zeleninou tvoří skutečně z většiny voda – a to v průměru kolem 90 procent, a tak se úvaha o jimi posíleném pitném režimu zdá být logická. Není to však pravda.

„Ovoce i zelenina obsahují mimo jiné také vlákninu, zejména rozpustnou. Ta je pro naše zdraví velmi podstatná, působí jako probiotikum, tedy živná půda pro tělo prospěšné mikroorganismy,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová, spolupracovnice AquaLife Institutu s tím, že právě vláknina má ještě jednu zásadní vlastnost – váže na sebe vodu.

Vláknina zvýší potřebu vody

A potřebuje jí celkem dost, protože v trávicím traktu bobtná a nabývá na objemu – mnohdy až čtyřicetinásobně. V praxi se ono bobtnání projevuje tak, že k pocitu sytosti stačí spořádat podstatně méně jídla.

Možná nevíte, že...

...průměrný Čech spotřebuje zhruba 82 kg čerstvého ovce ročně, přičemž více než 42 % z tohoto množství tvoří jižní plody.

...v případě zeleniny je to ještě o něco více. Za rok 2017 jí spořádal průměrný Čech 88,2 kg. 

...doporučená denní dávka odpovídá 200 g ovoce a 400 g zeleniny.

Jestliže konzumujeme více ovoce a zeleniny, dostává se tělu také více vlákniny a potřebuje tedy více tekutin. 

„U běžných druhů ovoce a zeleniny, jako jsou například jablka, jahody, hrušky, mrkev nebo papriky, pokryje voda v nich obsažená tak akorát potřebu současně přítomné vlákniny,“ říká Věra Boháčová.

„U některých druhů, kde je vlákniny více, jako je například lilek nebo kedlubna, už je potřeba tekutiny přidávat,“ upozorňuje nutriční terapeutka s tím, že základem pitného režimu by měla být čistá voda, minerálky – obzvláště, když se více potíme, a čaje.

Jak přizpůsobit denní rutinu tropickým teplotám:

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz