Jedenáct kilometrů poslepu. Běh nevidomého horolezce Jana Říhy

  8:00aktualizováno  8:00
Málokdo z nás si dokáže představit běžný život ve tmě, natož pohyb ve městě nebo sport. Jsou však mezi námi i takoví, kteří se se zrakovým hendikepem vyrovnali a dokonce ho v určitých úrovních eliminovali. Jedním z nich je i nevidomý běžec a horolezec Jan Říha.

Jan Říha (vlevo) s vodičem Janem Škrabálkem. | foto: Barbora BerdychováiDNES.cz

Honzu jsme s Rungo týmem potkali na závodě Red Bull 400, kde se svým vodičem měřil síly s harrachovským skokanským můstkem. Po skončení závodů jsem byl Honzu pozdravit a prohodit s ním pár slov. Nebýt tohoto setkání, Rungo.cz by nebylo nápomocno dobročinné akci s názvem “OD NEVIDIM DO NEVIDIM - běh nevidomého horolezce Jana Říhy,” na kterou vás s Honzou tímto zveme.

Fotogalerie

Honza se s vadou zraku již narodil, jeho stav se ale postupně zhoršil do dnešní fáze, kdy je schopný rozeznat pouze světlo a tmu. S vytrvalostním během začal asi před deseti lety, kdy potřeboval zlepšit fyzičku pro horolezectví. Běžecké začátky měl stejné asi jako všichni z nás. „Dal jsem tři kilometry a měl jsem toho plný zuby, ale postupně se to zlepšovalo,“ prozradil. Co běhá, vystřídal mnoho běžeckých parťáků-vodičů. Dnes mu bývá vodičem například známý paraglidista Jan Škrabálek. 

V současnosti žije ve Stříbrné Skalici, kde se rozhodl s Radkou Brothers uspořádat charitativní běžecký závod.

Název „OD NEVIDIM DO NEVIDIM - běh nevidomého horolezce Jana Říhy“ vymyslel se svým kamarádem Petrem Šimáčkem. Jelikož se jedná o charitativní závod, celý výtěžek ze závodu bude věnován Dětskému domovu Sázava.

Charitativní běžecký závod OD NEVIDIM DO NEVIDIM

datum: sobota 18. října 2014

registrace: 9:30 až 10.30

start: 11:00

trasa: 11 kilometrů

startovné: 100 korun, výtěžek půjde na konto Dětského domu Sázava

Zázemí samotného závodu bude připraveno na náměstí ve Stříbrné Skalici, kde se bude nacházet start, cíl a po doběhnutí i malé občerstvení v režii Rungo.cz. Asi jedenáctikilometrová trasa závodu s pozitivním a negativním převýšením 370 výškových metrů vede převážně po lesních cestách nedalekých kopců.

Z náměstí ve Stříbrné Skalici je však potřeba využít místní komunikace a Honza Říha nabádá závodníky: „Silnice bude od startu úplně uzavřená, ale doběh do cíle bude už za běžného provozu. Žádám běžce, aby dbali své osobní bezpečnosti a neohrožovali své zdraví.“

Pokud byste si chtěli vyzkoušet, jaké to je, běžet poslepu s vodičem, pak jste na tomto závodě vítáni. Honza se svým vodičem na startu nebude chybět a svou účast přislíbili i další nevidomí běžci. Ti chtějí ukázat, že nevidomost není překážkou a že také dokážou pomoci ostatním.

Závod se uskuteční v sobotu 18. října 2014. Prezentace, start a cíl závodu budou umístěny na náměstí ve Stříbrné Skalici. Registrace bude probíhat od 9:30 do 10:30 hodin, startovní výstřel zazní v 11:00. Startovné činí 100 korun a celý výtěžek ze závodu poputuje na podporu Dětského domova Sázava. Více informací o závodu na webu www.odnevidimdonevidim.cz.

S kým z řad čtenářů Rungo.cz se potkáme v Rungo stánku? A kolik z vás bude odvážných a poběží poslepu?

Jan Říha (narozen 9.9.1976)

Jan Říha

Narodil se s vadou zraku. Po ukončení základní školy, kde se aktivně věnoval lyžování, plavání, atletice, se vyučil na odborném učilišti pro zrakově postiženou mládež.

Nyní je zaměstnancem Kanceláře Prezidenta republiky, kde pracuje jako vnitřní kurýr.

Je předsedou horolezeckého oddílu MATAHARI a snaží se propagovat sport mezi handicapovanými a zdravým lidem zase ukázat, že to s jejich pomocí jde. 

Také vytvořil svůj projekt “Schody do nebe," ve kterém chce vylézt Seven Summits (www.7summits.com) - nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Dříve vystoupil na vrcholy Elbrus (5.642 metrů nad mořem) v Evropě a Kilimanjaro (5.895 metrů nad mořem) v Africe. Třetím ze sedmi vrcholů projektu “Schody do nebe” se stal latinskoamerický vrchol Aconcaguy (6.962 metrů nad mořem), na který vystoupal 11. prosince 2013.

Autoři:
Témata: Závody

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz