Na léčbu zánětu dutin se používají antibiotika jen v případě komplikací (ilustrační snímek)

Na léčbu zánětu dutin se používají antibiotika jen v případě komplikací (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Česnek patří do úst, nikoli do ucha, vyvrací pověru ORL lékař

Časté angíny, záněty středního ucha i nemocné dutiny trápí na podzim a v zimě nejen děti, ale i dospělé. Někteří z nás se při léčbě spoléhají i na babské rady, ty ale mnohdy mohou spíše uškodit. "Česnek patří do úst nikoliv do ucha," odpověděl na dotaz čtenářky lékař Jan Paska.

A dodal, že tato pověra je mezi lidmi v širokém podvědomí, ale na zánět středního ucha rozhodně nepomáhá. 

"Zánětů středního ucha je celá škála, tedy počinající virový - katerální, který se léčí jako chřipka, důležitá je tedy nosní průchodnost a ošetřování nosní sliznice. Při bolesti a nálezu na bubínku doporučuji nebránit paracentéze (propíchnutí bubínku), neb bolest po tomto zákroku ustoupí a je lepší možnost hojení. Složitější záněty patří do rukou lékaře. Obklady nejsou zaručené, spíše co pacientovi vyhovuje. Někdy teplo a někdy chlad," poradil on-line lékař.

Odpovědi lékaře Jana Pasky najdete ZDE

Mezi časté záněty horních cest dýchacích patří zánět nosní sliznice též nazývaný rinitida, dále zánět jedné nebo více vedlejších nosních dutin, ten se nazývá sinusitida. 

Příznakem obou nemocí je rýma, která se projevuje ucpaným nosem, výtokem z nosu, dále pak svěděním, palčivostí v nose, sníženou schopností nebo úplnou ztrátou čichu, pocitem tlaku v oblasti kořene nosu. 

O lékaři

MUDr. Jan Paska

MUDr. Jan Paska vystudoval 1. LF Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval jako primář na ORL a zástupce ředitele v Nemocnici Na Homolce. Nyní pracuje jako ORL lékař na Poliklinice Budějovická. Věnuje se pedagogické činnosti, pořádá školení a publikuje v Česku i v zahraničí.

Zánět vedlejších nosních dutin se oproti tomu projevuje také bolestí v oblasti postižené dutiny a těžším průběhem nemoci.

S antibiotiky by se mělo šetřit

Běžná rýma z nachlazení je nejběžnějším onemocněním vůbec a existuje jen velmi málo lidí, jejichž organismus se s ní během roku vůbec nemusí potýkat. Stres je jedním z faktorů, které též přispívají k možnému onemocnění.

Kromě zánětů dutin je častou komplikací vleklé rýmy i zánět středního ucha. Ten trápí hlavně malé děti a kojence. Toto onemocnění je velmi nepříjemné a bolestivé. Pokud se neléčí, mohou se dostavit komplikace a sluchová nedostatečnost. 

U obou chorob se doporučuje klidový režim s dostatečným příjmem tekutin. A také platí, že je lepší přečkat nemoc bez antibiotik. Jejich nadužívání totiž snižuje imunitu a schopnost bránit se nákazám. 

Antibiotika se k léčbě zánětu středního ucha používají většinou jen v případě, že se jedná o hnisavý zánět a stejně je tomu i u zánětu dutin, kdy by měl lékař předepisovat antibiotika pouze v případě komplikací.