A dodala, že by měl člověk zbystřit i při bolesti za okem či hlavy.
Odpovědi oční lékařky Evy Jerhotové najdete ZDE |
Mnoho lidí přichází k očnímu lékaři až ve chvíli, kdy špatně vidí, trápí je bolesti hlavy, únava nebo podrážděné oči. Přitom bez lékařského vyšetření nemáte šanci poznat skryté oční vady ani začínající onemocnění. A s odstupem času může být léčba problematická a ztráta zraku nevratná.
MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D.Vystudovala 1. lékařskou fakultu UK, obor všeobecné lékařství. Po promoci v roce 1996 se stala doktorandkou postgraduálního studia biomedicíny při lékařské a přírodovědecké fakultě UK. V roce 1999 úspěšně složila atestaci 1. stupně z oftalmologie. V roce 2000 obhájila doktorskou disertační práci a získala akademický titul Ph.D. Pracovala na několika očních klinikách a nyní je lékařkou na oční klinice DuoVize. Věnuje se především léčbě chorob sítnice a glaukomu, vyšetřování pomocí OCT, léčbě refrakčních vad, dětské oftalmologii, léčbě šilhání a všeobecné oční problematice. Pravidelně se účastní odborných oftalmologických kongresů a seminářů. |
Preventivní prohlídky by měly být základem péče o zrak, a to nejen v dospělosti, ale již v dětském věku.
K častým dětským očním vadám patří tupozrakost. Tato vada postihuje až čtyři procenta dětí a zpravidla se objevuje u dětí postižených šilháním, u dětí s vyšší dioptrickou vadou a u dětí, jejichž rodiče mají zrakovou vadu nebo šilhají.
Při tupozrakosti postupně ztrácí jedno nebo i obě oči schopnost vidění, přičemž hrozí velmi vážné a trvalé postižení zraku a dokonce i riziko oslepnutí postiženého oka. Důležité je proto začít s léčbou včas, ideálně v předškolním věku.
Očního lékaře je v každém případě třeba navštívit, kdykoli u dítěte pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, světloplachost, velmi rychlou únavu při práci na blízko, špatnou orientaci v prostoru apod.
Dospělým krade zrak zákal
Preventivní prohlídky byste neměli zanedbávat ani v dospělosti. Stejně jako docházíte na prevenci k praktickému nebo zubnímu lékaři, si do diáře naplánujte i návštěvu oční ordinace. A to i když máte pocit, že vidíte dobře. Můžete předejít nejen různým zrakovým problémům a trvalému poškození zraku, ale stav očí může upozornit i na celkové zdravotní potíže: vyšší krevní tlak, cukrovku, neurologická onemocnění.
Po čtyřicítce by měl preventivní prohlídku absolvovat každý. Zrak se totiž s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje a zvyšuje se riziko různých onemocnění očí. K nejčastějším patří šedý a zelený zákal a některá onemocnění sítnice a sklivce. Lidí postižených šedým a zeleným zákalem v České republice neustálé přibývá, naštěstí dnes již existují úspěšné metody léčby. Ale důležité je k lékaři přijít včas.