Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nošením brýlí si zrak nezhoršujete, je to mýtus, řekla lékařka

  • 15
Nějakou oční vadu má asi 60 procent lidí v Česku. Mnozí z nich o tom ani neví, nebo se řídí mýty a myslí si, že jim korekce dioptrií může uškodit. "Je to ale nesmysl. Když lidé s vadou nenosí brýle, oči tím netrénují, jen unavují. Oko je totiž předprogramováno a růst dioptrické vady tak není možné ovlivnit," odpověděla lékařka Lucie Valešová.

Odpovědi lékařky Lucie Valešové najdete zde

Dobrý zrak není samozřejmost. Kvalitu vidění ovlivňuje genetika a také člověk sám: životním stylem, spánkem a způsobem, jakým si oči chrání a pečuje o ně.

„Nejlepší prevencí očních vad jsou pravidelné prohlídky u očního lékaře. Slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, kterých si člověk často ani nevšimne,“ upozorňuje primářka Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize.

A kterými očními vadami lidé nejčastěji trpí?

Při šedém zákalu má člověk zamlžené a rozostřené vidění.

Šedý zákal (katarakta) je na prvním místě mezi očními onemocněními, která způsobují snížení zraku a slepotu. Postihuje 40 procent lidí středního a 90 procent vyššího věku. Velmi často se objevuje u diabetiků, ale vzniká také po úrazu oka nebo v souvislosti s užíváním léků, zejména kortikosteroidů.

Projevuje se zamlženým a rozostřeným viděním do dálky, citlivostí na silnější světlo a zkresleným barevným vnímáním. Při pohledu jedním okem můžete mít dvojité nebo trojité vidění.

Šedý zákal se nedá ani zastavit ani zpomalit. Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při kterém se z oka odstraní zkalená čočka a nahradí se čočkou umělou.

„Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Operaci doporučujeme hned v okamžiku, kdy šedý zákal začne pacientům zhoršovat vidění. Jednak je zbytečné trápit se se zhoršeným viděním a také platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje lékařka.

Krátkozrakost je stav, kdy oko nedokáže správně zaostřit na vzdálené předměty.

Nejběžnější oční dioptrickou vadou je krátkozrakost (myopie), která postihuje až 30 % populace. Významný nárůst případů krátkozrakosti se podle odborníků projevuje zejména u lidí, kteří vyrůstají ve městech. Ke zrychlení vývoje krátkozrakosti dochází u dětí v průběhu školní docházky, ale i kolem dvacátého roku života, a to hlavně u studentů.

Vada se projevuje špatným viděním na dálku. Hůře rozeznáváme vzdálené předměty, citlivě vnímáme oslnění. Při řízení vozidel je nekorigovaná vada velmi nebezpečná.

Myopie se upravuje brýlemi nebo kontaktními čočkami s „minusovými“ čočkami, které posunou obraz na sítnici a ten se tak stává ostrým. Další možností je laserová operace očí, která vady zbaví trvale.

Vetchozrakost se začne projevovat potřebou oddalovat blízké předměty.

Druhou častou oční dioptrickou vadou je vetchozrakost (presbyopie), při které má člověk problém zaostřit nablízko. Tato vada postihuje 40 % lidí středního a 90 % vyššího věku.

Většina lidí tento problém odhalí při čtení, kdy si musí knihu či mobilní telefon neustále oddalovat. Pokud tuto oční vadu neřešíte, mohou vás trápit bolesti hlavy, pálení očí, nadměrné slzení nebo naopak pocit písku v očích.

„Brýle ani kontaktní čočky nejsou jediné možnosti řešení této oční vady, v současné době je možné odstranit presbyopii také pomocí nitrooční operace. Během zákroku je původní lidská oční čočka odstraněna a místo ní je implantována umělá multifokální nitrooční čočka, která umožní vidění do blízka i na dálku bez brýlí. Zákrok je bezbolestný, probíhá ambulantně a trvá jen několik minut,“ dodává lékařka.

Na další oční vady a nemoci očí se můžete zeptat lékařky v on-line rozhovoru.