Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Rakovina létá ostravským vzduchem. Je jí tu jedenáctkrát nad limity

  8:55
Moravskoslezská metropole zase jednou dosáhla smutného prvenství. Rekordního. Ostravané loni dýchali téměř jedenáctkrát víc rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, než povoluje norma. Lidé v Karviné osmkrát víc. Podle odborníků je to alarmující.

Průmysl je podle odborníků příčinou vysokých koncentrací benzo(a)pyrenu na Ostravsku. Před časem se na něj zaměřili i britští filmaři, kteří v Ostravě natočili snímek Továrna. | foto: Repro ITV 1

Benzo(a)pyren

  • Silně rakovinotvorný a mutagenní polyaromát je v uhelném dehtu, výfukových plynech, v kouři po spalování organických materiálů, ale i v grilovaných potravinách. 
  • Jeho roční imisní limit pro ovzduší činí 1 nanogram na metr krychlový. Je překračován na dvou třetinách území ČR. V kraji na všech sledovaných stanicích.
  • "Nejvyšší hodnota rizika je v lokalitách ovlivněných velkými průmyslovými zdroji, kde může představovat zvýšení nemocnosti až o 11 případů na 10 tisíc obyvatel," říkají experti.

"Benzo(a)pyrenu neubývá, je to skutečně problém," komentuje Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu. Meteorologové teď budou získaná čísla vyhodnocovat.

Moravskoslezský kraj je v žebříčku nejzamořenějších míst absolutním vítězem. Nad limitem jsou všechny lokality v kraji, kde se množství rakovinotvorného polyaromátu sleduje.

Jedničkou jsou již tradičně Radvanice, kde loni roční koncentrace benzo(a)pyrenu činila 10,8 nanogramu na metr krychlový. V Petrovicích u Karviné to bylo 8,2 nanogramu, Důl ČSA u Karviné hlásí 5 a Český Těšín 4,6 nanogramu.

Limit, tedy maximální možné množství v ovzduší, které má snesitelný vliv na zdraví, je u vysoce karcinogenního benzo(a)pyrenu jeden nanogram na metr krychlový. Dlouhodobý pobyt v několikanásobném množství tohoto polyaromátu má na zdraví zásadní vliv.

"Významně zvyšuje nemocnost dětí, výskyt astmatu u dětí i úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění u dospělých. Znečištění má dlouhodobý efekt. Lze jej zaznamenat od prenatálního období až po zkrácení průměrné délky života," uvádí Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Ostravanům pomáhá gen. Je to ale něco za něco

Výzkum jeho týmu v Ostravě sice prokázal, že Ostravané díky zvýšené aktivitě jednoho z reparačních genů lépe odolávají působení škodlivin, jak dlouho však dokáže organismus vzdorovat, je velkou neznámou.

"Je to vždycky něco za něco. Negativní důsledky této adaptivní odpovědi spočívají ve zkrácení průměrné délky života," uvádí Šrám.

Upozorňuje, že působení benzo(a)pyrenu by se mělo sledovat dál. Například jestli se změny přenášejí z rodičů na děti. "Už teď nám výsledky ukazují, že zejména v Radvanicích se děti rodí s nezralým imunitním systémem," připomíná Šrám.

Jeho slova dokládá i další výzkum Akademie věd. Ten srovnával Prahu s necelým jedním nanogramem benzo(a)pyrenu v ovzduší a České Budějovice s jedním a půl. A už tento malý rozdíl vedl ke změnám v imunitním systému novorozenců.

Lidé v Moravskoslezském kraji čelí mnohonásobně vyšším dávkám dlouhodobě. Předloni to bylo v Radvanicích 10,1 nanogramu, v Karviné 7,4 a třeba v Českém Těšíně 4,4 nanogramu. V roce 2009 bylo krajské maximum devítinásobkem limitu, v roce 2006 činilo dokonce téměř dvanáctinásobek.

Příčinou extrémně vysokých čísel je velké nahromadění průmyslu. To doložil i loňský příspěvek Českého hydrometeorologického ústavu na konferenci o kvalitě ovzduší v Ostravě. Srovnal Ostravu a Heřmanovice na Bruntálsku. Ty jsou stranou od průmyslových vlivů a benzo(a)pyren tam produkují jen domácí kotle. V zimě tam mívají okolo dvou nanogramů.

Benzo(a)pyren v Ostravě? Jednoznačně kvůli průmyslu

"Jednoznačně dominantní vliv mají velké zdroje. K nepříznivé imisní situaci negativně, zhruba z 10 až 15 procent, přispívají i neprůmyslové zdroje," uváděl příspěvek ke koncentracím nebezpečné látky v Ostravě. Vyhráno však nemají ani lidé ve zbytku republiky. Limit pro benzo(a)pyren byl loni překročen na 69 procentech stanic v republice.

Odborníci teď budou počítat, kolik lidí na zmíněném území žije. Je ovšem pravděpodobné, že může jít o nadpoloviční většinu Čechů.

Podle poslední Zprávy o stavu životního prostředí České republiky se riziko vzniku nádorového onemocnění ve městech kvůli benzo(a)pyrenu v letech 2006 až 2011 pohybovalo od 0,5 do 11 případů na 10 tisíc obyvatel za 70 let. Vzhledem k tomu, že Moravskoslezský kraj má nejvyšší hodnoty, platí pro něj horní hranice tohoto rizika.

Vážné je už to, když na 100 tisíc lidí přibude jeden s rakovinou

"Nejvyšší hodnota rizika je v lokalitách ovlivněných velkými průmyslovými zdroji, kde může představovat zvýšení nemocnosti až o jedenáct případů na 10 tisíc obyvatel," varuje zpráva. Podle zdravotnických organizací se jako vážné vnímá už to, když se vinou benzo(a) pyrenu zvýší výskyt nádorů o jeden na 100 tisíc obyvatel.

V některých zahraničních oblastech se i přes průmysl daří držet hodnoty nebezpečných polyaromátů pod nebo na hranici limitu. Třeba v okolí belgického Gentu se jeho množství pohybuje okolo jednoho nanogramu. Podobně je tomu v kanadských průmyslových lokalitách.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Rozbila jsem jí držku a jemu rozsekala telefon, líčila náhradní manželka

Zatímco Barča (32) je především milující maminka a hospodyně, což ji naplňuje, Kristýna (29) se nechce své rodině...

Trojnásobná máma vydělává odhalenými snímky, ostatní matky ji šikanují

Měsíčně si čtyřiačtyřicetiletá maminka vydělá v přepočtu přes tři miliony korun. A to díky fotkám ve spodním prádle,...

Playmate není spokojená s velikostí ňader, chce je ještě zvětšit

Dvaatřicetiletá Nicole Angele z Floridy nikdy nesnila o ničem jiném než o bujném poprsí. Nyní mají její přednosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zuzany: Přítel mi byl nevěrný s naší rodinnou kamarádkou

Po roce a půl společného bydlení jsem zjistila, že mě přítel podvádí s naší společnou rodinnou kamarádkou, s jejím...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Lékařka: Zachránili jsme dítě vážící 470 gramů. Dnes je to chytrá školačka

Každé třinácté miminko v Česku se podle statistik narodí předčasně. „Péče vždy záleží na tom, v jaké je miminko kondici...

Řeč krevních skupin. Co o nás vypovídají? A ovlivňují průběh nemoci covid-19?

Premium Krevní skupina může podle některých studií ovlivnit průběh nemoci covid-19. Jenže od vědeckých hypotéz k praxi v...

OBRAZEM: Jak vypadají nádory, které nás nejčastěji zabíjejí

Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí. Je to onemocnění, při kterém nekontrolovaně rostou určité skupiny buněk....

Psychika v době pandemie. Negativní zprávy omezte a jděte na procházku

Je to rok, co se potýkáme s pandemií koronaviru, a s tím spojenými restrikcemi. Vzniklá situace s sebou nese mnoho...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...