(Od)frk: Výhody zimního běhání

aktualizováno 
Většina běžců považuje zimu za nejhorší období, někteří ji dokonce přímo nenávidí. To je ale omyl. Velká chyba. Běhání v zimě má totiž mnoho výhod, jen je umět rozpoznat a správně využít.

Zima nabízí běžcům netušené možnosti. | foto: Profimedia.cz

Zima nám například nejvíce ze všech ročních období umožňuje kombinovat běh s jinými sporty a pohybovými aktivitami. To, co jindy pro samotné běhání zanedbáváme, najednou jde. Za všechny doplňkové aktivity jmenujme alespoň gymnastiku a balet. Náročné koordinační prvky a figury, předváděné běžci na zasněženém či zledovatělém povrchu, možná neumí ani někteří baletní mistři.

Znáte někoho, kdo při delším běhu v přírodě ještě nikdy nezabloudil? Já ne. A v tomto jsou mráz, led a sníh našimi spojenci, protože nás nutí chodit na běhátko do fitka. Běhací pás je sice ortodoxními "příroďáky" zavrhován, protože se i při veškeré snaze (a za nepřítomnosti kyslíku) vlastně nehneme z místa, ale zabloudit na něm opravdu nelze.

V zimě, nejvíce o Vánocích, se díváme na pohádky, což je velmi přínosné pro rozvoj naší závodnické vůle a odhodlanosti. Motivovat nás může třeba Ivanův heroický výkon v pohádce Mrazík. Když dokázal - ve snaze najít Nastěnku - zvládnout obtížný kros v závějích netrénovaný Ivánek, dokážeme své závody na jaře a v létě úspěšně zvládnout i my.

Kromě motivace můžeme v zimním období rozvíjet i běžeckou představivost. No, když je patnáct pod nulou, dokonce musíme. Doporučil bych Copacabanu, Slnčev Brjag nebo Makarskou riviéru (záleží na tom, kde jste zažili největší vedro). Představa rozžhaveného písku a na něm se opalujících těl vám při zimním běhu spolehlivě rozmrazí nejenom prsty na nohou a na rukou.

Naprosto nedoceněná věc: zima nás učí pořádně si zavázat tkaničky běžeckých bot. Pokud tuto zdánlivě bezvýznamnou činnost doma odflákneme a tkaničky se nám v průběhu našeho tréninku rozvážou, můžeme si leda neslušně nadávat. Ale to bude tak všechno, protože promrzlými prsty už rozhodně žádné tkaničky, navíc mezitím též zmrzlé, zavázat nejde.

Zimní běhání též zlepšuje partnerské vztahy. Váš protějšek bude jistě mile překvapen tím, že mytí nádobí a vysávání zvládáte oproti zbytku roku včas a efektivněji. Ne, nedělám si z vás legraci. Jde pouze o logický důsledek takzvané sezónní vrstevnatosti, neboť pro běh v zimě potřebujeme mnohem více vrstev oblečení plus rukavice, šály a čepice (včetně rezervních). Jejich každodenní oblékání, svlékání, praní a sušení zabere strašně času, což nás donutí lépe hospodařit s časem zbývajícím.

Raději si však ještě aspoň dvě trička k dosavadním vrstvám přidejte, abyste podávali efektivnější výkon i v zaměstnání. Prémie, které následně přijdou, se vám budou moc hodit. Chceme-li totiž, aby byly při zimním běhání naše nohy opravdu v teple, máme jedinou možnost: mít na nich žhavé novinky jednotlivých firem. A ty nebývají právě z nejlevnějších.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz