ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Klíště dokáže vysát i losa, popisuje parazitolog Radek Šíma

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Stačí vyjít jen kousíček do lesa za budějovické sídliště Máj, a je téměř jisté, že dřív nebo později narazíte na klíště. Možná infikované. Jižní Čechy jsou jejich ráj. V budějovickém Biologickém ústavu Akademie věd pracuje v laboratořích parazitolog RNDr. Radek Šíma (42), Ph.D., jeden z největších odborníků na klíšťata v Česku.

Nedávno jsme se v hospodě dohadovali, k čemu jsou vlastně klíšťata v ekosystému dobrá. Například v potravinovém řetězci nikoho nezajímají, vyzobávají je maximálně slepice, které sežerou všechno. K čemu tedy na světě klíšťata jsou?
To je zajímavá otázka. Člověk se vždy snaží u všech zvířat říct, k čemu je to dané zvíře užitečné. Jenže v přírodě to takhle nechodí. Ona to neřeší. Klíště jen využilo příležitost. Ten původní roztoč, předchůdce klíštěte, to bylo zvíře, které spíše žralo nějaké mršiny a bylo takový predátor. Ale pak během evoluce zjistilo, že existuje příležitost na někom sát krev. Že je to neobsazené pole. Takže klíště není k ničemu užitečné. Neslouží nikomu ani jako potrava. Ptáci ho můžou vyzobnout, ale nedělají to nikterak cíleně. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se