Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Co se děje při krvácení do mozku, které postihlo Petru Paroubkovou

Krutá bolest hlavy, kterou nikdy jindy člověk nezažije a k tomu porucha vědomí. Tak se projevuje krvácení pod měkkou mozkovou plenu, které postihlo minulý týden Petru Paroubkovou, manželku expremiéra Jiřího Paroubka.

Snímek mozku mladého pacienta se subarachnoidálním krvácením. To způsobilo prasklé aneurysma. | foto: Profimedia.cz

„Krvácení do mozkové pleny, neboli subarachnoidální krvácení, je výron krve do mozkových obalů, a to nejčastěji z prasklé tepenné výdutě, neboli aneurysmatu,“ říká Miroslav Kalina, primář Neurologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

Další příčinou krvácení do mozkové pleny může být i úraz hlavy. Petra Paroubková ale podle informací z médií žádné zranění neutrpěla, takže patrně za její krvácení může prasklé aneurysma (více o hospitalizaci manželky expremiéra Paroubka čtěte zde).

Fotogalerie

To potvrzuje i Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení na Rehabilitační klinice Malvaziky: „Nerad se sice vyjadřuji k věcem, o nichž nemám dostatek informací. Ale v případě, že paní Paroubkovou postihlo krvácení pod měkkou plenu, pak nejspíše z mozkové výdutě. Ta patří k rizikovým faktorům subarachnoidálního krvácení.“

Tepenná výduť je v řadě případů již vrozená a s věkem a případným vysokým tlakem se zvětšuje a stěna oslabuje, až nakonec po čase může prasknout.

„Stav pacienta je vždy dramatický, provázený krutou bolestí hlavy, jakou nemocný nikdy nezakusil. Častá je porucha vědomí. Nemocný je ohrožen časnou recidivou krvácení, která nezřídka končí smrtí, dále pak stažením mozkových tepen s poruchou prokrvení velkých oblastí mozku, což také může vést k smrti. Pokud se nalezne zdroj krvácení, lze jej ošetřit neurochirurgicky nebo vyřazením výdutě z oběhu jejím vyplněním speciálními spirálkami,“ uvádí primář Kalina.

V případě Petry Paroubkové však první informace ukazují, že její stav není vážný a za dva až tři týdny by měla být propuštěna domů. 

Staří lidé i mladé ženy

Subarachnoidální krvácení, které postihlo Petru Paroubkovou, je specifickým typem mozkové příhody. Nejčastějším druhem cévní mozkové příhody je buď nedokrvenost, neboli ischémie a krvácení do mozku odborně nazývané hemoragie.

Ischemická mozková příhoda: způsobuje ji uzavření tepen vyživujících mozek. Tento stav vyvolává krevní sraženina nebo embolie. Tvoří 85 procent mrtvic. Při včasném zákroku je léčitelná.

Hemoragická mozková příhoda: je způsobená krvácením do mozku.

Subarachnoidální krvácení: je výron krve do mozkových obalů, a to nejčastěji z prasklé tepenné výdutě. Další příčina může být těžší poranění hlavy. 

Cévní mozkovou příhodou jsou nejčastěji postiženi lidé nad 60 let kvůli hypertenzi, obezitě, ateroskleróze a dalších rizikových faktorů, jako je kouření, cukrovka a další. Nejsou ale ušetřeni ani mladí lidé, kteří mohou mít vrozeně zvýšenou krevní srážlivost. Právě to pak vede k vytvoření sraženiny v mozkových tepnách nebo žilách. Rizikovou skupinou jsou zejména ženy v plodném věku užívající hormonální antikoncepci.

Cévní mozková příhoda – zastarale mrtvice – je druhou nejčastější příčinnou úmrtí a každoročně postihne po celém světě na 15 milionů lidí. Třetina z nich zemře, druhá třetina má trvalé následky. Projevy mrtvice jsou velmi rozmanité, vždy záleží na přesném místě a rozsahu postižené mozkové tkáně.

Svěšený koutek

Varovným signálem bývá svěšený koutek: když se člověk s podezřením na cévní mozkovou příhodu pokusí usmát, koutky úst nedostane do stejné výšky. Zasažený mrtvicí rovněž nedokáže udržet ruce natažené před sebou, jedna z nich začne rychle klesat. Asi nejvíce vystraší poruchy řeči, objevují se také poruchy vidění a úporná bolest hlavy.

„Nejčastějšími příznaky jsou právě částečná nebo úplná porucha hybnosti na jedné polovině těla,“ potvrzuje primář Miroslav Kalina. Pacient může ovšem také pouze přijít o citlivost na jedné polovině těla. Některé osoby nejen že špatně mluví, ale ani nerozumí, co jim říkáte.

„Při příhodě v oblasti mozkového kmene a mozečku může vznikat porucha rovnováhy, nevolnost a zvracení, dvojité vidění a řada dalších hybných poruch. Při velkém postižení mozkového kmene nebo při velkém krvácení může být i bezvědomí. Ložiskové postižení mozku nepůsobí až na vzácné výjimky bolest, protože v mozkové tkáni na rozdíl od mozkových plen nejsou čidla pro bolest,“ dodává Kalina.

Jaká je první pomoc při mozkové mrtvici?

Nejdůležitější je zajištění dýchacích cest a rychlé volání záchranné služby. 

Pouze pacient, který se dostane do nemocnice v tzv. terapeutickém okně, tedy přibližně do tří hodin od vzniku, může absolvovat sérii akutních vyšetření biochemických, hematologických a grafických (zde zejména computerová tomografie mozku a ultrazvukové vyšetření tepen) tak, aby nejpozději do 4,5 hodiny mohla začít infuze s lékem rozpouštějícím krevní sraženinu. 

Později to nejde, protože při obnovení průtoku krve do již postižené mozkové tkáně dochází k někdy smrtícím krvácením. Rozhodující pro osud nemocného je tedy čas.

Rychlý zákrok může zachránit život

Při akutní léčbě ischemické příhody se velmi časně, tedy nejdéle do 4,5 hodiny od vzniku, použije ve vybraných případech trombolýza, tedy rozpuštění krevní sraženiny speciálním lékem podaným do žíly. Tento typ léčby je možný nejvýše u 20 procent nemocných a má řadu možných komplikací.

Jinou akutní možností je mechanické odstranění sraženiny pomocí speciálních nástrojů zaváděných přímo do uzavřené mozkové cévy.

Po akutní fázi je nutno zabránit opakování příhody, a proto se podávají v rámci takzvané sekundární prevence léky snižující krevní srážlivost. Jejich volba závisí na příčině příhody, kterou je až u 30 procent nemocných krevní sraženina pocházející ze srdce (tedy embolie).

Mozkové krvácení se léčí většinou konzervativně, v některých indikovaných případech se provádí neurochirurgický výkon.

„Následky cévní mozkové příhody nemusejí být žádné, ale také člověk může zemřít. Nejčastěji má však nějakou formu slabosti končetiny většinou v kombinaci se zvýšeným napětím svalů, jenž omezují pohyb či poruchu řeči,“ popisuje Libor Musil, primář rehabilitačního oddělení na Rehabilitační klinice Malvazinky.

V chronické fázi léčby se tak pacient podrobuje především rehabilitaci a znovu se učí ztracené dovednosti.

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Ani staří by neměli nosit košile s krátkým rukávem, říká Ladislav Špaček

Premium Etiketa. V představách mnohých něco škrobeného, nepřirozeného a strojeného. Smoking a ústřice. „Nejsou to jen bezduchá...

Doba se změnila, je třeba se adaptovat, říká Zdeněk Pohlreich

„Facebook jsem opustil, Instagram mám jen kvůli práci a nijak ho neprožívám,“ říká známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Virus už tu bude pořád, to je jisté. Návrat k normálu je otázka, říká Prymula

Premium V době první covidové vlny byl profesor Roman Prymula asi nejcitovanějším odborníkem v Česku. Předcházela ho pověst...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Nemocnou žílu už dokážeme najít zcela přesně. Zákrok neodkládejte, říká primář Schütz

Premium Křečové žíly. Nejenže nevábně vypadají a mnohdy i pěkně bolí, ale dokonce vás mohou ohrozit na životě. Riziko jejich...

Sedm zaručených tipů, jak správně pečovat o zuby

Zdravý a čistý chrup má velký vliv na celkové zdraví a kvalitu života. Pokud budeme zubní péči zanedbávat, nevyhneme se...

Třetí dávka proti covidu. Odpovědi na nejčastější otázky o přeočkování

Lékaři začnou od 20. září aplikovat třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Koho se přeočkování týká, kde se mohou lidé...

Žena shodila čtyřicet kilo, dělala deset tisíc kroků denně

Devětadvacetiletá Jade Wilkinsonová nabrala desítky kilogramů po narození syna, kterého vychovávala sama. Kvůli stresu...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...