Pro osteoporózu existuje metaforická přezdívka „tichý zloděj kostí“, projevuje se totiž jejich řídnutím a následnými zlomeninami. Nejpostiženější jsou ženy po přechodu a s dědičnou zátěží, v jejichž rodině se onemocnění už objevilo, stejně jako ty, kterým se nedostává přiměřeného množství mléka a mléčných výrobků, v zaměstnání většinou sedí, nesportují, kouří a dlouhodobě užívají léky s obsahem kortikoidů.
Potraviny pro zdravé kosti. Jezte sardinky, čedar i fíky![]() |
Zrádnost choroby
Z odborného hlediska osteoporózou trpí každý, kdo má kostní hmoty alespoň o čtvrtinu méně než průměrný člověk téhož pohlaví a ve věku pod čtyřicet let.
Problém je, že choroba je bezpříznaková a pacienty dopředu nic nevaruje. Prvním znamením tak bývá až samotná zlomenina, k níž navíc může dojít i při minimálním podnětu. Proto je velmi důležitá včasná diagnostika v kombinaci s prevencí, u rizikových pacientů pak pravidelné měření hustoty kostí.
Fáze osteopenie
Pokud má někdo kostní hmoty o deset až dvacet pět procent méně, než jaký je běžný průměr, trpí takzvanou osteopenií. V této fázi, kdy se nemoc ještě nehlásí žádnými výraznějšími obtížemi, nastává také nejvhodnější chvíle začít s prevencí.
Je třeba zabránit tomu, aby úbytek kostní hmoty pokročil natolik, že začne působit vážné problémy.
Varovné signály
Osteoporóza se ke slovu hlásí různými způsoby, například bolestmi v zádech, které vás donutí vyhledat lékaře. Bolest bývá nespecifická, jakoby tahavá, zhoršuje se při zatížení, pohybu a dlouhém stání.
Ostré bolesti způsobené postupujícím odvápňováním kostí se mohou náhle objevit po prudkém pohybu nebo skoku. Nejčastěji se projevují v oblasti dolní hrudní a horní bederní páteře.
Čtyři rady odborníků, jak ochránit kosti před osteoporózou![]() |
Přirozené zbraně
Základem je dostatečný příjem vápníku, jehož nejvýznamnějším zdrojem ve stravě je mléko a mléčné výrobky. Abyste se osteoporóze vyhnuli, měli byste si dopřát půl litru nízkotučného mléka, čtvrt litru jogurtu nebo 65 gramů tvarohu denně.
Bohatým zdrojem vápníku jsou také olejovky, mák, ořechy nebo vybrané minerální vody. Tam, kde je to nezbytné, lze část vápníku doplnit i léky. V některých případech se na pomoc nasazuje hormonální léčba.