MUDr. Soňa Šuláková

MUDr. Soňa Šuláková | foto: Archiv lékařky

Lékařka: Zachránili jsme dítě vážící 470 gramů. Dnes je to chytrá školačka

  • 15
Každé třinácté miminko v Česku se podle statistik narodí předčasně. „Péče vždy záleží na tom, v jaké je miminko kondici a jestli se narodilo předčasně o pár dnů či týdnů. Vyžaduje teplo, stabilní prostředí inkubátoru, dechovou podporu, parenterální výživu do žíly… Je toho hodně,“ řekla v online rozhovoru neonatoložka Soňa Šuláková.

Čtenářům také prozradila, že právě přiběhla odpovídat od porodu předčasně narozené holčičky, která vážila 1 610 gramů. A i u ní lékaři provedli potřebnou péči. 

Všechny odpovědi lékařky najdete zde

„Zrovna teď tato holčička vyžadovala dechovou podporu přístrojem, který se jmenuje nCPAP. Dýchala sama, ale s námahou a tento přístroj jí ulehčuje dechovou práci. Vyžaduje i podávání kyslíku. Teď s ní budeme co nejméně manipulovat, ponecháme ji se adaptovat. Potom ji čekají laboratorní odběry, zavedení periferní žilní linky a zavedení kapací infuze a pokud bude šikovná, dostane i trošku mateřského mléka do pusinky,“ popsala lékařka, jak péče o předčasně narozené děti probíhá.

Nedonošenec může vážit i 500 gramů

Zatímco se běžná porodní váha u donošeného novorozence pohybuje kolem 3,5 kilogramu, nedonošené miminko může vážit pouhých 500 gramů i méně. Za předčasný se považuje každý porod, který proběhl dříve než ve 37. týdnu těhotenství.

„Zachraňujeme podle legislativy děti od 24. týdne těhotenství, ale není to úplně striktní. Když přijde maminka s předčasným porodem ve 23. týdnu, což je tzv. šedá zóna, snažíme se domluvit s rodiči a respektovat jejich přání a o záchranu dítěte se pokusíme. Platí, že čím nižší týden gravidity, tím více komplikací. V péči jsem měla i miminko o hmotnosti 350 g, to bohužel nepřežilo. Málokdo si to uvědomí, ale v těchto váhových kategoriích jsme i limitováni technikou – nemáme tak malé masky, nostrily, kanylky, abychom je mohly u dítěte použít. Ale aby to nebylo jen smutné – nejmenší miminko, které přežilo a je bez následků, vážilo 470 g. Je to šikovná, chytrá holčička, která má samé jedničky ve škole,“ prozradila Soňa Šuláková, vedoucí dětská lékařka se specializací na neonatologii ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Předpokladem pro co nejlepší adaptaci na vnější svět je pro novorozence porod ve speciálně vybavené porodnici, tzv. perinatologickém centru, které se zaměřuje na péči o nedonošená miminka. Pokud proběhne porod mimo takovou porodnici, je většinou nutno novorozence podle lékařky převézt na vyšší pracoviště. 

MUDr. Soňa Šuláková

vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, má atestaci v oboru pediatrie a neonatologie. Denně se věnuje malým pacientům na jednotce intenzivní péče, kde se stará o extrémně nedonošené děti. Je vedoucí lékařkou oddělení fyziologických novorozenců a intermediární péče a zároveň se věnuje moderování. 

Vídat jste ji mohli třeba na obrazovkách České televize, kde moderovala pořady Dobré ráno a Sama doma.

Po porodu je nutné miminko stabilizovat a poskytnout mu vhodné podmínky pro adaptaci na vnější prostředí. Orgány jsou sice plně vytvořeny, přesto nejsou zralé natolik, aby fungovaly bez podpory. Podle situace tak bývá potřeba podpořit dýchání miminka přístroji, zajistit krevní oběh a dopřát mu dostatek tepla a výživy buď přímo do žaludku nebo pomocí infuzní hadičky.

Polohování i balení

A jak vypadá další péče o nedonošené miminko? Ideální je dítěti poskytnout koncept bazální stimulace, jehož snahou je miminku dopřát co nejvíce podnětů přibližujících mu známé prostředí. Miminka se balí a polohují tak, aby se cítila jako v matčině děloze.

„Bylo zjištěno, že pokud se miminka vyvíjejí v klidném a tichém prostředí, a zároveň je respektován jejich spánkový cyklus, vzniká v jejich mozku mnohem více neuronálních synapsí a v průměru jsou propuštěna do domácího prostředí o dva až tři týdny dříve,“ vysvětluje neonatoložka Soňa Šuláková.

O klidném spánku nerozhoduje pouze okolní prostředí, ale i takový „detail“, jako je kvalitní plenka. Vyrábí se proto speciální plenky ve třech velikostech, ty nejmenší pro váhu miminka okolo 800 gramů. Jsou vyrobené z velmi jemných materiálů, aby miminko nedráždily a netlačily, a také mají velkou savou schopnost, aby je nebylo nutné vyměňovat příliš často a miminku byl dopřán posilující spánek. Přestože není možné s nedonošeným miminkem v inkubátoru zacházet stejně jako s donošeným miminkem, můžou za ním rodiče docházet a promlouvat k němu.

MUDr. Soňa Šuláková

Později je možné zajistit i bližší kontakt a třeba ho zkusit přebalit. Důležité je nezpřetrhat vazbu a miminko podporovat svou přítomností. Nezbytné však je respektovat klidný spánek novorozence, aby nabralo co nejvíce sil, a nebudit ho. 

Protože bylo miminko v bříšku navyklé na hlas maminky, stojí za prosbu k sestřičkám, zda mohou natočený hlas maminky miminku pouštět. Od věci není ani zpívání klidných písniček a ukolébavek. To vše miminku prospívá a přispěje k tomu, aby rychle dohnalo zbývající čas a bylo propuštěno domů.

Příčinou může být infekce i vysoký věk

Příčiny předčasného porodu jsou různé. Velmi často to bývá nitroděložní infekce, kdy se vzniklý zánět přenese na plodové obaly a následně na plod. Může jít ale i o další zdravotní problémy matky nebo již vzniklé anomálie u plodu. Dalším rizikem jsou vícečetná těhotenství.

Narodil se jako 600gramový drobek, teď chlapec navštívil „své“ záchranáře

Nedostatečná vyživovací funkce placenty nebo cukrovka či vysoký tlak matky mohou porod také uspíšit. Toto jsou zpravidla faktory, které maminka nemůže změnit.

Co však ovlivnit může, je užívání návykových látek a přiměřená fyzická zátěž. Za zvyšujícím se počtem předčasně narozených miminek může stát i zvyšující se průměrný věk prvorodiček, u nichž se výše zmiňovaná rizika včetně vrozených vývojových vad u dětí s rostoucím věkem vyskytují častěji.