Jiří Černý | foto: Dan Materna, MAFRA

Jihoafrická mutace covidu by mohla být rezistentní na očkování, řekl virolog

  • 99
Pandemie koronaviru zasáhla celý svět, který s ním bojuje už více než rok. Navíc se objevily nové mutace, které jsou ještě nakažlivější. „Britská mutace se stejně jako jihoafrická šíří rychle. O to jsou obě nebezpečnější. U jihoafrické to navíc vypadá, že by mohla být rezistentní na očkování," upozornil v online rozhovoru se čtenáři virolog Jiří Černý.

Odpovědi virologa Jiřího Černého najdete zde

Zmínil, že RNA vakcíny se umí rychle adaptovat. „Takže bych se toho zas až tak moc nebál, je ale dobré být ve střehu a sledovat, které kmeny se kde šíří,“ uvedl.

Čtenářům také vysvětlil, proč práve koronavirus zasáhl v takové míře celý svět. „Sešlo se u něj několik špatných vlastností. Nejdůležitější je to, že člověk je infekční dříve, než se projeví příznaky, a proto není jednoduché infekční lidi umístit do karantény. Další důležitá věc je, že se poměrně rychle šíří a v neposlední řadě u velkého množství infikovaných vyvolá onemocnění, které vyžaduje intenzivní lékařskou péči, čímž může vytvořit velkou pandemii, která zase vytváří velký tlak na zdravotnický systém a i když je prognóza statistika úmrtnosti celkem nízká, může raketově vyrůst právě při přetížení systému,“ upozornil Černý.

Stejně jako ostatní odborníci i on vyzdvihuje důležitost vakcinace a prozradil, že on sám se nechá očkovat a pokud to půjde, tak i svoje děti. Podle rychlosti proočkování společnosti se navíc podle jeho slov bude odvíjet i to, kdy pandemie skončí. Vir SARS-CoV-2 podle něj stejně zcela nezmizí.

„Bohužel je pravděpodobnější, že tu s námi bude už napořád. Při proočkování velké části populace nebude nutné aplikovat současná protiepidemická opatření, takže život se snad zase vrátí do normálu,“ dodal.

Vyjádřil se i k účinnosti prováděných testů. „Nejcitlivější jsou PCR testy, ty jsou ale drahé a pomalé, takže na plošné využití se nehodí. Antigenní testy jsou méně spolehlivé, ale protože jsou jednoduché, levné a rychlé, dají se dělat opakovaně, což vyváží sníženou citlivost,“ řekl virolog. 

I PCR testy se podle něj mohou mýlit, přestože koronavirus máte. „Test může být falešně negativní z mnoha důvodů. Může jít o špatný odběr vzorku, nedodržení chladicího řetězce při transportu do laboratoře či chyba v laboratoři,“ vysvětlil virolog Jiří Černý a dodal, že potvrdit vám  nákazu mohou protilátky, které si můžete nechat otestovat po prodělání nemoci.

Kdo je Jiří Černý

Pregraduální studium absolvoval Jiří Černý na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Doktorát obdržel z molekulární a buněčné biologie a genetiky na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity za práci ve výzkumu biologie virů. V průběhu doktorského studia se věnoval především virů, které jsou přenášeny klíšťaty a komáry, ale i viru chřipky. Během doktorského studia působil na Biologickém centru Akademie věd ČR pod vedením docenta Daniela Růžka a profesora Libora Grubhoffera.

Po ukončení doktorského studia se věnoval výzkumu viru zika a viru žluté zimnice na Univerzitě v Sao Paulu v Brazílii a výzkumu spirochét způsobujících Lymskou boreliózu na Yaleově univerzitě v USA. 

Po návratu do ČR založil vlastní výzkumnou skupinu na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity, která se zabývá výzkumem biologie virových zoonóz (nemocí způsobených viry, jenž schopné infikovat jak zvířata, tak i lidi). 

Zajímá se především o genetické změny, které tyto mezidruhové přenosy umožňují, o evoluci virů v nových hostitelích, ale i o vývoj nových metod, které umožní rychlou a spolehlivou detekci takovýchto patogenů přímo v terénu.