Ovocné džusy v plastu mohou obsahovat rakovinotvorné chemikálie

aktualizováno 
Oblíbené ovocné džusy a nápoje mohou podle odborníků obsahovat jedovatý antimon, který se do pití dostává z umělohmotných krabic a PET lahví. Potvrzují to nejnovější poznatky vědců.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Džus, pití, pitný režim, dítě | foto: Profimedia.cz

Znepokojující informace o uvolňování toxinu antimonu z PET lahví do pitné vody se dostaly na veřejnost již před šesti lety. Nová studie z Kodaňské univerzity v Dánsku však odhalila, že antimon se více uvolňuje do ovocných a kyselých nápojů.

Nežádoucí přísada ovocných džusů

Dánští experti naměřili vysoké hodnoty této nebezpečné chemikálie u několika populárních značek džusů a ovocných nápojů. V některých případech byly hodnoty antimonu dokonce desetkrát vyšší, než je měřítky Evropské unie považováno za bezpečné.

Vědci věří, že nebezpečná substance prosakuje do ovocných džusů z plastikových obalů. Ačkoli nebyly jmenovány žádné konkrétní značky a výrobci, vysoké hodnoty antimonu byly naměřeny u 16 populárních osvěžujících ovocných nápojů určených i pro děti.

Prozkoumejte antimon!

Dánský tým, který studii provedl a publikoval ji v Royal Society of Chemistry, je těmito výsledky velmi znepokojen a požaduje okamžité prošetření tohoto problému.

"Koncentrace antimonu v testovaných produktech překročila limit pitné vody, ale jelikož neexistuje legislativa pro potraviny, nebyl porušen zákon," uvedl Claus Hansen, student medicíny z oddělení farmakologie na univerzitě v Kodani, který se na studii podílel.

"Nicméně si nemůžeme být jisti, že jsou hodnoty antimonu neškodné. Bylo by dobré více to prozkoumat, abychom získali lepší ponětí o tom, jaké by měly být hodnoty antimonu v ovocných džusech," dodává Hansen.

Jaké množství je zdraví nebezpečné?

Antimon nemá žádné známé biologické funkce a účinky dlouhodobého vystavení na člověka jsou dosud záhadou. Oxid antimonitý, který se používá jako katalyzátor v "PET" obalových materiálech, je však známý jako potencionální karcinogen.

I když není zatím jasné, jak velká dávka může být pro člověka nebezpečná, bylo zaznamenáno, že malé množství antimonu může způsobovat únavu a depresi, vyšší dávka pak zvracení a v nejhorším případě smrt.

Předešlé studie zabývající se vyluhováním antimonu do balené vody prošetřovaly účinky různých fyzických podmínek jako je čas, teplota a sluneční svit.

Claus Hansen a jeho kolegové se však domnívají, že proces vyluhování antimonu do nápoje by mohla urychlovat kyselina citronová obsažená v džusech.

Zdroj kontaminace není dosud určen

Dánský tým měřil koncentraci antimonu u 42 červených ovocných džusů, mezi nimiž byl černorybízový, jahodový, malinový a višňový. Pro měření vědci použili takzvaný ICP-MS (hmotnostní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem), což je ultrastopová analytická metoda sloužící ke stanovení obsahu stopových množství jednotlivých prvků v analyzovaném vzorku.

Koncentrace antimonu u těchto džusů byla až 17krát vyšší než v předešlých zprávách o měření antimonu v balené vodě. Nejvyšší hodnoty antimonu zjištěné u jedné konkrétní značky černorybízového džusu, byly nad doporučenými normami Evropské unie o pitné vodě (5 mikrogramů na litr).

Tým dánských expertů však nebyl schopen s určitostí identifikovat jasný zdroj kontaminace, který mohl vzniknout jak z kvality obalového materiálu, tak i z procesu výroby nápoje nebo z přidaných sladidel.

Vědci proto nyní dále pracují na svém výzkumu a snaží se odhalit zdroj kontaminace. Pokud jejich testy zjistí, že cukr funguje jako vyluhovací agent pro antimon z PET obalů, mohlo by to vést k omezení používání PET obalů na balení cukrem obohacených potravin.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz