Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

  • 0
Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu nevadí, důležité je hlavně převléct si mokré plavky, dodržovat pitný režim a také nepředržovat močení. Vhodné jsou i doplňky stravy," poradila on-line lékařka Yvona Pichlíková.

Odpovědi lékařky najdete zde

Ženy trpí na záněty močových cest častěji než muži, což je způsobeno hlavně anatomií lidského těla. Oproti mužům mají totiž kratší a širší močovou trubici, která je navíc velmi blízko konečníku a poševního vchodu. Bakterie se tak dostanou do močových cest snadněji.

Příčiny zánětů se liší podle věku, pohlaví a mnoha dalších faktorů. U nekomplikovaných infekcí (mladé, zcela zdravé ženy a ženy ve středním věku bez jakýchkoliv funkčních nebo organických poruch močového traktu či jiných onemocnění) vznikají infekce častěji v souvislosti s pohlavním stykem a gynekologickými záněty, se stresem, předržováním močení, při nedostatečném příjmu tekutin nebo v souvislosti se sexuálně přenosnými infekcemi.

O lékaři

MUDr. Yvona Pichlíková

Odbornice na infekce močových cest MUDr. Yvona Pichlíková působí jako sekundární lékař na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a asistentka na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Vystudovala 2. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, má specializovanou způsobilost z urologie a zabývá se kromě infekcí močových cest dále inkontinencí moči a funkčními dysfunkcemi mikce.

Komplikované infekce mají velké množství příčin. Vyskytují se u mužů všech věkových kategorií z důvodu jiné anatomie močové trubice, u starších pacientů, u lidí s cukrovkou, u gravidních žen, žen po menopauze, u lidí s inkontinencí, oslabenou imunitou či močovými kameny. Dále postihují pacienty po operacích močových cest a další.

Infekce se často vrací

Pokud jednou žena toto onemocnění prodělá, je velmi pravděpodobné, že se infekce znovu vrátí. Nejvyšší riziko recidivy uroinfekce je do dvou měsíců po prodělaném akutním zánětu. Onemocnění by se rozhodně nemělo podceňovat a je důležité ho řádně doléčit.

„Infekce dolních močových cest může totiž velmi snadno přejít v infekci horních močových cest, tedy v zánět ledvin, který je již mnohem závažnějších stavem, vyžadujícím delší antibiotickou léčbu, často i hospitalizaci v nemocnici a pracovní neschopnost,“ upozorňuje lékařka Yvona Pichlíková z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Důležitá je správná léčba i prevence

Záněty močových cest se léčí antibiotiky nebo léky zvanými chemoterapeutika, což jsou synteticky vyrobené látky s účinky antibiotik.

Pití urologických čajů může zmírnit příznaky infekce, někdy může dokonce pomoci odvrátit hrozící infekci, která ještě nepropukla naplno, ale plně rozvinutou infekci nevyléčí.

Jako prevence mohou pomoci i doplňky stravy, které jsou běžně k dostání. Mezi oblíbené patří například brusinky, i když názory na jejich účinky se různí.