Podle oftalmoložky Valešové se ale v posledních letech zhoršuje i zrak u dětské populace. „Je prokázáno, že děti které tráví víc než dvě hodiny času denně venkovními aktivitami, mají nižší výskyt krátkozrakosti. Nepřiměřeně velké množství času strávené prací na blízko (čtení, PC, telefony) zhoršuje tuto prognózu,“ prozradila v online rozhovoru čtenářům.
Odpovědi lékařky Lucie Valešové najdete zde. |
Zároveň poradila, že pokud už člověk musí pracovat na počítači, je nutné dodržovat pravidlo odpočívání. „Tedy po dvaceti minutách práce na počítači přeostřit na dvacet sekund na předmět ve vzdálenosti delší než pět metrů, aby si odpočinul zaostřovací sval,“ uvedla oftalmoložka.
Při práci na počítači je třeba myslet také na mrkání a na chvíli oči zavřít, aby se obnovil slzný film. V případě suchosti očí radí lékařka používat umělé slzy, které zabrání pocitu písku v očích.
O lékařceMUDr. Lucie Valešová, MHA je primářkou Oční kliniky NeoVize Praha. Vystudovala na LF Univerzity Karlovy v Plzni, má dvě atestace v oboru oftalmologie, absolvovala manažerskou školu ve zdravotnictví s titulem MHA. Pravidelně přednáší na odborných oftalmologických vzdělávacích akcích a účastní se odborných oftalmologických kongresů a seminářů v ČR i v zahraničí. Je autorkou učebnice léčby diabetických změn oka a Atlasu oftalmologie. Je členkou ČLK, České oftalmologické společnosti, České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie a České vitreoretinální společnosti. |
Zraku ale neškodí jen práce na počítači. „Častou chybou je třeba i to, že nosíme nevhodné brýle, nechodíme na preventivní prohlídky, málo mrkáme, šetříme na slunečních brýlích, máme špatnou životosprávu a nedbáme na hygienu očí,“ říká Valešová.
A dodává, že zanedbanou péčí o zrak můžeme škodit nejen očím, ale i celému tělu. Například pokud používáme nevhodnou brýlovou korekci, třeba brýle z drogerie, můžeme si tím způsobit nejen bolest a únavu očí, ale také bolest hlavy a celkovou únavu.
Potíže nepodceňujte
Oči jsou jedinečný orgán. Díky nim vnímáme až osmdesát procent okolních podnětů. Dnešní oční medicína dokáže prakticky zázraky: během krátké bezbolestné laserové operace dokáže „na počkání“ zbavit krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu nebo výměnou nitrooční čočky vrátit ostrý zrak lidem s šedým zákalem. I po sedmdesátce můžeme vidět jako ostříž a brýle hodit do koše.
Ovšem je důležité, aby se Češi nespoléhali jen na pomoc lékařů, ale sami pečovali o svůj zrak a věnovali mu pozornost a chodili na preventivní kontroly.
Je podstatné si uvědomit, že špatným zrakem nekomplikujeme život jen sami sobě, ale i druhým lidem. Zejména u řidičů je ostré vidění nezbytnou podmínkou usednutí za volant. Také jako cyklisté či chodci jsme však účastníky silničního provozu a ovlivňujeme zdraví a životy ostatních.
Přibývá dětí s vadami zraku
Potíže se zrakem trápí stále víc i děti, u kterých se pak může zhoršit i výkon ve škole. „Nekorigovaná nebo špatně korigovaná oční vada znamená pro dítě námahu spojenou se zaostřováním, je pak rychleji unavené, méně soustředěné, může docházet i k chybám, které jsou mylně považovány za dyslexii či dysgrafii. Děti také často bolí hlava a pak, stejně jako u dospělých, je soustředění mnohem komplikovanější,“ vysvětluje lékařka.
Svět očima lidí se zrakovými vadami. Podívejte se, jestli netrápí i vás |
Rodiče, jejichž děti mají problém se soustředěním a únavou při učení, by proto měli se svými potomky navštívit očního lékaře, aby vyloučili možnou vadu zraku. Vyšetření očí navíc odborníci doporučují již před nástupem k povinné školní docházce, a to i v případě, že dítě žádnými problémy netrpí.