Diskuze

Nejužitečnější je čínská medicína v prevenci, řekla on-line lékařka

Čínská medicína je u nás stále populárnější. Před dvěma lety dokonce Fakultní nemocnice v Hradci Králové jako první v Česku otevřela kliniku tradiční čínské medicíny. "Velkou výhodu čínské medicíny vidím v její možném širokém uplatnění v prevenci. Předcházet nemocem dříve, než vzniknou," řekla on-line lékařka Štéfánia Ebenová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jinak k samotné změně nadpisu. I účinnost prevence se ověřuje a určuje se, která je nejvhodnější k dané fyziologii, predispozicím či nemoci každého jednotlivce zvlášť a jeho životnímu stylu, zátěžím atd. a diagnostice, kdy se hledá původ.

Třeba u nás takové studie provádí nejen IKEM a v nemocnicích fungují výživoví a jiní poradci. Antonín Holý se taktéž zabýval prevencí. Otázkou je, jak moc pacienti rady lékařů a dalších dodržují a nekouří na balkónech nemocnic, dodržují určenou stravu, pohyb či odpočinek atd.

Např. mé zkušenosti s dialyzovanými pacienty jsou velice špatné a prevenci dodržují max 3 z deseti lidí.

Další otázkou je vytíženost lékařů a jejich kvalita, která neurčuje účinnost vědní medicíny, ale schopnosti daného lékaře, jež využívá poznatků vědní medicíny, stejně tak jako technici využívají poznatků dalších vědních disciplín a dělí se na schopné a méně schopné, což nemá u nich vypovídací hodnotu o účinnosti třeba fyzikálních zákonů.

Pokud tedy bývalá lékařka, chce tvrdit, že je nějaká prevence účinnější pro daný stav pacientů, měla by to prokázat lépe než klamy 6000 let starými tradicemi viz. níže rozporování Jaromíra Šrámka či akupunkturou atd. (též rozporování viz. níže)

2 0
možnosti

Ježiš to je zas hysterie. Jediné pivo, které prokazatelně léčí, je Prazdroj. A přesto se pije i milion jiných piv, protože chutnají, dělají dobrou náladu, spraví želudek apod. A nejsou k tomu potřeba žádné studie, prostě si to pivo po mastném obědě naordinujeme sami.

Západní medicína prostě vyhrává ve studiích, protože jsou nějak nastaveny. Takže je jediná, která prokazatelně léčí. Přesto by neměl být problém, pokud někdo používá i jiné způsoby, protože možná nedosahují takových kvalit jako západní medicína, ale pomoct mohou jinou cestou stejně. A není třeba kvůli tomu proklít všechny lékaře, kteří to řeknou.

0 7
možnosti

Možná to bude pro Vás překvapení, ale žádná západní ani východní medicína neexistuje. Existuje vědní medicína, která se používá po celém světě v četně Číny a vedle ní existují tradiční medicíny po celém světě se svými starými recepturami včetně Číny, z nichž se i vycházelo a některé se dají do nějaké míry používat do současnosti jako třeba fytofarmaka (koncentráty bylin) a dále hromada terapií, která je neúčinná a jež se desítky let dlouhodobě ověřují po celém světě včetně Číny. I Nobelova cena za medicínu byla udělena čínské vědkyni Tchu Jou-jou za to, že se vědeckými metodami ověřila účinnost pelyňku, izolovala se účinná látka C15H22O5 (artemisinin) a změřila v přísných testech její aktivita.

4 0
možnosti

J40a27n 50M32e62r46t41a

24. 8. 2016 15:56

Tak půlka toho rozhovoru je v duchu "slibem nezarmoutíš". U toho článku k rozhovoru je pak krásně papouškování dogmat. Diagnóza z pohledu na jazyk a kontroly pulzu? Už před rozvojem moderní diagnostické techniky byla v medicíně diagnostika dál. Ve starověku už třeba lékaři kontrolovali moč pacientů. V modernější medicíně pak bylo zavedeno poslouchání hrudníku, prohmatání břicha apod. Ostatně proč nepředvedou odborníci na tčm svoje umění v kontrolovaném pokusu? Když předvedou, že dokáží diagnostikovat lépe, než jak to zvládnou zkušení lékaři podle zevních charakteristik, tak mohou získat 3 mil. Kč, viz http://www.falesni-hraci.cz/cs/paranormalni-vyzva Teda ona tčm nemá ani klasické diagnózy, jen vágní řeči o nerovnováze energií apod. A mohou se zaklínat tím, že léčí celostně. Ale pokud by měli nějaké hlubší poznání, tak by stejně měli být schopni říct, jak se ta jejich nerovnováha na konkrétním pacientovi konkrétně projevuje.

3 0
možnosti

TO už je snad nějaká zaplacená masáž,ne?

2 0
možnosti

naštěstí pokud jde o jen vrásky a nikoliv o skutečnou nemoc, tak se toho nedá moc pokazit .... modřiny zmizí.

0 0
možnosti

Týjo, ty odpovědi, to jsou ještě větší chujoviny než v rozhovoru. Jdu blejt Rv

3 0
možnosti
Foto

OTÁZKA: Dobrý den, proč mám věřit, že mi čínská medicína pomůže?

ODPOVĚĎ: Protože už pomáhá velice úspěšně snad 6000 let, a přitom svoje postupy vždy přizpůsobuje lidem své doby.

______________

Stejně mě fascinuje, jak jsou ti experti na Maův špalíček čínské medicínské historie odvážní v datování. Snad z ohledem na problematiku datování písemných pramenů v Číně se nebojí mávnout nějakým tím tisíciletím. Někdo tvrdí 6000, někdo dokonce 10000 let. Přitom čínská historie začíná dynastií Sia (cca před 4000 let, plus mínus pár století podle výpočtu), první písemné prameny jsou staré cca 3500 let, první zmínky o medicíně - i když stále spíše jako vedlejší činnosti věštců a kněží - jsou o pár století mladší. Například akupunktura je prokazatelná až v prvním století před naším letopočtem. Z tohoto období pochází i Vnitřní kánon Žlutého císaře. Ten se sice odkazuje na dávnou minulost, ale o spolehlivosti takových pramenů si může udělat obrázek každý, kdo si někdy listoval Kosmovou kronikou.

Formální základy tradiční čínské medicíny pocházejí od Čang Čung-ťing (150-219 n.l.), v jeho období a v dejme tomu století po jeho smrti se vytvořila čínská medicínská tradice, ze které byl v roce 1950 vytvořen kompilát vyvážený dnes do celého světa jako Tradiční čínská medicína(TM).

Jen pro srovnání, nejstarší písemný pramen naší medicínské tradice je, pokud se nemýlím, gynekologický papyrus z Kahunu, který se datuje do období 1800 let př.n.l., tedy 200 let před známější Smithův papyrus.

7 0
možnosti

No... máte pravdu.

Jakkoli mám k různým alternativním směrům přístup sice skeptický, ale ne jednoznačně odmítavý (asi tak ve smyslu "může na tom něco být"), tak odpovědi paní doktorky byly mimořádně nepřesvědčivé.

2 0
možnosti

ad Michal Semerád) Akupunktura nemá prokazatelné účinky již od padesátých let minulého století, kdy se zkoumá po celém světě. I bez průkazných účinků v zaslepených studiích na mnoha pacientech se ve světě používá jako placený doplněk léčby.

To je výhoda příjmu pro lékaře i nemocnice a lepší pocit pacienta, že se mu dostává maximum a mluvíme o "theatre" efektu, kdy pak lépe přistupuje ke klasické léčbě.

Někteří lékaři pak ze zdravotnictví odejdou a zůstanou už jenom u toho příjmu a theatre efektu, kdy si navíc platí i za konzultace 600 -1200Kč 30min. až hodina a dále Vám nabídnou k prodeji další doplňky léčby často fytofarmaka (bylinné koncentráty), jež jsou součástí vědního oboru farmakognozie, užívaná po celém světě s nějakou mírou účinnosti a protichůdnými účinky.

Pokud chceme u terapie tvrdit, že je účinná k dané nemoci, zkoumá se v zaslepené studii na mnoha pacientech. Byť rozhazuje Čína miliardy, nikdy nebyla schopna vytvořit průkazné ověřování ve fázích 1,2,3,4 trvajících min. 6let na konkrétní danou nemoc k registraci terapie na trhu. Vytřeli by tím všem zrak.

4 0
možnosti

Často se tak končí u těchto terapií tím, že se mluví o tom, na co vše pomáhá a mluví se o osobních zkušenostech. Což je stejné jako u všech jiných terapií, které se ukážou jako liché při ověřování.

Účinnost placeba i terapie je často zaměňována za chybnou diagnostiku, dále predispozice, fyziologické ajn. procesy a mechanismy účinku, jež se podílely na vyléčení či zmírnění nemoci u pacienta v daném časovém horizontu.

Např. úplně nejjednodušeji máme nějakou diagnozu, nasazena ATB, ATB nezabírají, nasazeno homeopatikum, pacient se uzdravuje. Vyléčilo pacienta homeopatikum či placebo? Ne. Pacient měl virový základ, se kterým si poradila imunita

Např.: Máme nějakou diagnozu, ale musíme vyloučit na mnoha pacientech vše, co se často zaměňuje za účinnost terapie či placeba.

I dokonce z placeba se tak často dělá další alternativní terapie a skeptici chybně určují, co způsobilo placebo.

Taktéž můžeme mít správnou diagnozu, ale různé predispozice a fyziologicky základ jednotlivce, s různou fází nemoci a v různém časovém horizontu, které způsobí vyléčení, zmírnění atd., jež se zamění za účinnost terapie.

Chybných kauzalit existuje hromada. Abychom vyloučili různé kauzální chyby, jež jsou zaměňovány za účinnost čehokoliv, je třeba dělat randomizované zaslepené studie na mnoha pacientech a opakovaně.

Zopakovatelnost účinku je nezbytná pro určení procentuální účinnosti.

5 0
možnosti

Komu může pomoci čínská medicína? no, to nám paní dřívedoktorka nepřizná, ale může pomoci zejména jí... navíc jak praví stará tradiční moudrost: drahé placebo je mnohem účinnější než levné... ;-D

4 0
možnosti

všem fanouškům TČM doporučuji vyzkoušet i tradiční čínské létání na okřídleném drakovi! Má tisíciletou tradici, znám spoustu spokojených uživatelů a na rozdíl od lobby západních leteckých společností z vás jen netahá peníze! a hlavně znáte příčinu letu - drak mává křídly, zatímco nikdo kdo uvažuje v souvislostech a nenechá se zmást tvrzeními vědců nemůže věřit tomu, že by mohla vzlétnout plechová krabice...

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiflena, hysterka, věčně nespokojená. Sedm typů žen, o které muži nestojí

9. dubna 2024

Najít lásku může být mnohonásobně těžší, než objevit jehlu v kupce sena. A když už se zadaří,...

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Otevírání hlavy u bdělého pacienta mě napoprvé vyděsilo, líčí anestezioložka

16. dubna 2024

Premium Občas jí nějaký pacient na sále řekne, že má hezké oči. Víc z ní za rouškou ani nevidí. Jako...

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka rozhlasového dokumentu Šorelová

16. dubna 2024

Rozstřel Dramaturgyně Českého rozhlasu, Magdalena Šorelová, natáčela s Evou Pavlovou třídílný rozhlasový...

Lepší realita. Retuše nejsou nic nového, propaganda je využívá desítky let

16. dubna 2024

Premium „Nežádoucí“ lidé sice mizeli z politických snímků už před 80 lety, s aplikací v mobilu však dnes...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....