Pití vína neprospívá lidskému zdraví samo sebou

  15:05aktualizováno  15:05
Množství studií již prokázalo, že jedna až dvě skleničky vína denně prospívají zdraví a milovníci tohoto moku se těší lepší kondici než ti, kteří dávají přednost jinému druhu alkoholu, ba dokonce než abstinenti. Podle studie, která byla provedena mezi dospělými Dány, je však potřeba blahodárné účinky vína spojovat také s tím, že tomuto nápoji většinou holdují lidé inteligentnější, bohatší a vzdělanější.

"Lidé, kteří mají vysoké IQ, kteří pocházejí z vyšších socio-ekonomických vrstev, mají vysoké vzdělání jsou obecně zdravější," tvrdí June Reinischová z Indianské univerzity, která je spoluautorkou studie zveřejněné v americkém časopise Archives of Internal Medicine.

Výzkum byl proveden v letech 1990 až 1994 na 363 mužích a 330 ženách ve věku od 29 do 34 let. Experti přitom porovnávali milovníky vína, pivaře, abstinenty a ty, kteří pijí víno i pivo. Konzumentů destilátů bylo jen nepatrné množství. Vzorek lidí tvořili lidé, narození v letech 1959 až 1961 v kodaňské obecní nemocnici, které vědci zkoumali řadu let.

Podle dřívějších studií přiměřené pití červeného vína napomáhá snížení tlaku a zlepšení krevního oběhu, a tudíž snižuje riziko kardio-vaskulárních chorob. Složky červeného vína pravděpodobně chrání organismus také před dalšími zdravotními obtížemi, jako jsou mrtvice, rakovina horní části zažívacího traktu, rakovina plic či zlomenina krčku. Podle výzkumů je celkově úmrtnost milovníků vína nižší, než úmrtnost pivařů či konzumentů destilátů, ale i abstinentů.

Pijani piva ale podle dánské studie dopadli v porovnání s konzumenty vína hůře i v osobnostních testech zaměřených na pocity stresu a neurózy. Pivaři, obzvláště pak muži, také konzumovali více alkoholu.

"Dramatické rozdíly v IQ a míře sebeovládání mezi konzumenty vína a piva silně naznačují, že pití vína a piva je v Dánsku spojeno s řadu poznaných i nepoznaných faktorů, ať už jde o zdraví, nemocnost a úmrtnost," uvedl Erik Mortensen z institutu preventivního lékařství kodaňské nemocnice. "Pití vína bylo spojeno s vyšším rodičovským statutem, vzděláním, delší školní docházkou a vyšším sociálním postavením," dodal.

 


 

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Další z rubriky

Od řídnutí kostí po roztroušenou sklerózu. Nemoci, které útočí na ženy

žena nemoc postel léky

Vlivem genetiky, evoluce, ale třeba také hormonální léčby potkávají ženy specifické neduhy. Mezi typicky ženské nemoci...

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Léky zapíjejte osmi loky vody. Alkohol, káva a sycené nápoje jsou tabu

léky voda pacient medikace

Nezáleží jen na tom, zda svou medicínu užíváte ve správný čas a v předepsaném množství. Její účinnost i vaše zdraví...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz