Pilates, cvičení pro tělo i duši

aktualizováno 
Kouzlu cvičení pilates podlehly baletky, modelky i herečky. Tvrdí, že díky němu mají perfektní postavu. Možná ano. Ale hlavním plusem tohoto cvičení je, že vám dokonale protáhne celé tělo a vylepší náladu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejsem sportovní fanatik. Představa zběsilého hopsání, výkřiků jako "step touch" nebo "knee up" a komplikovaných choreografií při hodině aerobiku mě upřímně děsí. Patřím totiž k lidem, kteří, když se řekne doprava, jdou automaticky doleva.

Pilates mě ale nadchnul od první lekce. Čím?

* Choreografie tu má červenou. Cviky na sebe plynule navazují, každý cvičí podle svých možností, hlavně jde o to, aby samotné provedení bylo správné. Pilates je pozvolné, pomalé cvičení, při kterém si uvědomujete, že máte svaly, o kterých jste do té doby netušili. Je totiž založené na tom, že aktivuje menší svaly uložené hlouběji a ty pak pomáhají těm větším.

* Jde o takzvané cvičení body and minds. To znamená, že byste si při něm měli nejenom protáhnout ztuhlé tělo, ale povzbudit i mysl. Pilates vychází mimo jiné z jógy, na cviky je potřeba se soustředit, koncentrovat myšlení.

Při cvičení rozhodně nepropotíte tričko jako třeba při tae-bo. To ale neznamená, že při pilates nemůžete zhubnout. Hlavním bonusem tohoto cvičení ale je, že zatěžuje a protahuje tělo rovnoměrně, zpevní ho a donutí vás stát zpříma. Postava pak působí opticky štíhleji.

Jak začít s pilates?

- Renata Sabongui je propagátorkou pilates v ČR. V jejím studiu se školí lektoři, ale cvičit sem chodí i laická veřejnost. Více na www. pilates.cz
- Cvičit můžete i doma s DVD Basic Pilates od instruktorky Hany Císařové.
- Cviky pilates jsou popsány v mnoha knížkách. Poptejte se v knihkupectví.

* Základem je správné hluboké dýchání. Proto si vyberte hodiny pro začátečníky, kde vás vše naučí. Provedení cviků navíc vychází z takzvaného centra těla (říká se mu také power house), což jsou svaly v oblasti břicha, hýždí, vnitřní strany stehen a beder. Naučit se mít tuhle část těla staženou celou hodinu vám dá zpočátku trochu zabrat. Po pár týdnech to ale zvládnete.

* Pilates dokáže postavu vytvarovat, na což vsází řada hereček a modelek. Svaly nepřibývají na objemu, naopak se prodlužují a zeštíhlují. Navíc už po pár lekcích na sobě vidíte, že jste mnohem pružnější, ohebnější. Cviky totiž na pohled vypadají možná jednoduše, ale opak je pravdou.

* Pilates je vhodný i pro starší ročníky a lidi s nadváhou. Vyzkoušet by ho měli i ti, kdo mají problémy se zády či se svaly pánevního dna.

* Jestli jste se rozhodli pilates vyzkoušet, nemusíte si kvůli tomu pořizovat speciální vybavení. To je další bonus. Cvičí se totiž naboso a jediné, co potřebujete, je pohodlné oblečení.

* I když se pilates rozšířil celosvětově v posledních letech, jde o cvičební metodu starou více než sto let. Jejím zakladatelem je Němec Joseph Hubertus Pilates.

* Lekce pilates probíhají takřka ve všech větších městech. Cvičit můžete i s DVD, pro začátek se ale raději svěřte do rukou zkušeného instruktora, který vás upozorní na to, co děláte špatně.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz