Ona

Nová bezdrátová in-ear sluchátka Panasonic Wings přichází na český trh. Mají bezpečnostní „blikačku“ a pro pohodlí tvarově nastavitelné klipy za ucho. | foto: panasonic

Fitness náramky mizí z trhu, bezdrátová sluchátka Panasonic přicházejí

  • 17
Máme za sebou první čtvrtletí a z prvních analýz trhu vyplývá, že na trhu s nositelnou elektronikou se dějí věci. Fitness náramky pomalu, ale jistě ztrácejí na popularitě a nahrazují je chytré hodinky. Na tuzemský trh také nově přichází bezdrátová běžecká sluchátka Panasonic Wings.
Panasonic WingsSluchátka, která vám z uší nespadnou

Japonská společnost Panasonic představila nová běžecká in-ear sluchátka z řady Wings s označením RP-BTS55. Jejich hlavní předností z pohledu ergonomie je flexibilní klip za ucho, který lze nastavit tak, aby ani při nejprudším pohybu sluchátka z uší nespadla.

Nová bezdrátová in-ear sluchátka Panasonic Wings RP-BTS55.

Nová bezdrátová in-ear sluchátka Panasonic Wings RP-BTS55.

Plochý kabel, který oba díly sluchátek propojuje, lze nakrátit podle potřeby tak, aby za krkem zbytečně neposkakoval. Samozřejmostí je odolnost proti agresivnímu potu, díky certifikaci IPX5 sluchátkům nevadí ani voda. Nemůžete se s nimi samozřejmě potápět, ale krátkodobý proud vody je neohrozí. Jen je potřeba myslet na správné zakrytí USB zdířky na nabíjení. 

Další předností modelu Wings jsou modré diody na konci obou ozvučnic, které lze při snížené viditelnosti zapnout a použít jako nouzové, ale relativně efektivní bezpečnostní světlo. 

Patnáct minut nabíjení stačí pro 70 minut provozu, takže i když těsně před výběhem zjistíte, že sluchátka jsou vybitá, není ještě vše ztraceno. Na plnou baterii pak vydrží hrát šest hodin (podle návodu i podle našich zkušeností). Majitele iPhonů potěší možnost aktivace hlasové asistentky Siri přímo ze sluchátek (stačí dva krátké stisky tlačítka). Kromě hlasitosti lze díky ovladači na kabelu písničky i přeskakovat nebo přetáčet. Součástí dodávky je i ploché odolné pouzdro na zip, do kterého se pohodlně vejdou jak sluchátka, tak napájecí kabel i náhradní náušníky.

Zvuk (ačkoliv sluchátka nepodporují AptX. Zvládají AAC.) nás příjemně překvapil, stejně jako při prvních krátkých výbězích i pohodlí při nošení. Jak jsou na tom s citlivostí a výpadky při bezdrátovém přenosu a zda se opravdu hodí i na maraton, vyplyne z dalšího testování.

Fitness náramky končíVytlačují je hodinky

Segment nositelné elektroniky stagnuje. Výsledky prodejů za první kvartál letošního roku podle společnosti IDC ukazují, že poptávka zejména po fitness náramcích výrazně klesla.

Dodávky nositelné elektroniky od výrobců meziročně rostly pouze o 1,2 procenta, zatímco loni to bylo o 18 procent. Drastický pokles mají na svědomí právě kdysi populární sporttrackery. Jich obchodníci naskladnili o 9,2 procenta méně než loni. Naopak zájem o chytré hodinky od výrobců jako Apple, Garmin a Fitbit celkově vzrostl o 28,4 procenta. 

Versa jsou druhé chytré hodinky z produkce značky Fitbit
Fitbit Alta HR

Podaří se Fitbit vrátit na výslunní s novým modelem chytrých hodinek Versa (vlevo)? Segment sportovních náramků (vpravo Fitbit Alta HR) se totiž poměrně rychle zmenšuje.

Nejlépe se daří třetí řadě Apple Watch. Těch zatím Apple prodejcům poslal přes čtyři miliony, což je oproti loňsku nárůst o 13,5 procenta. Apple zároveň drží prvenství na trhu, kde mu patří 16,1 procentní podíl. Boduje také Garmin. I díky novému systému Garmin Pay roste o 9 procent.

Nedaří se Fitbitu, který zatím rozdistribuoval pouze 2,2 miliony fitness hodinek, což je o 28 procent méně než loni. Změnit nepříznivý trend by mohla novinka s názvem Fitbit Versa - recenze zde, která si ve světě zatím vede velmi dobře.

WatchOS 5Porovnejte se s přáteli

Novinkou v operačním systému WatchOS 5 pro Apple Watch je řada vylepšení funkce Aktivity. Nově hodinky poznají, když začnete sportovat, a automaticky zapnou měření. Pro běžce přibyla funkce, díky níž na displeji uvidíte čas, za který jste uběhli aktuálně poslední kilometr i frekvenci vašich kroků.

V rámci funkce Aktivity nyní můžete na Apple Watch vyzvat i přátele. Za...

V rámci funkce Aktivity nyní můžete na Apple Watch vyzvat i přátele. Za případné vítězství vám přijde samozřejmě gratulace.

Nově systém pozná i jógu, ručně lze přidat nejrůznější cvičení v posilovně, a pokud chodíte po horách, hodinky vám zobrazí, jaké nadmořské výšky jste při výšlapu dosáhli.

Soutěživé typy potěší možnost vyzvat na souboj přátele. Na displeji se pak v notifikacích objeví nejen dosažené vlastní úspěchy, ale i stav aktivit „u konkurence“.