Jan Hovorka, vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Co dýcháme? O letadlech, komínech i oknech z plastu s Janem Hovorkou

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Člověku v klidovém stavu projde plícemi za minutu asi deset litrů vzduchu. Za den je to zhruba 20 kilogramů. „Nejste schopni do sebe dostat 20 kilo potravin nebo tekutin denně, kdežto u vzduchu je to běžné. Je to u člověka naprosto největší výměna hmoty mezi organismem a prostředím. Proto je kvalita ovzduší tak důležitá,“ říká RNDr. Jan Hovorka, vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Ovzduší je podstatným faktorem při šíření virových onemocnění. Čím je způsobeno, že jakmile se ochladí, začíná být více respiračních nemocí?
Při nižší teplotě virus paradoxně přežívá v atmosféře delší dobu, protože má vhodnější podmínky. Jednotlivé kapénky, v nichž je zabalená infekce, méně vysychají. Kdežto když je teplo, obvykle svítí sluníčko a je vyšší dávka ultrafialového záření. A kapičky, v nichž virus přežívá, se velmi rychle vypaří. Tím pádem se virus zničí. 

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma