Odpovědi lékaře si můžete přečíst zde. |
Čtenářům dále doporučil, aby jedli dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, otužovali se a pravidelně se hýbali. „Pokud je člověk zdravý, má případně smysl jednou až dvakrát týdně užívat tabletu takzvaného multivitaminu, který zajistí komplexní přísun vitaminů, minerálů a některých stopových prvků. Pomoct může také pravidelné užívaní vitaminu C,“ uvedl lékař.
U dětí se dá podle Klubala předejít vysoké nemocnosti užíváním takzvaných bakteriálních lyzátů (extrakt z běžných bakterií, které způsobují nemoci horních cest dýchacích), užívání je ideální na přelomu srpna a září. „Případně jsou šetrné a celkem rozumně preventivně účinné i například extrakty mateřského mléka, tzv. kolostrum (kozí nebo kravské).“
Sedm pomocníků pro lepší imunitu. Uvařte si vývar a dejte si bílý jogurt![]() |
Jen genetika nestačí
Imunitní systém chrání náš organismus proti nebezpečným cizorodým látkám, ale také proti pozměněným buňkám vlastního těla, které jsou příčinou závažných onemocnění.
Imunita může být přirozená a získaná. Přirozená imunita je dána geneticky a umožňuje člověku bránit se proti škodlivinám zvenčí a různým choroboplodným zárodkům už od narození. Druhý typ imunity získáváme díky očkování nebo proděláním daného onemocnění. Organismus si vytváří protilátky, díky nimž je vůči této nemoci chráněn.
„Bohužel naše imunita ale posledních sto let degeneruje. Současně se dožíváme vyššího věku, s tím přibývá i poruch imunity, včetně autoimunit. Lékaři i my všichni si na tuto novou situaci budeme muset zvyknout a pracovat na nových terapeutických postupech,“ dodal lékař Radek Klubal.
O lékařiMUDr. Radek Klubal – imunolog a alergolog založil v roce 2008 Medicínské centrum Praha, kde působí jako vedoucí lékař. Vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Poté působil v Česku na 1. a 2. LF UK, dále v nestátních zdravotnických zařízeních v Praze a také v zahraničí – například v Rakousku a USA. |