Pitná voda může škodit zdraví

  13:55aktualizováno  13:55
Průzkum pitné vody v Praze odhalil přítomnost estrogenů, které mohou poškodit zdraví. Jejich působení se projeví až po delší době a v budoucnu mohou představovat závažný problém.
Estrogeny ve vodě mohou být závažným problémem.

Estrogeny ve vodě mohou být závažným problémem. | foto: Profimedia.cz

Odborníci dnes na semináři v Karlových Varech varovali před estrogeny ve vodě. Mohou mít negativní vliv na zdraví lidí, vyvolat například rakovinu nebo jiné zhoubné choroby. Patří do skupiny látek, které nedokážou zachytit ani čistírny odpadních vod a mohou se dostat do povrchových vod. Přítomnost estrogenů a podobných syntetických látek ve vodě může být do budoucnu značným problémem, řekl Tomáš Pačes ze společnosti Aquasana - Zdravá voda.

Závadná pražská voda
Společně s týmem německých odborníku prováděl průzkum pitné vody v Praze, kde přítomnost estrogenů odhalili. Na jiných místech v republice se obdobný průzkum prozatím neprováděl a vzhledem k jeho náročnosti patrně v dohledné době ani nepřipravuje. Ale není vyloučeno, že by se mohla opakovat stejná situace jako v Praze, poznamenal Pačes.

"Nejenom estrogeny, ale také další látky a produkty jejich rozpadu mohou mít negativní vliv na zdraví lidí. Přitom se jejich působení může objevit až po delší době," řekl Pačes.

Nebezpečné estrogeny
Estrogeny patří do steroidních hormonů a obsahuje je například hormonální antikoncepce. Riziková je vysoká hladina estrogenů v organizmu, protože estrogen zvyšuje srážlivost krve, a tím roste riziko vzniku krevních sraženin, jejich uvolnění a ucpání některé důležité tepny.

Látky jim podobné jsou v tuto chvíli podezřelé, že mají přímou souvislost s neplodností, rakovinou a jinými zhoubnými chorobami. "Při experimentech bylo prokázáno, že i nepatrné koncentrace těchto látek mohou měnit pohlaví ryb," konstatoval Pačes.

Podle něj byly zaznamenány desítky případů, kdy ryby ve volné přírodě měnily pohlaví, a to dokonce i v případech, kdy voda byla čištěna. "Musím ale zdůraznit, že těmito látkami jsou postiženy hlavně povrchové vody. Vody z hlubinných zdrojů jsou v tomto případě bezpečné," dodal Pačes.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz