Klíšťata milují teplo a vlhko. Nesnášejí naopak prudké slunce a vyšší polohy. Kam tedy před nimi utéct ?
Vyrazte do hor!
Klíšťata nemilují pobyt ve vyšších polohách. Když je nechcete potkat, vyrazte na hory. Čím výš, tím líp. Dříve platilo, že v nadmořské výšce nad 800 metrů klíšťata nejsou. Později se hranice posunula na 1 000 metrů a dnes již odborníci mluví o 1 100 metrech nad mořem.
Malí paraziti s nečekanými schopnostmi. Jak klíšťata vystopují svou kořist![]() |
I když hranice 1 100 metrů nedosáhnete, ve výškách nad 800 metrů zásadně klesá pravděpodobnost, že se vaším nechtěným spolucestujícím stane klíště.
Sucho je váš spojenec
Klíšťata ke svému přežití mimo hostitele potřebují vlhkost. Mokrá vrstva spadaného listí nebo vysoká tráva, která zadržuje rosu — to je něco pro ně! Na svých cestách přírodou se proto vyhýbejte vlhkým místům.
Pozor na klíšťata |
Cestu si plánujte i podle počasí. Zatímco za deště není riziko vysoké, jakmile po něm vysvitne sluníčko a listy a stébla osychají, klíšťata se radostně začnou poohlížet po novém hostiteli. Zato úporná letní vedra jim nesvědčí. Na prudkém slunci prostě vyschnou.
Proto Miroslava Burýšková, vedoucí odborné laboratoře pro zjišťování infekčnosti klíšťat, doporučuje využít prudkého slunce také v případě, že se potřebujete zbavit klíšťat na stanu nebo v dalším vybavení. Rozložit věci na sluníčko zahubí klíšťata spolehlivěji než vyprání.
Kempy bez klíšťat
Dovolená v kempu má své kouzlo, jak to ale udělat, abyste neposloužili ke klíštěcí hostině? Riziko klíšťat v kempu výrazně snižují tyto faktory:
- tráva posekaná na krátko
- shrabané listí i zbytky posekané trávy
- lavičky a stoly dál od stromů
- keříky kolem cest zastřižené
- chatky oddělené od zeleně dlažbou nebo pásem kamínků či štěrku
- hrací prvky pro děti s podkladem z písku, umělých materiálů apod.
Pokud máte radši kempování na divoko nebo přespávání v lese pod širákem, nad výše uvedenými radami asi ohrnete nos. I tak ale můžete udělat pár věcí, jak riziko napadení klíšťaty snížit. Vybírejte si suchá místa, vyhněte se blízkosti stezek zvěře a nepřespávejte na pastvinách skotu.
I na aktivitu klíšťat existuje předpověď
Aktivitu klíšťat v České republice předpovídá Český hydrometeorologický ústav, který k tomu na svých stránkách vydává i podrobné mapy.
Aktivitu klíšťat ČHMÚ rozděluje do pěti stupňů. Pro každý stupeň pak platí různá doporučení pro bezpečné chování.
- Malé riziko – Pro návštěvu listnatých porostů a křovin byste měli volit oblečení z hladké a světlé látky. Při pobytu v přírodě se občas prohlédnout a odstranit klíšťata přichycená na oblečení. Večer by měla následovat prohlídka těla a případné odstranění přisátých klíšťat.
- Mírné riziko – Stejná doporučení jako v předchozím stupni. Navíc byste měli používat repelent a vyvarovat se sezení v porostu.
- Středně velké riziko – Stejná doporučení jako v předchozích stupních. Navíc byste se měli vyhnout vstupování do křovin.
- Vysoké riziko – Stejná doporučení jako v předchozích stupních. Navíc doporučení nevstupovat do bylinné vegetace, především na okrajích lesů, vodních toků a mlází.
- Mimořádné riziko – Stejná doporučení jako v předchozích stupních. Navíc byste neměli volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů a v přírodě byste se měli pohybovat jen po zpevněných cestách.