Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Antikoncepce může ženě pomoci překonat období přechodu, řekl gynekolog

  16:42aktualizováno  25. května 11:51
Způsoby, jak se chránit proti neplánovanému početí, se neustále vyvíjejí. Speciálně u hormonální antikoncepce se objevují nové varianty, které jsou pro ženy mnohem šetrnější. V dnešní době je nabídka nepřeberná a podle gynekologa Oldřicha Šottnera díky ní může žena překonat i nepříjemné období kolem přechodu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Odpovědi gynekologa najdete zde

„Nejsou-li přítomny kontraindikace, lze s pilulkou úspěšně překlenout období hormonálních změn přechodu a využít výhod například v kontrole cyklu i v období kolem přechodu,“ řekl lékař v online rozhovoru.

A dodal, že žena v pokročilejším věku může užívat v zásadě jakoukoli z pilulek v současnosti dostupných. Ideální je však volit spíše ty, které vykazují menší vliv na koagulační (srážlivé) parametry organismu – lze volit mezi jednotlivými typy gestagenních hormonů v pilulce obsaženými, či dokonce skokově snížit vliv na tyto parametry pilulkou s obsahem metabolicky neutrálního estrogenu – estetrolu.

A kdo by si měl vybrat jinou formu ochrany než hormonální antikoncepci? „Jde o skupinu žen, které mají jasnou takzvanou kontraindikaci pro užívání kombinované hormonální antikoncepce – zejména ženy, které prodělaly hlubokou žilní trombózu či plicní embolii,“ upozornil gynekolog.

Nejpoužívanější jsou pilulky

V České republice užívá podle odhadů lékařů hormonální antikoncepci asi 40 procent žen v plodném věku. Zvolit si ženy mohou podle různých typů aplikace.

Hormonální antikoncepce ve formě pilulek neboli perorální antikoncepce i nadále patří mezi nejpoužívanější a nejspolehlivější antikoncepční metody. Na trhu je k dostání kombinovaná hormonální antikoncepce a gestagenní hormonální antikoncepce. Kombinovaná antikoncepce obsahuje dva ženské hormony – estrogen a progestin, zatímco gestagenní antikoncepce obsahuje pouze progestin.

Nedávno se na trh dostala průlomová novinka v oblasti perorální antikoncepce, a sice hormonální antikoncepce s obsahem estetrolu. Je to první hormonální antikoncepce s tímto novým typem estrogenu.

„Po dlouhé době jde o skutečnou revoluční novinku v hormonální antikoncepci. Po několika desetiletích přichází do kombinované pilulky nový estrogen, a sice tělu vlastní, který se vyznačuje významně jinými vlastnostmi než dosud užívané syntetické hormony. Vzhledem k vlastnostem tohoto estrogenu existuje významný příslib zásadního snížení rizika tromboembolických příhod v souvislosti s užíváním antikoncepce ve srovnání s dosavadními pilulkami,“ vysvětluje gynekolog Oldřich Šottner.

Možností ochrany proti početí je ovšem kromě hormonální antikoncepce v podobě pilulek hned několik. Které to jsou?

Jak vybrat hormonální antikoncepci, která vám bude sedět

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělíska patří mezi dlouhodobé a vratné druhy antikoncepce. K dostání jsou tělíska s obsahem hormonu (progestinem) anebo bez hormonu (většinou vyrobené z mědi).

Tělíska s obsahem hormonu fungují tak, že ovlivňují sliznici v děloze a zároveň zahustí hlen děložního hrdla, který se stane neprostupným pro spermie. Tělíska bez obsahu hormonu jsou vyrobena z kovu, který svým působením v děloze a zvýšením koncentrace bílých krvinek ničí spermie. Tělíska dosahují více než 99% účinnosti a hodí se zejména pro ženy a dívky, které hledají dlouhodobější a spolehlivou metodu antikoncepce.

Vaginální kroužek a transdermální náplast

Obě tyto metody patří mezi střednědobé hormonální metody antikoncepce. Kroužek se ručně zavádí do vaginy, a to na 3 týdny. Po 3 týdnech následuje týdenní pauza, ve které přichází menstruace.

Náplast si žena nalepí na zvolenou část na těle, další týden vymění za novou a třetí týden za třetí náplast. Následuje čtvrtý týden bez náplasti, kdy přichází menstruace.

Kroužek i náplast obsahují hormony, které blokují ovulaci a současně mění děložní sliznici a hustotu hlenu v děložním hrdle. Jejich spolehlivost je velmi vysoká. Hodí se zejména pro zapomnětlivější ženy, které nechtějí myslet každý den na užívání pilulek.

Kondomy

Kondom je bariérová antikoncepční metoda, kterou jako jednu z mála antikoncepcí používají muži. Před stykem se nasazuje na ztopořený penis a po ejakulaci brání styku spermií s vajíčkem a následnému oplodnění. Kromě toho chrání jako jediná antikoncepční metoda také před přenosem pohlavních chorob, a proto se doporučuje i v případě, že používáte jinou formu antikoncepce.

Rizikem kondomů je jejich nižší spolehlivost, která ještě více klesá při nesprávném použití (špatné nasazení, sklouznutí či protrhnutí během sexu, prošlá expirační doba apod.).

Spermicidy

Ačkoliv patří spermicidy mezi jednu z nejstarších antikoncepčních metod, nejsou v současnosti až tak oblíbené. Na trhu naleznete syntetické spermicidy ve formě spermicidních krémů či globulí (čípků), které slibují až několika hodinovou ochranu před početím. Protože však spermicidy nepatří mezi nejúčinnější formu antikoncepce, je doporučeno používat je v kombinaci s další antikoncepční metodou, například pesarem.

O lékaři

MUDr. Oldřich Šottner

MUDr. Oldřich Šottner vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a působil ve Fakultní Nemocnici Bulovka.

V současné době je vedoucím lékařem Gynekologicko-porodnické a urogynekologické ambulance na Vysočině, působí rovněž v brněnské pobočce. Užším zaměřením je urogynekolog.

Nespornou výhodou spermicidů je jejich nízká cena, minimální riziko nežádoucích účinků a ničím nerušené potěšení ze sexu. Hlavními nevýhodami je však již zmíněná nižší spolehlivost, a to zejména tehdy, když jsou spermicidy používány samostatně.

Pokud však zkombinujete spermicidní přípravky například s pesarem, nitroděložním tělískem nebo počítáním plodných dní, můžete zvýšit účinnost vámi užívané antikoncepce ještě o něco více.

A zajímavý tip: na trhu můžete nalézt i spermicidní kondomy, které vás, na rozdíl od samotných spermicidních přípravků, ochrání i od pohlavních chorob.

Sterilizace

Sterilizace patří mezi nevratné metody antikoncepce. Je možné ji provést jak u žen, tak u mužů. U žen probíhá přerušením, uzavřením nebo odstraněním vejcovodů a u mužů přerušením chámovodů. Samotná sterilizace v žádném případě nepoškozuje funkčnost pohlavních žláz, jako je tomu u kastrace, ale pouze brání oplodnění. Po zákroku také nedochází k hormonálním změnám ani u žen, ani u mužů.

Sterilizace se řadí mezi nejšetrnější a nejspolehlivější metody antikoncepce, ale hodí se pouze pro ty, kteří neplánují otěhotnět nebo si své rodičovské touhy již splnili. Sterilizace je v poslední době jednou z velmi populárních metod, a to nejen u žen, ale i u mužů, a to zejména na Západě.

Autor:
  • Nejčtenější

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpotetovanější matka čelí urážkám na Instagramu, vášně budí i nahotou

Trojnásobná matka Aleksandra Jasminová pracuje jako tatérka. Sama je považována za nejpotetovanější matku světa a...

Zvětšené prsní žlázy, vypadávající vlasy. Body shaming se mužům přiznává těžko

Premium Zatímco zobrazování ženského těla se mění a v médiích je k vidění rozmanitost všech tvarů a velikostí, standardy pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ke zhubnutí jsem se prožrala, říká Petra, která shodila 20 kilogramů

Na dovolené s firmou se Petra schovávala v rohu bazénu, zatímco její kolegyně působily sebevědomě. I to u ní nakonec...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Žena je alergická na vodu, vlastní pot i slzy. Trpí v bolestech

Devatenáctiletá Abbie Plummerová z Kentu má bolestivou alergickou vyrážku, kdykoli se dostane do styku s vodou. Vadí jí...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...

Na příští vlnu covidu musíme být lépe připraveni, říká vakcinoložka

Šedesátiletá Sarah Gilbertová je profesorkou vakcionologie na Oxfordu a spoluautorkou vakcíny proti covidu-19...

Sedm zdravotních výhod sexu. Prospívá srdci, imunitě a zlepšuje spánek

Není to jen příjemná součást života. Erotické hrátky vám přinášejí také mnoho dobrého, a to jak po stránce duševní, tak...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...