Nezapomínejte na sluneční brýle pro děti, varovala on-line lékařka

  1:00aktualizováno  15:15
Ačkoli si mnozí dospělí nedovedou představit, že by do prudkého slunce vyšli bez brýlí, na své děti jako by zapomínali. Přitom podle doktorky Kristiny Vodičkové, která odpovídala čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru, by se měly dětské oči chránit už od útlého věku.

Lékařka Kristina Vodičková | foto: Archiv NeoVize

"S úžasem vídám každé léto, kterak na koupalištích běhají rodiče se slunečními brýlemi, ale jejich malé děti nemají ochranu očí žádnou. Dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech existují, nenajdete je však v každé optice," odpověděla na jeden z dotazů Kristina Vodičková z Oční kliniky NeoVize.

Jena z otázek se týkala i cenové hladiny brýlí. Je možné podle ceny poznat, zda jsou brýle kvalitní?

"Záleží na výrobci a značce brýlí. Neplatí přímá úměra, že brýle za 5 tisíc korun jsou lepší než ty, které stojí tisíc. Já osobně mám několik kvalitních slunečních brýlí, cenově se pohybují od 1500 Kč nahoru," řekla Vodičková.

Lékařka rovněž varovala před koupáním s kontaktními čočkami. "Koupat se můžete s jednodenními čočkami, eventuálně kombinovat s plaveckými brýlemi. Kontaktní čočky absorbují chlor a pokud jsou vícedenní, rapidně se snižuje doba jejich nošení. Koukat do vody s otevřenýma očima vám samozřejmě nikdo nedoporučí. Při koupání v přírodních vodách je i nemalé riziko infekce, která se může na oku rozšířit drobným poraněním při aplikaci čočky na rohovku," vysvětlila.

Odpovědi na otázky čtenářů najdete ZDE

Není dobré ochranu očí podceňovat, nezvratné změny se mohou objevit nejen na povrchu oka, ale i v jeho vnitřních strukturách. UV záření se může podílet na poškození a onemocnění rohovky, spojivek, sítnice nebo jejího centra (takzvané žluté skvrny).

MUDr. Kristina Vodičková, Ph.D., vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V roce 2003 nastoupila na Dětskou oční kliniku FN Brno, kde působila do července 2009. Od roku 2008 pracovala jako odborný asistent na Lékařské fakultě MU Brno a věnovala se výuce mediků a studentů optometrie.

Specializuje se na problematiku refrakční chirurgie, šilhání, dětskou oftalmologii a léčbu chorob předního a zadního segmentu oka.

Je první ženou v ČR, která začala provádět laserové operace dioptrických vad pomocí femtosekundového laseru (srpen 2009). Společně s primářkou Lucií Valešovou jsou prvními ženami v ČR, které provedly operaci dioptrické vady metodou výhradně pomocí femtosekundového laseru metodou NeoLASIK 3D (ReLEX) v září 2010.

"Ač se to nezdá, pro oči je nebezpečné nejen přímé slunce, ale často také odraz UV záření, v létě zejména od vodní hladiny," upozorňuje Kristina Vodičková, lékařka Oční kliniky NeoVize.

"Nebezpečné bývají ale i nižší dávky slunečního záření v dopoledních a odpoledních hodinách, kdy někteří lidé sluneční brýle odkládají. I když žádné nepříjemné pocity nevnímají, může se škodlivý vliv UV záření projevit později předčasným výskytem některých onemocnění jako je makulární degenerace, šedý zákal a podobně," dodává doktorka.

Jaké brýle spolehlivě ochrání vaše oči, ale i pokožku okolo ní, například před vznikem vrásek? Při výběru si všímejte především toho, aby brýlová skla chránila před UVA i UVB zářením. A nekupujte je na tržištích, ale ve značkových obchodech.

K různým aktivitám se hodí i jiné brýle. Například na sport se nehodí kovové obroučky, vhodnější je plast.

"Obecně platí, že čím větší, tím lepší. Obruba by měla krásně korespondovat s tvarem očnic a krýt tak oči ve všech místech. Tento fakt je ještě důležitější u brýlí k vodě či na hory," řekl iDNES.cz Ondřej Vlasák, vedoucí optometrista a optik Oční kliniky NeoVize.


Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

Rýma, kapesník

Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v...

Léky zapíjejte osmi loky vody. Alkohol, káva a sycené nápoje jsou tabu

léky voda pacient medikace

Nezáleží jen na tom, zda svou medicínu užíváte ve správný čas a v předepsaném množství. Její účinnost i vaše zdraví...

Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích.

Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním...

Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...
Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...

r.v. 2009, naj. 140 915 km, diesel
158 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz