Rakovina létá ostravským vzduchem. Je jí tu jedenáctkrát nad limity

  8:55aktualizováno  8:55
Moravskoslezská metropole zase jednou dosáhla smutného prvenství. Rekordního. Ostravané loni dýchali téměř jedenáctkrát víc rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, než povoluje norma. Lidé v Karviné osmkrát víc. Podle odborníků je to alarmující.

Průmysl je podle odborníků příčinou vysokých koncentrací benzo(a)pyrenu na Ostravsku. Před časem se na něj zaměřili i britští filmaři, kteří v Ostravě natočili snímek Továrna. | foto: Repro ITV 1

Benzo(a)pyren

  • Silně rakovinotvorný a mutagenní polyaromát je v uhelném dehtu, výfukových plynech, v kouři po spalování organických materiálů, ale i v grilovaných potravinách. 
  • Jeho roční imisní limit pro ovzduší činí 1 nanogram na metr krychlový. Je překračován na dvou třetinách území ČR. V kraji na všech sledovaných stanicích.
  • "Nejvyšší hodnota rizika je v lokalitách ovlivněných velkými průmyslovými zdroji, kde může představovat zvýšení nemocnosti až o 11 případů na 10 tisíc obyvatel," říkají experti.

"Benzo(a)pyrenu neubývá, je to skutečně problém," komentuje Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu. Meteorologové teď budou získaná čísla vyhodnocovat.

Moravskoslezský kraj je v žebříčku nejzamořenějších míst absolutním vítězem. Nad limitem jsou všechny lokality v kraji, kde se množství rakovinotvorného polyaromátu sleduje.

Jedničkou jsou již tradičně Radvanice, kde loni roční koncentrace benzo(a)pyrenu činila 10,8 nanogramu na metr krychlový. V Petrovicích u Karviné to bylo 8,2 nanogramu, Důl ČSA u Karviné hlásí 5 a Český Těšín 4,6 nanogramu.

Limit, tedy maximální možné množství v ovzduší, které má snesitelný vliv na zdraví, je u vysoce karcinogenního benzo(a)pyrenu jeden nanogram na metr krychlový. Dlouhodobý pobyt v několikanásobném množství tohoto polyaromátu má na zdraví zásadní vliv.

"Významně zvyšuje nemocnost dětí, výskyt astmatu u dětí i úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění u dospělých. Znečištění má dlouhodobý efekt. Lze jej zaznamenat od prenatálního období až po zkrácení průměrné délky života," uvádí Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Ostravanům pomáhá gen. Je to ale něco za něco

Výzkum jeho týmu v Ostravě sice prokázal, že Ostravané díky zvýšené aktivitě jednoho z reparačních genů lépe odolávají působení škodlivin, jak dlouho však dokáže organismus vzdorovat, je velkou neznámou.

"Je to vždycky něco za něco. Negativní důsledky této adaptivní odpovědi spočívají ve zkrácení průměrné délky života," uvádí Šrám.

Upozorňuje, že působení benzo(a)pyrenu by se mělo sledovat dál. Například jestli se změny přenášejí z rodičů na děti. "Už teď nám výsledky ukazují, že zejména v Radvanicích se děti rodí s nezralým imunitním systémem," připomíná Šrám.

Jeho slova dokládá i další výzkum Akademie věd. Ten srovnával Prahu s necelým jedním nanogramem benzo(a)pyrenu v ovzduší a České Budějovice s jedním a půl. A už tento malý rozdíl vedl ke změnám v imunitním systému novorozenců.

Lidé v Moravskoslezském kraji čelí mnohonásobně vyšším dávkám dlouhodobě. Předloni to bylo v Radvanicích 10,1 nanogramu, v Karviné 7,4 a třeba v Českém Těšíně 4,4 nanogramu. V roce 2009 bylo krajské maximum devítinásobkem limitu, v roce 2006 činilo dokonce téměř dvanáctinásobek.

Příčinou extrémně vysokých čísel je velké nahromadění průmyslu. To doložil i loňský příspěvek Českého hydrometeorologického ústavu na konferenci o kvalitě ovzduší v Ostravě. Srovnal Ostravu a Heřmanovice na Bruntálsku. Ty jsou stranou od průmyslových vlivů a benzo(a)pyren tam produkují jen domácí kotle. V zimě tam mívají okolo dvou nanogramů.

Benzo(a)pyren v Ostravě? Jednoznačně kvůli průmyslu

"Jednoznačně dominantní vliv mají velké zdroje. K nepříznivé imisní situaci negativně, zhruba z 10 až 15 procent, přispívají i neprůmyslové zdroje," uváděl příspěvek ke koncentracím nebezpečné látky v Ostravě. Vyhráno však nemají ani lidé ve zbytku republiky. Limit pro benzo(a)pyren byl loni překročen na 69 procentech stanic v republice.

Odborníci teď budou počítat, kolik lidí na zmíněném území žije. Je ovšem pravděpodobné, že může jít o nadpoloviční většinu Čechů.

Podle poslední Zprávy o stavu životního prostředí České republiky se riziko vzniku nádorového onemocnění ve městech kvůli benzo(a)pyrenu v letech 2006 až 2011 pohybovalo od 0,5 do 11 případů na 10 tisíc obyvatel za 70 let. Vzhledem k tomu, že Moravskoslezský kraj má nejvyšší hodnoty, platí pro něj horní hranice tohoto rizika.

Vážné je už to, když na 100 tisíc lidí přibude jeden s rakovinou

"Nejvyšší hodnota rizika je v lokalitách ovlivněných velkými průmyslovými zdroji, kde může představovat zvýšení nemocnosti až o jedenáct případů na 10 tisíc obyvatel," varuje zpráva. Podle zdravotnických organizací se jako vážné vnímá už to, když se vinou benzo(a) pyrenu zvýší výskyt nádorů o jeden na 100 tisíc obyvatel.

V některých zahraničních oblastech se i přes průmysl daří držet hodnoty nebezpečných polyaromátů pod nebo na hranici limitu. Třeba v okolí belgického Gentu se jeho množství pohybuje okolo jednoho nanogramu. Podobně je tomu v kanadských průmyslových lokalitách.

Autoři: , pro iDNES.cz

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Čtyřicet procent dětí v Česku by mělo nosit brýle, říká oční lékařka

Ilustrační fotografie

Zhruba čtyřicet procent českých dětí má dioptrickou vadu a jsou tak adepty na nošení brýlí. Nejvíce na pozoru by měli...

Jak si udržet ostrý zrak: pomůže oční gymnastika i borůvky

Ilustrační fotografie

Dobrý zrak zdaleka není samozřejmost, přitom péči o něj řada lidí často podceňuje či zcela ignoruje. Zásadní význam má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz