Zásadně bez neoprenu
Rady pro nováčky
|
Sečteno a podtrženo, i kdybyste zůstali „jen“ u studené sprchy, prokážete tím svému zdraví velkou službu. A kdo ví, třeba se časem odhodláte i k venkovnímu plavání. Podobně jako Tomáš Prokop, který se věnuje otužování už 25 let, přičemž první dva roky praktikoval výhradně studenou sprchu. Jak se říká, jde tedy jen o to, „srovnat si to v hlavě“ a překonat některé nepříjemné pocity.
„Mnozí otužilci začátečníci si stěžují na bolest prstů u rukou a nohou. To je však něco, čemu se nedá předcházet. Určitou bolest cítí každý a je třeba si na to zvyknout. Každý to snáší jinak, je to ryze individuální záležitost. Rozhodně však nedoporučuji řešit to tím, že si natáhnete neoprenové rukavice. Právě pocity v prstech nám totiž říkají, jak dlouho máme být ve vodě, fungují tedy jako spolehlivý indikátor,“ upozorňuje Tomáš Prokop. „V našem klubu máme pouze jedinou výjimku - pána, který je houslovým virtuosem a má své ruce pojištěné.“
Často také slýcháme o počátečním šoku, kdy člověk vleze do studené vody a ta ho celého jakoby sevře. „To pociťují hlavně nováčci. Pokud však začnou s plaváním v přírodě v letních měsících a plavou dvakrát týdně, průběžně se adaptují na chladnoucí vodu a takový pocit jim poté nehrozí nebo ho lehce překonají. Jestliže otužilecký adept začíná rovnou v chladné zimní vodě, zpočátku by se měl ponořit třeba na několik sekund nebo pár desítek sekund. Tím si postupně na pobyt ve studené vodě zvyká a chlad v něm už nevyvolává šokovou reakci,“ dodává Vladimír Komárek.