Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Osm tipů, jak udržet své srdce v dobré kondici

  • 9
Hlídejte si svůj cholesterol, zhubněte, nekuřte, snažte se pravidelně hýbat, to jsou dobře známé rady, jak se starat o zdraví svého srdce. Existují však i další faktory, které významně ovlivňují funkci tohoto životně důležitého svalu. Přečtěte si, co vašemu srdci prospívá a co mu škodí.

Kromě tuků si dejte pozor i na cukr

Transmastné kyseliny obsažené třeba ve sladkých zákuscích, pokrmech rychlého občerstvení a v živočišných tucích zvyšují hladiny cholesterolu v krvi a negativně ovlivňují srdečně-cévní systém. Nebezpečí pro srdce však představují i pokrmy bez těchto špatných tuků, zato však plné cukru.

"Jde také o váš cukr v krvi," říká doktorka Nieca Goldbergová, ředitelka Women´s Heart Program z Newyorské univerzity a zároveň mluvčí Americké srdeční asociace. Tělo reaguje na vysoké hladiny krevního cukru pumpováním více inzulinu ve snaze přeměnit tento cukr na energii.

"Příliš inzulinu zvyšuje vaše triglyceridy a způsobuje záněty arterií, čímž je činí zranitelnější vůči ztvrdnutí," vysvětluje doktorka Goldbergová.

Doktorka Nakela Cooková z National Heart, Lung and Blood Institute proto doporučuje kromě omezení nasycených tuků, transmastných kyselin a cholesterolu rovněž snížit přísun sladkostí a rafinovaných sacharidů, které mohou zvyšovat hladiny cukru a inzulinu v krvi. Nabádá naopak k obohacení jídelníčku o vlákninu, zeleninu a celozrnné výrobky.

Americká srdeční asociace American Heart Association (AHA) doporučuje pouze šest čajových lžiček přidaného cukru denně.

Vy i váš partner dejte vale cigaretám

Váš cigaretový zlozvyk samozřejmě srdci škodí, ale i když se rozhodnete přestat, stále nemáte vyhráno, pokud se cigaret nevzdá i ten, kdo s vámi žije či pracuje (více o pasivním kouření čtěte zde).

Nekuřáci, kteří jsou vystaveni druhotnému kouření doma nebo v práci, mají podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí o 25 až 30 procent zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Pro kuřáky, kteří se rozhodli s cigaretami skoncovat, má doktorka Goldbergová příznivé zprávy. Po prvním roce bez cigaret snížíte riziko srdečních onemocnění o polovinu a za 15 let bez kouření bude vaše riziko stejné jako u těch, co nikdy nekouřili.

Rozhýbejte své tělo alespoň pětkrát týdně

Nemusíte každý den chodit běhat a potit se v posilovně. Ke snížení rizika srdečních onemocnění a mrtvice o 35 až 50 procent vám podle doktorky Niecy Goldbergové z Newyorské univerzity úplně postačí půlhodinka pohybu pětkrát týdně.

Těchto třicet minut lze dokonce rozdělit do desetiminutových intervalů a můžete dělat cokoli, co vás baví a při čem se trochu zadýcháte. Ať už je to rychlá chůze, hrabání trávy nebo házení lopatou, důležitá je důslednost a pravidelnost.

"Důležité je hýbat se a dělat to pravidelně," zdůrazňuje doktorka Goldbergová.

Na srdce může mít vliv i těhotenství

Zhoršené srdeční zdraví mohou mít i ženy, které již prošly těhotenstvím a prodělaly těhotenskou cukrovku, preeklampsii nebo vysoký krevní tlak způsobený těhotenstvím. Anebo také ženy s polycystickým vaječníkovým syndromem (PCOS), které mohly mít problémy s otěhotněním.

Podle doktorky Goldbergové všechny tyto stavy zvyšují tendenci vyšší hladiny triglyceridů a odolnost vůči inzulinu, tepny tak mohou být zranitelnější vůči tvorbě plaku. Pokud jste tedy prodělaly těhotenství s těmito příznaky, je důležité, abyste o tom informovaly svého lékaře.

Hlídejte si obvod svého pasu

Tuk, který se usazuje v břišní oblasti a zvyšuje tak obvod pasu, odborníci spojují se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, s cukrovkou druhého typu, vysokým cholesterolem a vysokým krevním tlakem.

Samozřejmě není vhodné přibírat ani v oblastech pozadí a boků. Experti ovšem tvrdí, břišní tuk je nebezpečný pro zdraví, protože může uvolňovat nadbytečné mastné kyseliny (které by mohly přispívat k problémům s inzulinem a hromaděním plaku) nebo hormony, které způsobují záněty.

A kolik centimetrů vám může váš metr ukázat? Podle odborníků je alarmující obvod pasu nad 90 centimetrů.

Naučte se zklidňovat

Vysoké hladiny stresu nejen unavují vaše srdce a zvyšují krevní tlak, ale přispívají i ke zvýšení dalších rizikových faktorů pro srdeční onemocnění.

"Když jste vystresovaní, musíte rychle zmobilizovat zdroje energie a váš mozek posílá informace játrům, aby uvolnily uskladněný cukr do krevního oběhu," vysvětluje doktorka Niecy Goldbergová z Newyorské univerzity.

"Pokud jste neustále ve stresu, udržujete si krevní cukr a hladiny inzulinu vysoké. To může vést k vyvinutí břišního tuku, což zvyšuje vaše riziko pro srdeční onemocnění," Varuje doktorka Goldbergová.

Doporučuje najít si efektivní způsob boje se stresem, ať už je to jóga, dlouhé procházky nebo třeba i sledování nekonečných televizních seriálů.

Zpozorněte, pokud máte revma či deprese

Zdánlivě nesouvisející problémy jako deprese nebo revmatická artritida mohou podle odborníků také zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Pokračující výzkumy zatím ukazují, že pacientům s artritidou může hrozit až dvojnásobné riziko infarktu a mrtvice. Ženám s depresemi zase hrozí vyšší riziko srdečních onemocnění než ženám bez depresí.

Nová studie rovněž poukazuje na nutnost pravidelných zubařských prohlídek. Pokud jste nebyli za poslední dva roky u zubaře, zvyšujete si riziko srdečních onemocnění, mrtvice a  kardiovaskulárních problémů nejméně o třetinu.

Láska většinou srdci pomáhá

Ne nadarmo je srdce spojováno s láskou. Není však láska jako láska. Podle výzkumů snižuje láska k přátelům krevní tlak a srdeční frekvenci, majitelé domácích zvířat zase žijí déle po infarktu než ti, co žádné zvíře nemají.

Co se týče romantické lásky, může srdci pomáhat, ale i ubližovat. Studie prokázala, že ženy, kterým se často dostává něžného objetí od svých partnerů, mají nižší krevní tlak. Na druhou stranu lidem v manželství plném hádek hrozí zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Nevyslyšená láska nebo rozchod zase mohou způsobit stav velmi podobný infarktu, který se odborně nazývá syndrom zlomeného srdce.