Proč je ortorexie považována za psychickou nemoc?
Protože jakékoli jídlo vyvolává v člověku, který ortorexií trpí, nepříjemné, obvykle úzkostné pocity a představuje pro něj stres. Ten je permanentní, neboť člověk se zabývá jídlem, způsoby jeho nejzdravější přípravy a konzumace vlastně pořád.
Týdeník TÉMAVychází v pátek |
Přicházejí výčitky svědomí, že jsem určitě snědl a vypil něco, po čem onemocním. Že ačkoliv si plánuju jídelníček a každou porci, hledám na internetu všechny novinky o zdravé stravě a detoxikačních kúrách, v obchodě vždy strávím dvě tři hodiny čtením detailního složení potravin a počtů kalorií a snažím se jíst jen samé zdravé věci, určitě jsem něco přehlédl a v mém jídle je zcela jistě spousta éček, konzervantů, umělých barviv, cukru, soli, lepku a dalších „jedů“. Navíc určitě ty potraviny nejsou stoprocentně „bio“.
V tom případě mi nepomůže ani to, že nepoužívám mikrovlnnou troubu či mrazák a že nechodím do restaurací, protože bych neměl kontrolu nad kvalitou, původem a přípravou pokrmu. Prostě onemocním, vím to…
Důsledkem těchto myšlenek je nabouraná psychika, deprese, nespavost. A také to, že přemýšlení o zdravé stravě se stává u člověka hlavním a téměř jediným smyslem života i náplní času. Postupně se přestává stýkat i s lidmi, kteří jedí a žijí „nezdravě“.