Ovocné džusy v plastu mohou obsahovat rakovinotvorné chemikálie

aktualizováno 
Oblíbené ovocné džusy a nápoje mohou podle odborníků obsahovat jedovatý antimon, který se do pití dostává z umělohmotných krabic a PET lahví. Potvrzují to nejnovější poznatky vědců.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Džus, pití, pitný režim, dítě | foto: Profimedia.cz

Znepokojující informace o uvolňování toxinu antimonu z PET lahví do pitné vody se dostaly na veřejnost již před šesti lety. Nová studie z Kodaňské univerzity v Dánsku však odhalila, že antimon se více uvolňuje do ovocných a kyselých nápojů.

Nežádoucí přísada ovocných džusů

Dánští experti naměřili vysoké hodnoty této nebezpečné chemikálie u několika populárních značek džusů a ovocných nápojů. V některých případech byly hodnoty antimonu dokonce desetkrát vyšší, než je měřítky Evropské unie považováno za bezpečné.

Vědci věří, že nebezpečná substance prosakuje do ovocných džusů z plastikových obalů. Ačkoli nebyly jmenovány žádné konkrétní značky a výrobci, vysoké hodnoty antimonu byly naměřeny u 16 populárních osvěžujících ovocných nápojů určených i pro děti.

Prozkoumejte antimon!

Dánský tým, který studii provedl a publikoval ji v Royal Society of Chemistry, je těmito výsledky velmi znepokojen a požaduje okamžité prošetření tohoto problému.

"Koncentrace antimonu v testovaných produktech překročila limit pitné vody, ale jelikož neexistuje legislativa pro potraviny, nebyl porušen zákon," uvedl Claus Hansen, student medicíny z oddělení farmakologie na univerzitě v Kodani, který se na studii podílel.

"Nicméně si nemůžeme být jisti, že jsou hodnoty antimonu neškodné. Bylo by dobré více to prozkoumat, abychom získali lepší ponětí o tom, jaké by měly být hodnoty antimonu v ovocných džusech," dodává Hansen.

Jaké množství je zdraví nebezpečné?

Antimon nemá žádné známé biologické funkce a účinky dlouhodobého vystavení na člověka jsou dosud záhadou. Oxid antimonitý, který se používá jako katalyzátor v "PET" obalových materiálech, je však známý jako potencionální karcinogen.

I když není zatím jasné, jak velká dávka může být pro člověka nebezpečná, bylo zaznamenáno, že malé množství antimonu může způsobovat únavu a depresi, vyšší dávka pak zvracení a v nejhorším případě smrt.

Předešlé studie zabývající se vyluhováním antimonu do balené vody prošetřovaly účinky různých fyzických podmínek jako je čas, teplota a sluneční svit.

Claus Hansen a jeho kolegové se však domnívají, že proces vyluhování antimonu do nápoje by mohla urychlovat kyselina citronová obsažená v džusech.

Zdroj kontaminace není dosud určen

Dánský tým měřil koncentraci antimonu u 42 červených ovocných džusů, mezi nimiž byl černorybízový, jahodový, malinový a višňový. Pro měření vědci použili takzvaný ICP-MS (hmotnostní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem), což je ultrastopová analytická metoda sloužící ke stanovení obsahu stopových množství jednotlivých prvků v analyzovaném vzorku.

Koncentrace antimonu u těchto džusů byla až 17krát vyšší než v předešlých zprávách o měření antimonu v balené vodě. Nejvyšší hodnoty antimonu zjištěné u jedné konkrétní značky černorybízového džusu, byly nad doporučenými normami Evropské unie o pitné vodě (5 mikrogramů na litr).

Tým dánských expertů však nebyl schopen s určitostí identifikovat jasný zdroj kontaminace, který mohl vzniknout jak z kvality obalového materiálu, tak i z procesu výroby nápoje nebo z přidaných sladidel.

Vědci proto nyní dále pracují na svém výzkumu a snaží se odhalit zdroj kontaminace. Pokud jejich testy zjistí, že cukr funguje jako vyluhovací agent pro antimon z PET obalů, mohlo by to vést k omezení používání PET obalů na balení cukrem obohacených potravin.

Autoři:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Další z rubriky

Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích.

Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním...

Domácí porod je zbytečné riziko pro dítě, říká porodník Antonín Pařízek

Gynekolog prof. MUDr Antonín Pařízek

Ročně se u nás narodí přes sto tisíc dětí. Některé z nich by před třiceti lety nepřežily. Přibývá vážně nemocných...

Plody, které spálí vaše tuky. Jezte ovoce místo sladkostí a zhubnete

ovoce, vitamíny, ilustrace

Ovoce pomáhá spalovat tuky, protože díky živinám, antioxidantům i vláknině urychluje náš metabolismu. Navíc obsahuje...

Najdete na iDNES.cz