Permanentní make-up: zbytečný risk, nebo skvělá investice?

  2:29
Kosmetičky vás lákají na zákrok, který vám zajistí dokonalé líčení v každém okamžiku, dermatologové zase varují před závažnými zdravotními komplikacemi, které se po něm mohou objevit. Víte, s čím musíte počítat, když se rozhodnete pro permanentní make-up?

Permanentní make-up funguje na stejném principu jako klasické tetování (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

"Pracuji v bance, proto musím chodit do práce denně nalíčená a zabírá mi to celkem dost času. Rozhodla jsem se tedy, že vyzkouším permanentní make-up," říká osmadvacetiletá Kamila z Prahy.

Chtěla si nechat udělat permanentní oční linky a líčení rtů. Kosmetický salon si vybrala po internetu. Hledala především podle toho, aby to neměla daleko z domu. Objednala se po telefonu, ale když dorazila na místo, byla v šoku.

"To, co majitelka nazývala salonem, sídlilo v předělané garáži a působilo to tak ušmudlaným dojmem, že jsem se neodvážila vůbec vkročit dovnitř. Možná ona kosmetička dělala nejlepší permanentní make-up na světě, ale já už se to nikdy nedozvím, protože mě na tenhle zákrok přešla definitivně chuť. Přece jen nehodlám riskovat, že mě někdo doživotně zohaví," svěřuje se Kamila.

A dermatologové dávají Kamile za pravdu. Upozorňují na to, že permanentní make-up může být skutečně spojen s řadou zdravotních komplikací. Vyplatí se vám podstoupit tuto kosmetickou proceduru i za takovou cenu a na co byste si měli dát pozor?

Boule kolem rtů

Permanentní make-up funguje na stejném principu jako klasické tetování, kdy se do spodních vrstev kůže vpravuje za pomoci injekcí speciální inkoust.

Nejčastěji si ženy nechávají za pomoci permanentního make-upu vytvořit oční linky, korigovat tvar obočí nebo rtů.

Podle kosmetických salonů by měl permanentní make-up vydržet přibližně dva až pět let, pak se začne zabarvení pomalu vytrácet. Trvanlivost zákroku je však individuální, kratší je například u mastné pleti.

Ačkoli je představa neustále dokonale nalíčeného obličeje přitažlivá, nese s sebou tato metoda značná zdravotní rizika. Paradoxně tak zákrok, kterým máte docílit lepšího vzhledu, může skončit nevzhlednými otoky, boulemi nebo pupínky.

"Viděli jsme už tisíce obličejů s nepovedeným permanentním make-upem," uvedl v roce 2011 pro NY Times dermatolog John Hashey.

V Česku je to podobné

Ačkoli Hashey popisuje zkušenosti z ciziny, čeští dermatologové mu dávají za pravdu. Podobné případy se stávají i v Česku.

"Problém je v tom, že v současné době si může vybavení na permanentní make-up koupit prakticky kdokoli a jen málokterého zákazníka napadne, aby si před výkonem zkontroloval, jakou kvalifikaci jeho kosmetička vlastně má. Uvědomte si, že například kadeřníci se na přípravu svého povolání připravují několik let, a to jde pouze o vlasy, které za několik týdnů dorostou. Kurz, ve kterém se kosmetičky učí vpichovat jehličky do vašeho obličeje, však trvá jen několik týdnů, i když následky nepovedeného zákroku jsou několikaleté, nebo přímo doživotní," říká Hashey.

Jako odstrašující příklad uvádí případ třicetileté Nancy Erfanové, která si nechala udělat permanentní oční linky a líčení rtů. Objevila se však u ní alergická reakce a značný otok, který neustupoval ani po několika týdnech.

"Nemohla jsem téměř otevřít ústa. Jen stěží jsem se mohla najíst nebo mluvit. Ačkoli jsem navštívila celou řadu dermatologů a plastických chirurgů, nikdo z nich mi nedokázal pomoci. Shodli se na tom, že jde o alergickou reakci, ale nikdo mi neuměl říci, co by se s ní dalo dělat," uvedla pro NY Times.

S otokem a podkožními boulemi u ní lékaři bojovali víc než rok, než se konečně dočkala úlevy, ačkoli jizvy kolem úst jí zůstaly jako památka na nepodařený kosmetický zákrok.

S alergií na make-up zapomeňte

Dermatologové varují před prováděním permanentního make-upu zejména u alergiků, u nichž hrozí mnohem větší riziko zdravotních problémů. Podle průzkumu Centers for Disease Control and Prevention mají alergici dvojnásobné riziko, že se u nich po zákroku objeví komplikace, a hojení je dvakrát delší.

Alergická reakce se však samozřejmě může objevit i u člověka, který nikdy žádnou alergií netrpěl. I když jsou tyto případy vzácné, je nutné uvědomit si, že do pokožky se vstřikuje cizí látka, která tam nepatří, a je možné, že ji vaše tělo nepřijme a bude se jí snažit zbavit.

Nejčastější komplikací, která se po provedení permanentního make-upu objevuje, jsou otoky, zarudnutí či podkožní boule. Podle lékařských statistik trvají vedlejší účinky nejčastěji mezi šesti měsíci až třemi lety. Kromě toho hrozí při provádění permanentního make-upu stejná rizika jako při tetování.

Při nedostatečné dezinfekci jehly může dojít i k přenosu takových chorob, jako je například hepatitida. Při nedostatečné dezinfekci pokožky mohou být problémem i vaše vlastní bakterie, které na ní žijí, a mohou způsobit nepříjemné infekce.

Před zákrokem se ptejte

Dalším rizikem, kterému se podstoupením permanentního make-upu vystavujete, je nespokojenost s konečným výsledkem. Pigment, který se vstřikuje do hlubokých kožních vrstev, může časem putovat a přesunout se mimo původní místo určení, což v důsledku vede k rozmazanému vzhledu.

Nezapomeňte vzít také v úvahu skutečnost, že vaše pokožka se v průběhu času mění. Mění se nejen její pružnost, ale i například barevné tónování či kontury obličeje.

Může se tedy stát, že výsledek, ze kterého jste byla původně nadšená, vám přestane za nějakou dobu vyhovovat a nebude respektovat aktuální podobu vaší tváře. Journal of the American Academy of Dermatology také varuje, že případné odstranění permanentního make-upu je spojeno s řadou dalších rizik a komplikací, jako je například tvorba jizev.

Chtějte vidět certifikát

Jestliže jste i přesto odhodláni riziko, které s sebou tento zákrok nese, podstoupit, měli byste se vždy zajímat o to, zda má kosmetička certifikát z kurzu akreditovaného ministerstvem a zda používá pigmenty atestované Státním zdravotním ústavem.

Kvalitní kosmetička by vám měla být schopná říci složení pigmentů, které používá, a měla by se vždy zajímat o to, zda se ve vaší anamnéze nevyskytuje alergie.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Závislost na špatných zprávách a negaci je trend. Dejte svému mozku dovolenou

24. dubna 2024

Negativní zprávy jsou ty nejčtenější, bulvární titulky táhnou. Jako by se ze života vytrácel cit...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Neškrábat a mazat. Sedm otázek a odpovědí o atopickém ekzému

24. dubna 2024

Atopický ekzém je známý také jako atopická dermatitida. Dva názvy pro mnoho trápení. Pro někoho je...

Srdeční choroby víc ohrožují abstinenty než příležitostné konzumenty, říká lékař

23. dubna 2024

Premium Aby se pacient mohl uzdravovat, musí dostatečně jíst. V takových případech někdy může mít i dortík...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...