ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Horší průběh covidu hrozí hlavně špatně léčeným diabetikům, varuje lékař

  • 16
Více než milion lidí v Česku má diagnostikován diabetes. Další o své nemoci ani neví. „Pacientům s cukrovkou přitom hrozí vážnější průběh koronaviru. A to hlavně těm, kteří nemají správnou léčbu,“ upozornil čtenáře v online rozhovoru profesor Martin Haluzík.

Problém tak mají podle doktora Haluzíka hlavně starší pacienti s dalšími nemocemi (například s obezitou, vysokým tlakem, cévními a ledvinovými komplikacemi). 

„Dobře kompenzovaný mladší diabetik bez komplikací může mít riziko vážnějšího průběh onemocnění koronavirem podobné jako nediabetik,“ uvedl v rozhovoru se čtenáři.

Odpovědi lékaře najdete zde

„Výhodné je proto využití moderních antidiabetik, které zlepšují nejen cukrovku, ale také krevní tlak a hladinu lipidů a riziko komplikací snižuji. Velmi vhodné je také preventivní očkování například proti chřipce a pochopitelně při vyšším výskytu viróz dodržování všech hygienických zásad,“ říká profesor Martin Haluzík z Centra diabetologie IKEM.

Lidí s diabetem neustále přibývá

Nemocných diabetem v posledních desetiletích neustále přibývá. A protože cukrovka nebolí, začátek nemoci nemusí být nápadný. Na chorobu se často přijde náhodně a nezřídka v již dost pokročilém stadiu. 

Nebezpečí cukrovky obecně spočívá v akutních komplikacích (hypoglykémie) a v dlouhodobých (chronických) následcích. 

Dlouhodobě vysoká hladina krevního cukru u onemocnění diabetem poškozuje malé i velké cévy. Poškození cév se u lidí s diabetem může ukázat v podobě srdečního infarktu (třikrát častěji než ostatní), mozkové mrtvice (čtyřikrát častěji než ostatní) a ischemické choroby dolních končetin, poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) nebo nervů (diabetická neuropatie).

Varovné příznaky

A jak lze diabetes odhalit? „U cukrovky prvního typu jsou příznaky obvykle jasné. Velká žízeň, časté močení, hubnutí, rozmazané vidění, hladina cukru bývá obvykle vysoká. Podobné příznaky jsou u cukrovky 2. typu vzácné,“ vysvětluje profesor. 

Pacienti 2. typem cukrovky mají příznaky méně výrazné a nespecifické, Protože hladina cukru v krvi je zvýšena jen mírně. Lidé tak často pociťují jen celkovou únavu, někdy zvýšenou kazivost zubů, zhoršené hojení ran. 

„Mnohdy se cukrovka 2. typu zjistí až při výskytu její komplikace, například srdečního infarktu. Ideální je proto chodit pravidelně na preventivní prohlídky, kde změření hladiny cukru v krvi i počínající cukrovku 2. typu snadno odhalí,“ dodal profesor Martin Haluzík.

O lékaři

prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. po ukončení Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v roce 1994 pracoval až do roku 2016 na III. interní klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V letech 2000-2002 působil jako Visiting fellow v National Institute of Diabetes, Digestive and Kidney Disease v USA. V současnosti se v Centru diabetologie IKEM klinicky i vědecky věnuje problematice obezity, diabetu a inzulínové rezistence, je členem výboru České diabetologické společnosti ČLS JEP a předsedou České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Je autorem osmi knih, mnoha kapitol v českých a anglických monografiích, více než tří stovek odborných a řady populárně vědeckých článků a držitelem řady českých i mezinárodních cen za výzkumy v diabetologii a obezitologii.