Rakovina, klouby, cukrovka. Co všechno prozradí oko o vašem zdraví

aktualizováno 
Oko je zdravotní mapou člověka, a pokud v ní lékař umí číst, může pacientovi dokonce zachránit život, řekl pro týdeník Téma primář oční kliniky FN Motol Milan Odehnal. Při běžném vyšetření lze z očí vyčíst třeba první známky cukrovky, infarktu, některých nádorů, roztroušené sklerózy nebo AIDS.

Nález na oku může ukazovat na jiné onemocnění, které se ještě neprojevilo, říká lékař. | foto: Profimedia.cz

Známky špatného zdraví se v očích mnohdy projevují dříve než klinické příznaky jiné vážné nemoci. „Nález na oku skutečně může ukazovat na jiné onemocnění, které se ještě neprojevilo, takže o něm ani sám pacient neví,“ vysvětluje primář Oční kliniky dětí a dospělých ve Fakultní nemocnici v Motole Milan Odehnal. 

Fotogalerie

Pro většinu nemocí přitom platí jednoduchá rovnice: čím dříve se na ni přijde, tím větší je šance na uzdravení. Chorob, které se jako první projeví změnou na oku, je celá řada. 

Obvykle jde o tzv. systémová onemocnění, při kterých je postiženo více orgánů, včetně oka. „Oční lékař tak často přispěje nejen k včasné oční, ale i celkové diagnóze,“ říká primář Odehnal.

Do skupiny těchto nemocí patří třeba některá autoimunitní a zánětlivá onemocnění, která postihují různé orgány a především jejich pojivo, kolagen. Jejich zákeřnost spočívá v takzvané sebedestrukci, imunitní reakce organismu je totiž namířena proti vlastní tkáni.

Týdeník TÉMA

čtěte každý pátek

časopis TÉMA

Článek vyšel v týdeníku Téma 15. února 2019

A oči jsou, stejně jako chrupavky, vazy i kosti, tvořeny z velké části bílkovinou zvanou kolagen. Proto se zánětlivá onemocnění kloubů mohou projevit i v očích. Působí totiž na kolagenní vlákna, která se zde vyskytují. 

„Zánět duhovky může být třeba prvním projevem Bechtěrevovy nemoci, ale i jiného kloubního onemocnění,“ vysvětluje doktor Odehnal.

Pozor na syndrom suchého oka

Zdaleka nejčastějším očním problémem je syndrom suchého oka, kdy si oko není schopné udržet vrstvičku slzy na oční kouli, tedy bulvě. Řezání a pálení očí, které syndrom provází, postihuje asi polovinu populace středního a vyššího věku. 

Potýká se s ním snad každý, kdo pracuje s počítačem. Málo se však ví, že může jít o následek nemocných kloubů. Takzvaně suché oko je mnohdy vůbec prvním projevem revmatoidní artritidy.

Vyšetření očí (ilustrační snímek)

Pokles víček a zhoršený pohyb oka zase mnohdy upozorní na poměrně málo známou autoimunitní neurologickou chorobu myasthenia gravis. Ta se projevuje slabostí a únavou různých svalů, včetně těch očních. U některých pacientů se mohou přidat i problémy při polykání nebo dýchání, kdy nemocný postupně není schopen dýchat bez plicního ventilátoru.

Záněty duhovky, rohovky nebo sítnice zase mohou nasměrovat lékaře k diagnostice pohlavně přenosných chorob, jako je HIV infekce nebo méně častěji syfilis. Zánět oka jakožto druhé stadium syfilidy se běžně vyskytoval ještě za první republiky. Jenže postupem let tato diagnóza díky penicilinu z oftalmologického „repertoáru“ takřka vymizela.

Nejsou ani ojedinělé případy, kdy se v ambulanci oftalmologa přijde na případy rakoviny. „Typické je to u leukémie, u žen s karcinomem prsu a u mužů s rakovinou plic,“ vyjmenovává primář Milan Odehnal příklady nádorových onemocnění, které se šíří i do oka, a doplňuje, že případné patologické změny najde lékař nejčastěji na sítnici nebo v očnici.

Rakovina, jejíž buňky zaútočí na lidský zrak, potká v průběhu života jednoho z tisíce pacientů s nádorem. U 25 % z nich je postižení zrakového orgánu prvním projevem zhoubné choroby. Každý čtvrtý pacient s metastázou v oku tak uslyší svou celkovou onkologickou diagnózu právě díky návštěvě očního lékaře.

Co oči nevidí, to srdce nebolí

Mnohem častěji ale poskytnou oftalmologům oči jejich pacientů klíč k odhalení rizika infarktu, mozkové příhody nebo cukrovky. Cévy v sítnici oka totiž podléhají podobným změnám jako ty v jiných částech těla. Ty, které protkávají sítnici oka, tak mohou ledacos vypovědět i o stavu našeho srdce a cévního systému.

Oko, řasy

„Cukrovka je onemocnění, které pacienta nebolí, takže o něm zpočátku vůbec neví. Až rutinní vyšetření očního pozadí odhalí drobné změny na cévách a upozorní tak na možnost vzniku této choroby. Čím dříve se na to přijde, tím lepší je prognóza,“ upozorňuje primář Odehnal s dovětkem, že neléčená cukrovka může způsobit slepotu i postižení dalších orgánů.

Podle primáře mohou změny na sítnicových cévách ukázat na kornatění tepen (tzv. aterosklerózu), u mladých žen upozornit i na negativní účinky antikoncepce, případně na zvýšený krevní tlak, a tedy riziko kardiovaskulárních nemocí.

Lékaři se shodují, že většina systémových onemocnění, jako je cukrovka nebo srdečně cévní choroby, se u pacienta většinou odhalí standardní cestou. Statistiky, které by řekly, v kolika procentech případů je zjistí jako první oční lékař, neexistují. Odhaduje se, že by to mohlo být zhruba v deseti až patnácti procentech případů.

Rychlá diagnóza aneb co odhalí zrcadlo

Krvavé oko. Oko je vyživováno množstvím drobných cév, které mohou někdy krvácet přímo do oka. Nejčastěji je krvácení důsledkem rány do oka či nemá žádnou zřejmou příčinu, avšak vzácně může být krvavé oko způsobeno nebezpečně zvýšeným krevním tlakem nebo poruchami srážlivosti krve.

Vypoulené oči. Pokud jde o čistě dědičný znak, je to většinou důsledek onemocnění štítné žlázy.

Rozdílná barva oči. Pokud se změna barvy duhovky objeví pouze na jednom oku u dospělého člověka, obvykle jde o příznak onemocnění či úrazu. Příčinou může být krvácení do oka, cizí těleso v oku, zánět nebo některá vzácná onemocnění a syndromy.

Pokleslé oční víčko. Kromě mozkové mrtvice může pokles způsobovat postupně rostoucí mozkový nádor nebo onemocnění myasthenia gravis, které se projevuje svalovou slabostí. Změny velikosti zornic mohou být způsobené mozkovou mrtvicí, nádorem, výdutí mozkové cévy, nebo se mohou objevovat při roztroušené skleróze.

Kruhy na rohovce. Barevný kruh, který se jeví jako kroužek obklopující zorničku, může být způsoben vzácným dědičným onemocněním. To se nazývá Wilsonova choroba a vyznačuje se poruchou vylučování mědi z organismu.

Ztluštění očního víčka. Pokud nejsou víčka jednoduše oteklá, může jít o neurofibromatózu (genetické onemocnění, které způsobuje mnohočetné nádory, zasahující nervovou soustavu).

Žluté bělmo. Typický příznak žloutenky. Většina lidí zná žloutenku infekční, méně se ví, že může být způsobena i např. jaterní cirhózou nebo nádorem žlučových cest.

Tmavé kruhy pod očima. Neznačí jen únavu a nevyspání. Mohou také signalizovat, že člověk málo pije, nebo mu ve stravě chybí důležité vitaminy, antioxidanty a železo. Bývají i příznakem potravinové alergie.

Váčky pod očima. Znamenají zadržování vody způsobené zánětem dutin, infekcí močového traktu, případně onemocněním ledvin.

Červené bělmo. Zarudlé bělmo způsobují popraskané žilky v oku, což může být kvůli alergii, při zánětu spojivek i při únavě očí. Hodně časté zčervenání očí možná znamená, že má člověk problémy se zrakem, špatně vidí a oči jsou proto abnormálně namáhány.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Příběh Lenky: Přistihla jsem syna s milenkou. Mám ho krýt?

Ilustrační snímek

To, že si syn nevybral zrovna šťastně, nám s manželem bylo jasné ještě dřív, než se oženil. Jenže mluvit mu do toho,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Spaní u zapnuté televize či monitoru se nevyplácí. Přidá kila i roky

Ilustrační snímek

Zdravý spánek vyžaduje nejen klid a dobře vyvětranou místnost, ale také se doporučuje vystěhovat z ložnice veškeré...

Staré boty i poctivá impregnace. Tak si zaděláváte na mykózu nohou

Nohy, plíseň

Bezmála půlka Čechů mívá potíže s kožními a nehtovými mykózami. Svědění však ignorujeme klidně měsíce i roky, píše se v...

Najdete na iDNES.cz