ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Játra mají velkou schopnost regenerace, zlepšit se mohou už za pár měsíců

  • 16
Masivní výskyt obezity v populaci s sebou přináší celou řadu nemocí. Jednou z nich je nealkoholové ztukovatění jater, jež může při neléčení postupně vést až k trvalému poškození tohoto orgánu. „Pokud však zhubnete, mohou se vaše játra zcela uzdravit,“ řekla v online rozhovoru lékařka Emilie Niedobová.

Zlepšení se na játrech může podle lékařky projevit už během pár měsíců. „Vždy záleží na tom, jak moc jsou játra postižená. Zda jde o prosté ztukovatění, určitý stupeň fibrózy, či již jaterní cirhózu. Regenerační schopnost jater je velká a zvláště tam, kde ještě není ciróza,“ vysvětlila v online rozhovoru primářka Oblastní nemocnice Kolín Emilie Niedobová.

Všechny odpovědi lékařky najdete zde

Čtenářům poradila, jak by měl vypadat jaterní detox. „Postačit by měla zdravá životospráva a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, stačí běžná svižná chůze. V jídelníčku by mělo být co nejvíce zeleniny, ovoce s nižším obsahem cukrů, nepřekračovat doporučené dávky tuků a bílkovin. Na jaře lze využít řady čerstvých bylinek z přírody a nezapomínat na dostatek tekutin, zejména neslazených.“ 

Nejčastější chronické onemocnění jater

Nealkoholové ztukovatění jater, ve zkratce označované jako NAFLD (z angl. Non-Alcoholic Fatty Liver Disease), bylo ještě před dvaceti lety poměrně neznámé onemocnění. Dnes je to nejčastější příčina chronického onemocnění jater na světě a postihuje až čtvrtinu obyvatel planety.

Dochází při něm k nadměrné akumulaci tuku v játrech (tzv. steatóze jater) a jejich postupnému poškození. Ačkoli NAFLD zpočátku nezpůsobuje nemocnému žádné potíže, jak onemocnění postupuje, může se časem rozvinout do jaterní fibrózy a posléze do cirhózy se všemi jejími komplikacemi.

„Přestože si při potížích s játry mnozí vybaví jako hlavní příčinu alkohol, jak již název nemoci napovídá, v tomto případě nemocní k jeho častým konzumentům nepatří,“ upozorňuje primářka Emilie Niedobová.

O lékařce

MUDr. Emilie Niedobová

MUDr. Emilie Niedobová se narodila v roce 1964 v Kolíně. Vystudovala lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci. 

Během své odborné praxe se vypracovala od sekundární lékařky interního oddělení, až po primářku interního oddělení v Oblastní nemocnici Kolín a.s., kde působí již více jak 30 let. 

Lékařka absolvovala také stáž na gastroenterologickém oddělení ve WRAMC, Washington D.C. a několik let učila na střední zdravotní škole v Kolíně.

A dodává, že nejobvyklejším projevem NAFLD je únava nebo tlak v pravém podžebří. Až u poloviny pacientů se ale neprojevuje nijak, což je tím nebezpečnější.

Játra jsou po mozku druhým nejsložitějším orgánem a rozšířit povědomí o jejich významu i možných onemocněních je cílem Světového dne jater. Ten si každoročně připomínáme 19. dubna. 

Tento 1,5kg vysoce výkonný orgán plní kolem pěti set životních funkcí. Mezi nejznámější patří metabolismus sacharidů, proteinů, tuků, hormonů nebo vitamínů. Dále pomáhá produkovat žluč, odbourávat tuky v tenkém střevě, zpracovávat hemoglobin, čistit krev od škodlivin nebo regulovat srážlivost krve.

Změna životního stylu

Výskyt nealkoholového ztukovatění jater těsně souvisí s výskytem obezity a posléze i diabetu 2. typu. U pacientů s těžkou obezitou se NAFLD vyskytuje ve více než 80 procentech, u pacientů s diabetem v 75 procentech. 

„Jako nejúčinnější léčba pacientů trpících steatózou jater se prosazuje změna spočívající v úpravě stravy a zvýšení fyzické aktivity, které následně vedou i ke snížení hmotnosti. To ovšem vyžaduje celkovou transformaci přístupu k životu, což není snadné,“ vysvětluje lékařka Emilie Niedobová. „Většina pacientů není, bohužel, schopna změny trvale dosáhnout,“ dodává.

Jako podpůrný přípravek při léčbě pacientů s NAFLD se již několik let používají látky přírodního původu zvané esenciální fosfolipidy. Ty dokážou přispívat k obnově struktury a funkce buněčných membrán jater. Zároveň zvyšují odolnost buněk proti nepříznivým vlivům, včetně těch toxických.