Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Před trombózou vás může při letu ochránit i aspirin, uvedl lékař

  • 10
Křečové žíly jsou jednou z civilizačních chorob, kterou trpí velká část populace. Zdravotní komplikace mohou nastat právě v létě, kdy hodně cestujeme. „Riziko trombózy zvyšuje při dlouhodobém letu zejména nedostatek pohybu a špatný pitný režim,“ řekl v on-line rozhovoru cévní chirurg Tomáš Bureš.

Čtenářům proto doporučil při krátkodobém letu hýbat nohama pod sedačkou a u delších tras se ještě navíc pravidelně procházet v uličce. Účinné jsou také kompresní punčochy.

Jako vhodnou ochranu před nebezpečnou trombózou navíc zmínil i užívání aspirinu a dalších podobných léků. „Riziko trombózy minimalizují tím, že snižují krevní srážlivost. Standardní dávkování je 100mg jednou denně a doporučuje se pravidelné dlouhodobé užívání. Jednorázové podání před cestou nemá významnější vliv,“ vysvětlil doktor Bureš.

Odpovědi lékaře Tomáše Bureše najdete zde

Potíže s křečovými žilami má každá druhá žena a každý čtvrtý muž v Česku. Příčinou vzniku křečových žil neboli varixů je poškození povrchního žilního systému. Naruší se chlopně, které mají bránit zpětnému toku krve do povrchních žil, čímž dochází k jejich postupnému rozšiřování a vzniku takzvaných křečových žil.

Tomáš Bureš

MUDr. Tomáš Bureš

MUDr. Tomáš Bureš vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2003 získal atestaci v oboru všeobecná chirurgie. Dále se specializoval na obor cévní chirurgie, ve kterém získal v roce 2008 odbornou způsobilost. Kromě obecné a cévní chirurgie se také specializuje na miniinvazivní chirurgické postupy v oboru cévní chirurgie, zejména v rámci využití laserů pro operace křečových žil a kosmetickou chirurgii, ale také na beznapěťové plastiky břišních kýl. Od roku 2018 působí jako vedoucí lékař na klinice Galerie Medical Center. 

Nejčastěji toto onemocnění postihuje lidi, kteří mají sedavý způsob zaměstnání nebo naopak dlouhodobé stání - tedy ty, co pracují v kancelářích, prodavačky, kadeřnice či učitelky.

Pokud právě vy máte problémy s křečovými žilami, mohou se u vás při dlouhodobém cestování objevit zdravotní komplikace. Delší cesty jsou totiž často spojeny s problémy způsobenými zpomaleným krevním tokem v žilním systému.

„Krevní tok v žilách je urychlován takzvanou žilní pumpou, tedy pohybem svalů, které masírují žilní kmeny a vedou k urychlení krevního toku. Při delších cestách jsou pak tyto mechanizmy oslabeny a dochází tak ke zpomalení žilního toku. To pak působí vznik klasických problémů, jako jsou otoky dolních končetin, pocity tíhy, únavy končetin, nebo až tlaku a bolestí lýtek,“ vysvětluje lékař Tomáš Bureš.

V nejzávažnějším případě může podle cévního chirurga dojít až k vytvoření krevní sraženiny v žilním kmeni a tím k zánětu žíly, což se týká především pacientů s křečovými žilami. Dojde-li pak ke vzniku sraženiny v hlubokém žilním systému - trombóze - je pacient ohrožován plicní embolií, která může vést k velmi vážnému poškození zdraví a skončit i smrtí.