Pět tipů, jak se účinně bránit chřipce

  • 15
Již několik dní trápí celou Českou republiku chřipková epidemie. Pokud jste se nenechali včas očkovat, můžete jen doufat, že se nákaze vyhnete. Pomoci vám v tom může pět osvědčených rad.
Ilustrační snímek

Každý rok se v Česku chřipkou nakazí zhruba 5 procent dospělých a 20 procent dětí. 

Chřipka se přenáší zejména kapénkovou infekcí, případně kontaminovanými sekrety nemocného. Inkubační doba je v průměru dva dny.

Projevuje se bolestí svalů a kloubů, zimnicí, rýmou, bolestí v krku, kašlem a také vysokou teplotou nad 38°C.

„Někdy chřipku provází i dýchací obtíže, může vyústit v záněty průdušek či zápal plic. Chřipka trvá většinou déle než obyčejné nachlazení, a to zhruba deset dnů. Její projevy ale můžou přetrvávat ještě několik týdnů po odeznění akutních příznaků,“ vysvětluje doktorka Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7.

Léčbu rozhodně nepodceňujte a chřipku vždy dostatečně vyležte. Antibiotika v případě virových onemocnění nepomáhají, lze užívat pouze léky na snížení horečky a doplňovat dostatek vitaminů.

Ilustrační snímek

Myjte si ruce

Nejlepší ochranou proti bacilům je lékaři doporučované mytí rukou. Ty jsou totiž nejčastějším přenašečem infekcí, proto byste právě v chřipkové sezoně neměli tuto účinnou zbraň podceňovat. Pokud si například nakažený člověk při kašli zakryje ústa rukou a pak sáhne třeba na kliku, můžete se snadno nakazit.

Ruce si umývejte pokaždé, když přijdete z venku, po použití toalety, ale také před každým jídlem. Na to totiž většina lidí podle odborníků zapomíná, přitom právě při kontaktu špinavé ruky s jídlem se můžete viry chřipky snadno nakazit.

Důležitá je také správná technika mytí rukou. Návod, jak na to krok za krokem, najdete zde

Ilustrační snímek

Vyspěte se

Pokud se dobře vyspíte, je to pro vaše tělo zcela klíčové. Kvalitní spánek totiž podle některých studií přispívá k lepší imunitě a může vám tak pomoci v boji s viry chřipky.

Dospělý člověk by měl denně spát alespoň sedm hodin. Teprve při této délce nočního spánku totiž klesá hladina stresových hormonů, které oslabují imunitní systém a zvyšují tak riziko onemocnění.

Ilustrační snímek

Doplňujte vitaminy

Správná strava je základ zdraví a tohoto hesla byste se samozřejmě měli držet po celý život a v období chřipek dvojnásob. Snažte se zvýšit přísun vitaminu typu A, B, C a účinné jsou také antioxidanty, jód, zinek nebo měď.

Denně si proto dopřejte dostatečné množství zeleniny, a to asi kolem 500 gramů. Vhodná je například kapusta, zelí, cibule, špenát, česnek, zázvor či mrkev. Z ovoce si pak vybírejte hlavně citrusy, kiwi, jablka, červené hrozny, ale i lesní plody.

Imunitu můžete podpořit i doplňky stravy na bázi betaglukanů, což jsou čistě přírodní látky. Betaglukany nalezneme například v přípravcích z hlívy ústřičné, v ječmeni, ovsu nebo kvasinkách.

Ilustrační snímek

Dostatečně pijte

Voda čistí organismus, vyplavuje jedy a hydratuje. Dostatečné množství tekutin tak pomáhá tělu v boji se škodlivinami, a proto je správně nastavený pitný režim při období chřipek důležitý.

Denně si tak dopřejte potřebné množství vody, které je závislé na vaší tělesné hmotnosti. Na každých 10 kilo váhy, byste měli vypít 0,3 až 0,4 l vody, v průměru je to 1,5 a 2 litry vody denně. Pitný režim můžete doplnit i šálkem bylinkového či zeleného čaje.

Ilustrační snímek

Hýbejte se a otužujte se

Pravidelný pohyb pomáhá chránit před infekcemi. Snažte se denně ujít na čerstvém vzduchu alespoň 10 tisíc kroků. Kromě toho, že budete lépe chráněni před infekcemi, protože povzbudíte bílé krvinky, bude se vám také dobře spát a v těle se vám uvolní více látek navozujících pocit pohody - endorfinů.

Imunitu zlepšíte i pravidelným saunováním a otužováním. Pro začátek pomůže především správné nastavení teploty v bytě. Ta by měla být v obytných místnostech 22 stupňů a v ložnici ještě chladněji, okolo 18 stupňů. 

Nezapomínejte na dostatečné větrání. Několikrát za den otevřete okno, aby mohl čerstvý vzduch proudit dovnitř pokoje. Proud vzduchu totiž udrží virové částice v pohybu a znesnadní tak jejich usazování v organismu.