Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance

Praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance | foto: Archiv lékařky

Jeden lékař zvládne až čtyřicet pacientů denně, čekáme jen na vakcíny

  • 23
I přes nápor pacientů jsou některé ordinace praktických lékařů připraveny na očkování pacientů proti covidu-19. „Plánujeme, že by u nás každý lékař naočkoval zhruba třicet až čtyřicet pacientů denně. Jsme připraveni začít kdykoli. Záleží ale na dostupnosti vakcín,“ řekla v online rozhovoru praktická lékařka Ludmila Mazylkinová ze společnosti Moje ambulance.

Čtenářům v rozhovoru také poradila, jak se chovat, pokud si myslí, že mají  koronavirus. „Člověk, který má podezření na covid-19, musí zavolat svému praktickému lékaři. Ten podle svého uvážení vystaví žádanku na test PCR a poučí pacienta o nutném karanténním režimu. Dotyčný by neměl nikam chodit a s nikým se stýkat. Výsledky, které pacient obdrží, pak nahlásí praktickému lékaři a dohodne se s ním na dalším postupu,“ popsala.

Odpovědi lékařky najdete zde

A dodala, že apeluje na všechny, kdo mají jakékoli známky koronavirového onemocnění, aby kontaktovali lékaře telefonicky a nechodili bez předchozí dohody osobně do ordinace. Je to nezbytné pro zamezení šíření infekce na ostatní lidi včetně zdravotnického personálu.

Pokud se u vás nemoc covid-19 potvrdí, léčba podle lékařky záleží na příznacích. „Při horečkách použijte běžné léky proti teplotě (např. paracetamol), při kašli zkuste léky nejprve běžně dostupné v lékárně. Důležitý je klidový a pitný režim a také podpůrně vitamíny, zejména řady B, C a D,“ doporučila Mazylkinová.

Ordinace změnily fungování

Během pandemie koronaviru se fungování v ordinacích praktických lékařů hodně změnilo.

Poradny nově na iDNES Premium

Není jen koronavirus, ale i další nemoci. Jak je léčit? Kdy zajít na preventivní prohlídky? Na tyto a další otázky se můžete zeptat nově také kdykoli v poradně praktické lékařky, která je součástí poraden na iDNES Premium.

„Od počátku pandemie jsme zdůslednili náš objednávací systém, současně jsme vyčlenili čas pro telefonický kontakt. Práce velmi přibylo. Jednak ošetřujeme pacienty jako v době dřívější, neboť koronavirus není jediné onemocnění, současně pokračujeme v preventivních a dispenzárních prohlídkách i očkování,“ vysvětluje lékařka.

Větší zátěží je také administrativa, která se navýšila o vystavování karantén v souvislosti s onemocněním covid-19. Nyní se k tomu přidaly antigenní testy.

O lékařce

MUDr. Ludmila Mazylkinová vystudovala obor Všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Poté pracovala několik let v nemocnici na interním a kardiologickém oddělení. Od roku 2012 pracuje jako praktická lékařka společnosti Moje ambulance v ordinaci v Praze 4 – Braníku, kde je vedoucí lékařkou. Pracuje také jako lékařský dozor na mnoha významných sportovních akcích. V roce 2020 získala licenci pro výkon vedoucího lékaře, primáře a školitele v oboru praktického lékařství.