(Od)frk: Vše nové v novém roce!

aktualizováno 
Zapomeňme na staré dobré běžecké zvyklosti. Před pár dny začal nový rok, takže ten, kdo se v jeho průběhu chce běžecky zlepšit, musí běhat nově. Se vším všudy.

Všichni, kdo běhali po cestách, silnicích či loukách, budou v novém roce cválat ve vodě. Změna jim prospěje. | foto: Profimedia.cz

Mnoho běžců každoročně opakuje stejnou chybu: na přelomu roku si dají předsevzetí o novém přístupu k tréninku a k závodům, ale ve skutečnosti pak vše zůstane ve starých kolejích. Nějak nechtějí pochopit, že úspěšné běhání v novém roce vyžaduje opravdu nová řešení.

Tak především se musíme ihned přestěhovat, a to nejenom do jiného města, ale pokud možno do regionu ležícího na opačném konci republiky. Nové trasy a poznávání neznámého okolí totiž výrazně napomohou zvýšení naší výkonnosti.

Nejde jen o to, že notoricky známé okruhy nás již nudily, a tím pádem zpomalovaly, ale i o kilometry naběhané navíc. V prvních týdnech budeme v novém prostředí bloudit, což původně plánované objemy navýší (Miloš Škorpil by o tom mohl vyprávět, ten zabloudí všude).

Nový přístup samozřejmě znamená i nové partnery. Tréninkové získáme hned, u těch životních to půjde z byrokratických důvodů trochu pomaleji. Časové zpoždění, způsobené vyřizováním podkladů pro rozvodové řízení, však poté snadno doženeme.

Nové běžecké oblečení a obutí, které je za daných okolností taktéž naprosto nevyhnutelné, něco stojí. Naše nové zaměstnání proto vybírejme pečlivě, abychom si k němu nemuseli zařizovat ještě brigádu nebo "vedlejšák". K běhání ponovu budeme totiž potřebovat dostatek peněz i volného času.

Popravdě řečeno, trochu času nám, ať chceme, či ne, vezme psychologický kurz. Na něj zkrátka jít musíme. Nový trenér, jehož vyměníme za toho dosavadního, může mít totiž naprosto jiné metody, což by nás bez psychologické přípravy mohlo značně rozhodit.

Potřebný impuls dostane naše běhání v novém roce zařazením nových doplňkových sportů. Jestliže jsme až do loňska kompenzovali běhání cyklistikou, plaváním a in-line bruslením, nově by to mohlo být třeba judo, box, lukostřelba nebo paragliding.

Nejhorší ze všeho je stereotyp. Nový rok si proto přímo říká o celkovou změnu našeho běhání a o stanovení nového cíle. Například ti, kdo doposud běhali za účelem zhubnutí, by měli rychle začít se závodní přípravou. Profesionální vytrvalci, chtějí-li začít běhat nově, vymění naopak silniční či krosové závody za jogging v parku.

A na závěr změna nejdůležitější: všichni běžci, kteří až do loňska zbytečně ztráceli čas na jiných běžeckých webech, budou v novém roce sledovat pouze Rungo.cz!

Autoři:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz