Odpovědi lékaře si můžete přečíst zde |
Problém je podle alergologa Klubala hlavně v tom, že ještě neskončila pylová sezona jarních stromů a již začala i sezona travin. Alergie se tak „sčítají“ a lidé mohou pociťovat více zdravotních komplikací.
„Je proto dobré poradit se se svým alergologem a léčbu zesílit či kombinovat,“ poradil čtenářům lékař Radek Klubal.
Alergiků neustále přibývá
Počty alergiků neustále rostou. Jen v České republice trpí alergií každý čtvrtý až pátý člověk. Na vině je moderní způsob života. „Bydlíme v osvětlených a zateplených budovách, jíme potraviny, které bychom běžně nekonzumovali, užíváme řadu léků, které mimo jiné brání takzvanému přirozenému výběru,“ uvádí alergolog.
Krok zpět civilizačně již podle lékaře Radka Klubala není možný. „Musíme tedy tuto situaci přijmout. V něčem nám pomůže pokrok v medicíně, něco vyřeší postupná adaptace následující generace,“ vysvětlil.
Pomohou léky i imunoterapie
Spektrum projevů alergických reakcí je různé, od rýmy, astmatu, kožních alergických projevů, alergického zánětu očních spojivek až po anafylaktický šok.
Alergie ve většině případů vyléčit nelze, pouze se tlumí její příznaky. „Principy léčby jsou již dlouhodobě stejné. Jistou novinkou za posledních 10 let je různý formát takzvaných vakcín. Dříve to byly jen injekce nebo kapky, dnes jsou to i tablety nebo žvýkačky. Nové trendy nás v příštích 5 až 10 letech čekají přes cílené modulování imunity a mikrobiomu. Tato témata mají zatím pouze výzkumný charakter,“ dodal lékař Radek Klubal.
O lékařiMUDr. Radek Klubal – imunolog a alergolog založil v roce 2008 Medicínské centrum Praha, kde působí jako vedoucí lékař. Vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Poté působil v Česku na 1. a 2. LF UK, dále v nestátních zdravotnických zařízeních v Praze a také v zahraničí – například v Rakousku a USA. |